Προς το περιεχόμενο

Πώς κατεβάζω οκτάβες στο Cubase?


Seezo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι μου!Έχω μία απορία.Γράφω κομμάτια στο cubase και επειδή δε θέλω να βάζω ψεύτικο μπάσο κι επειδή επίσης δεν έχω αληθινό ηχογραφώ την ηλεκτρική κιθάρα μου και παίζω από εκεί τη μελωδία του μπάσου. Η απορία μου είναι η εξής. Πώς μπορώ να κατεβάσω κατά μία οκτάβα τις νότες της κιθάρας ώστε να ακούγεται πιο πολύ σαν μπάσο?Υπάρχει μήπως κάποιο σχετικό plug in?Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το guitar rig εχει το σχετικο πεταλι (octaver) αλλα και πολλα αλλα

http://www.native-instruments.com/#/en/products/guitar/guitar-rig-4-pro/

 

Πολυ πιθανο να υπαρχει βεβαια και μονο το πεταλι σαν plug in αλλα αυτο δε το γνωριζω

Εναλλακτικα μπορεις να αγορασεις ενα πεταλι octaver. Οπως και να'χει ομως, μην περιμενεις θεαματικα αποτελεσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ηχογράφισέ το κανονικά και μετά πήγαινε στο audio -> process -> pitch shift και κατέβασε όλη την κυματομορφή 1 οκτάβα κάτω! (μετά κάνε αντιγραφή πέντε φορές το ίδιο αρχειο και ανέβασε/κατέβασε κατα μερικά cent το καθένα, διαφορετικά, για να λάβεις του super duper thick bass! ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο Cubase δουλευεις?

 

Εαν εισαι στο 5 απλα γραψε στην κιθαρα σου τις νοτες του μπασου και μετα ανοιξε τες στο Variaudio. Μετα τις κανεις extract σαν midi και τις κανεις transpose -12semitones.

 

Παιξε τες με ενα ηχο μπασου απο Halion One ή οποιοδηποτε VST εχεις για μπασα.

 

Με αυτον τον τροπο θα παρεις τα καλυτερα αποτελεσματα (δεδομενου οτι δε μπορεις να παιξεις πληκτρα).  Με pitch shift στην κιθαρα το μπασο-κιθαρο σου δεν θα "πεισει" ποτε.

 

Αν παντως θες κατι γρηγορο οι τροποι που προτειναν τα παιδια απο πανω σου κανουν μια χαρα και ο τροπος του Νικολα θα σου δωσει ενα ωραιο "chorusey" effect  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογράφισέ το κανονικά και μετά πήγαινε στο audio -> process -> pitch shift και κατέβασε όλη την κυματομορφή 1 οκτάβα κάτω! (μετά κάνε αντιγραφή πέντε φορές το ίδιο αρχειο και ανέβασε/κατέβασε κατα μερικά cent το καθένα, διαφορετικά, για να λάβεις του super duper thick bass! ;D)

 

τι εννοεις ανεβασε/κατεβασε μερικα cent?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τι εννοεις ανεβασε/κατεβασε μερικα cent?

cent=100 "μόρια". Καθε τόνος (ή ημιτόνιο, δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή) χωρίζεται σε 100 cents. Μπορείς λοιπόν να ξεκουρδίσεις μια νότα, έχει ένα τόνο, ή ένα ημιτόνιο, αλλά... 13/15 του τόνου (λέω 'γω τώρα...)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γι αυτή τη δουλειά χρησιμοποιώ το αντίστοιχο plug-in της waves και σε συνδυασμό με άλλα plug-ins (compressor κλπ) πετυχαίνω πολύ καλά αποτελέσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

επειδη μ ενδιαφερει κ μενα αυτο το θεμα...εγω εχω πληκτρα κ ξερω να παιζω αλλα το αποτελεσμα μ ενα σοφτ που κατεβασα δε μ ικανοποιησε.οποτε ξεκουρδισα τη ΜΙ αρκετα κ την περασα απο εναν ενισχυτη μπασου στο guitar rig 4 και επαιξα το θεμα που ηθελα με δαχτυλα...ενταξει δεν τρελαθηκα κιολας....θα δοκιμασω κ τις αλλες προτασεις σας αλλα θα θελα να μου πειτε τι εσεις θεωρειτε καλυτερο.καποιο vst bass παιγμενο με πληκτρα η τη λυση της κιθαρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω... Κιθάρα μια οκτάβα κάτω είναι η καλύτερη εναλλακτική! Μακριά ακόμα από το original αλλά μπορεί να σου δώσει καλά αποτελέσματα με σωστό equalizing! Τέλος, δε χρειάζονται προσομοιώσεις ενισχυτών μπάσου κλπ... Καλύτερα χωρίς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου