Προς το περιεχόμενο

Εκνευριστικό "hum" από τον ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Καλησπέρα και γεια χαρά σε όλους  ;D . Το προβληματάκι μου είναι το εξής: Συνήθως όταν παίζω με το μπάσο μου βάζω και ένα limiter/enhancer πετάλι που έχω, με το οποίο, ανεβάζοντας και τα high/medium του ενισχυτή, βγάζω τρελό ήχο (τουλάχιστον τρελό όσον αφορά τα γούστα μου). Υπάρχει όμως ένα θέμα. Για να "πιάσω" αυτό τον ήχο πρέπει να βάλω το enhance knob στο τέρμα καθώς και τα medium-high, με αποτέλεσμα να έχω ένα εντελώς εκνευριστικό hum από τον ενισχυτή. Υπάρχει τίποτα που να μπορώ να κάνω; Σκέφτηκα να πάρω κανένα noise reducer, αλλά αν δεν κάνω λάθος το πετάλι αυτό μειώνει το hum μόνο ενώ παίζεις. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων  ;D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Καλησπέρα και γεια χαρά σε όλους   ;D . Το προβληματάκι μου είναι το εξής: Συνήθως όταν παίζω με το μπάσο μου βάζω και ένα limiter/enhancer πετάλι που έχω, με το οποίο, ανεβάζοντας και τα high/medium του ενισχυτή, βγάζω τρελό ήχο (τουλάχιστον τρελό όσον αφορά τα γούστα μου). Υπάρχει όμως ένα θέμα. Για να "πιάσω" αυτό τον ήχο πρέπει να βάλω το enhance knob στο τέρμα καθώς και τα medium-high, με αποτέλεσμα να έχω ένα εντελώς εκνευριστικό hum από τον ενισχυτή. Υπάρχει τίποτα που να μπορώ να κάνω; Σκέφτηκα να πάρω κανένα noise reducer, αλλά αν δεν κάνω λάθος το πετάλι αυτό μειώνει το hum μόνο ενώ παίζεις. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων  ;D .

 

To πρόβλημα είναι μάλλον θέμα γείωσης ή τροφοδοτικού. Καταρχάς ποιο πετάλι και ποιoν amp έχεις?  Χρησιμοποιείς με μπαταρία το πετάλι ή με 9v adapter?

Το μπάσο σου έχει διπλούς μαγνήτες? Όταν δεν πιάνεις τις χορδές ή κάτι μεταλλικό στο μπάσο ή τον ενισχυτή σου, αυξάνεται πολύ το hum?

Συγνώμη για τις μπόλικες ερωτήσεις αλλά βοηθούν πολύ να βρεθεί λύση στο θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Δεν πειράζει για τις ερωτήσεις αντέχω  :P . Λοιπόν το πετάλι μου είναι ένα BehringerBLE400 το οποίο παίζω με μπαταρία και ο ενισχυτής ένας Harley Benton HB-20B (φτηνιάρικος εξοπλισμός το ξέρω αλλά αυτά αντέχει η τσέπη μέχρι στιγμής  :P ). Το μπάσο μου έχει έναν humbucker (συγκεκριμένα Fleabass Model 32). To hum υπάρχει ακόμα και όταν αφήνω το μπάσο χωρίς να ακουμπάει τίποτα πάνω του (δάχτυλα κτλπ). Έχω σκεφτεί πως ίσως φταίνε οι συχνότητες, η μίξη που γίνεται του enhance με τα high και τα medium του ενισχυτή. Δυστυχώς όμως αν τα κατεβάσω χάνω τον ήχο που θέλω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Δεν πειράζει για τις ερωτήσεις αντέχω  :P . Λοιπόν το πετάλι μου είναι ένα BehringerBLE400 το οποίο παίζω με μπαταρία και ο ενισχυτής ένας Harley Benton HB-20B (φτηνιάρικος εξοπλισμός το ξέρω αλλά αυτά αντέχει η τσέπη μέχρι στιγμής  :P ). Το μπάσο μου έχει έναν humbucker (συγκεκριμένα Fleabass Model 32). To hum υπάρχει ακόμα και όταν αφήνω το μπάσο χωρίς να ακουμπάει τίποτα πάνω του (δάχτυλα κτλπ). Έχω σκεφτεί πως ίσως φταίνε οι συχνότητες, η μίξη που γίνεται του enhance με τα high και τα medium του ενισχυτή. Δυστυχώς όμως αν τα κατεβάσω χάνω τον ήχο που θέλω....

 

Οκ, καταρχάς για τον εξοπλισμό δε σε κρίνω καθόλου. Έχω κι εγώ, μεταξύ άλλων, Η. benton 150W, 1X15" combo μπάσου και διάφορα benton μπασάκια.

Υπάρχει μικρή πιθανότητα να φταίει η γείωση του μπάσου σου. Κανονικά υπάρχει ένα καλωδιάκι γείωσης που συνδέεται απ τη γέφυρα του μπάσου στο volume ή tone ποτενσιόμετρου του μπάσο, μέσα στη θήκη των ηλεκτρικών. Αν αυτό το καλωδιάκι έχει φύγει για κάποιο λόγο, είναι απόλυτα λογικό να έχεις hum.

 

Aν δεν ισχύει το παραπάνω, τότε ίσως να είναι και σχετικά φυσιολογικό το hum σε κάποιο βαθμό και να ενισχύεται από εξωτερικούς παράγοντες όπως: λάμπες φθορίου στο δωμάτιο, H/Y, laptop ή οτιδήποτε τέτοιο κοντά στον ενισχυτή, πολύπριζο χωρίς γείωση, πρίζα χωρίς γείωση,  τηλέφωνο dect-ασύρματο(ή βάση του), τροφοδοτικό Η/Υ ή άλλο τροφοδοτικό στην ίδια πρίζα με τον ενισχυτή ή κοντά του, κινητά, rooter-wifi κοντά του.

Όλα τα παραπάνω πρέπει να τα αποφύγεις φυσικά.

Επόμενος ύποπτος: τα καλώδια! Η ποιότητα και το πάχος των καλωδίων που χρησιμοποιείς για σύνδεση μπάσου,εφφέ, ενισχυτή είναι σημαντικά. Όσο καλύτερο καλώδιο τόσο λιγότερο hum και θόρυβο έχεις (όχι πολύ ακριβό, αλλά όχι και το κλασσικό πλαστικούλι που έρχεται δώρο με το μπάσο ας πούμε).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Ίσως φταίει κάτι από αυτά που ανέφερες. Όμως, ακόμα και αν απλώς ανοίξω τον ενισχυτή χωρίς να έχω συνδέσει το μπάσο και το πετάλι και βάλω τέρμα τα knobs, εμφανίζεται ένα μικρό hum  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Ίσως φταίει κάτι από αυτά που ανέφερες. Όμως, ακόμα και αν απλώς ανοίξω τον ενισχυτή χωρίς να έχω συνδέσει το μπάσο και το πετάλι και βάλω τέρμα τα knobs, εμφανίζεται ένα μικρό hum  :-\

 

Οκ, κοίταξε τα παραπάνω κατά πόσο επηρεάζουν. Αν δεν παίζουν σημαντικό ρόλο στη μείωση του hum, πρέπει μάλλον να κοιτάξουμε τον ενισχυτή. Υπάρχουν εύκολοι τρόποι να γίνει πιο ήσυχος, το γνωρίζω ως ηλεκτρονικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Λοιπόν, απομόνωσα τον ενισχυτή και έβαλα κάποια καλά καλώδια που έχω αλλά δεν έγινε τίποτα. Παρατήρησα όμως το εξής: ενώ έπαιζα με το πετάλι κλειστό, το hum δεν είχε τόσο τεράστιες διαστάσεις, ίσα που το άκουγα, όταν όμως άνοιξα το πετάλι το hum γιγαντώθηκε. Δοκίμασα να κατεβάσω το enhance γιατί είχα διαβάσει κάπου πως αν το βάλεις τέρμα εμφανίζεται ένα hum όμως δεν έγινε τίποτα. Μήπως τελικά φταίει το πετάλι, μήπως γίνεται κανένα μπέρδεμα συχνοτήτων ή τίποτα τέτοιο με τον ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου