Προς το περιεχόμενο

Θορυβος απο Μαγνητες??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι φώτα έχει ο χώρος και πως είναι τοποθετημένα (ταβάνι, πλάι, κρυφός φωτισμός κλπ κλπ).

Δοκίμασε να παίξεις αποκλείοντας πηγές θορύβου, δηλαδή πχ.

1) Με κλειστά τα φώτα του control room

2) Με κλειστά τα φώτα του live/play room

3) Με τον υπολογιστή κλειστό

4).....

Ο καλύτερος τρόπος είναι να ξεκινήσεις να παίζει με όοοολα κλειστά και όλα εκτός πρίζας, εκτός απ'τον ενισχυτή και την κιθάρα και μετά να ανοίγεις ένα-ένα φως ή μηχάνημα στο χώρο μέχρι να σου βγάλει το θόρυβο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο οσο το εψαξα ειναι RFI/EMI.εχω κανει απερες δοκιμες με ολα τα φωτα κλειστα και ολα τα ρευματα και το βασικοτερο,εχω κανει δοκιμες με πεταλι που δουλευει μονο με μπαταρια και ακουστικα απο την αλλη και παλι τα ιδια..

Αρα εχω καταληξει οτι ειναι απο πεδιο και αλλος ενας λογος που με οδηγει σε αυτο το συμπερασμα ειναι οτι το παθαινω μονο με μαγνητες.ουτε με μικροφωνα ουτε με προενισχυσεις ουτε με τπτ.

Αν λοιπον ειναι RFI/EMI και θεμα πεδιου τι κανω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας απάντησες, όμως, στο πιο βασικό!

 

Ας βρούμε και τι θόρυβος είναι, hum ή hiss? Χαμηλόσυχνος hummm, τύπου 50Hz σημαίνει ότι έχεις θέμα με θόρυβο από το δύκτιο, είτε μέσω κάποιας γείωσης είτε πεδίου, ηψίσυχνος ή ραδιόφωνο, φύσημα, hisss, white noise σημαίνει EMI/RFI.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα καποιον που εχει το ιδιο θεμα εδω

http://www.gearslutz.com/board/so-much-gear-so-little-time/400937-rfi-noise-issue-my-studio-please-help.html

 

Αυτος ακριβως ειναι ο θορυβος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε είναι EMI/RFI! Δύσκολα τα πράματα, πρέπει να βρεις την αιτία, ψάξε στη γειτονιά!  :-\

 

Ξεκίνα με την γείωση του στούντιο, που πηγαίνει και από που περνάει.

 

Για παράδειγμα,

Ωστόσο, εσύ μπορεί να μην έχεις dimmer, μήπως υπάρχει κάποιο γειτονικό μαγαζί ή χώρος που έχει dimmer? Αν μοιράζεστε την ίδια γείωση τότε επηρεάζει και σένα. Γενικά τσέκαρε αν μοιράζεσαι την ίδια γείωση με κάποιον άλλο και τι υπάρχει στον χώρο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να περνανε απο κοντα ρευματα?Η καποιες κολωνες κινητης τηλεφωνιας?με τι να ψαχτω?Και αν ειναι κατι παρανομο οκ θα το λυσω αν ειναι κατι νομιμο τι θα κανω?

Πρεπει αναγκαστικα να θωρακισω τον χωρο?οποτε αυτο ειναι δυνατον να γινει?Υπαρχουν τροποι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου θυμίζει αυτός ο θόρυβος...

Κάποτε μου είχε πει ένας μηχανικός ήχου ότι σε μεγάλες πόλεις έβαζαν στη μόνωση φύλλα μολύβδου γι'αυτόν τον λόγο. Ισχύει κάτι τέτοιο? Γίνετε κάτι σαν faraday ή έλεγε βλακείες?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε γείωση σε βρύση ή μπήξε κανένα χαλκοχωλήνα στο πάτωμα όπως κάναμε παλιά.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου