Προς το περιεχόμενο

Bossa Dorado-Challenge accepted


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλος,μηπως ξερεις ποσο κανουν τα διδακτρα στο τσαρδι του Μαραθου? ;D ;D

Λεω να γραφτω κι εγω.Παπαδες σας μαθαινει κει χαμω.. ;D ;D ;D

Να σου πω, εγώ δεν έδωσα πολλά χρήματα. Πήγα στον Μάραθο να μάθω Blues (γι' αυτό προσπαθώ να παίξω fusion, jazz, gypsy, hard, alternative, κλπ)! ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και απο μένα έστω και άν παικτικά δεν είναι άψογο, απο τις πρώτες νότες φάνηκε οτι θα το πας πολύ καλα  :D

Μου άρεσε πολύ μια φράση στο 1.26 περίπου.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που το ακούσατε ευχάριστα και που μπήκατε στον κόπο να σχολιάσετε!!Ευχαριστώ θερμά,πραγματικά! :) Τώρα να απαντήσω στο πολύ σημαντικό (με καίει κι εμένα) θέμα που έθιξε πρώτος ο  fusiongtr. Γιατί επέλεξα να το πάω νότα-νότα χωρίς να προσθέσω το προσωπικό μου χρώμα-παίξιμο-phrasing-σκοπιά στο κομμάτι?Η απάντηση είναι πολύ απλή.Γιατί αυτοσχεδιαστικά το είδος αυτό ΔΕΝ το έχω/δεν το έχω μελετήσει και δεν νιώθω καθόλου άνετα όταν αυτοσχεδιάζω σε τέτοιες φόρμες,ακόμα.. .Δεν έχω λιώσει δισκογραφία,δεν έχω μελετήσει phrasing και είμαι πραγματικά άχρηστος (όντως) σε modes/scales που χρησιμοποιούνται κατά κόρον στη gypsy jazz(πχ harmonic minor/diminished scale).Καθαρά λοιπόν από ΑΓΝΟΙΑ/ανασφαλεια και μόνο επέλεξα την ασφαλή οδό του νότα-νότα γι'αυτό άλλωστε εξέθεσα και στην αρχή τον προβληματισμό μου αν άξιζε τον κόπο το όλο ζήτημα.Anyway,το βλέπω ως ένα εναλλακτικό διάλειμμα από την rock/blues/fusion καθημερινότητά μου ,χαίρομαι που κατάφερα να παίξω μερικά licks του κύριου Rosenberg(ναι το παραδέχομαι κι ας ξεχειλίζει από ανωριμότητα η απόκρυφη αυτή χαρά μου ;D ;D) και τέλος επιφυλάσσομαι για κάτι με το δικό μου χρώμα,πάνω στο ιδίωμα,όταν το μυαλό μου και τα χέρια μου το επιτρέψουν :)

 

Ευχαριστώ θερμά άπαντες και..cheers!

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι λέει ο τίτλος ουσιαστικά! Δυο λόγια μόνο.Πριν μερικούς μήνες είχα μια σκέψη/προβληματισμό."Πώς θα μπορούσα ν' αντεπεξέλθω παικτικά σε σε ένα είδος που μέχρι τώρα μου είναι τελείως ΞΕΝΟ κι έξω από τα ...κιθαριστικά μου νερά?" Για να βρω την απάντηση λοιπόν σκέφτηκα να επιχειρήσω να διασκευάσω το γνωστό κι αγαπημένο μου gyspy jazz κομμάτι "Bossa Dorado" .Γολγοθάς? Ναι.Μήνες μακριά από την ηλεκτρική?Ναι.Άξιζε τον κόπο εν τέλει για μια μη προσωπική δημιουργία? ΔΕΝ ξέρω ακόμα  :-\

 

Ξέρω εγώ ;D

Άξιζε και με το παραπάνω, μπράβο!

 

Προφανώς κι έχει ένα σωρό ατέλειες

 

Ρυθμικές μόνο που έχουν να κάνουν με το ύφος : αν πιάσεις το swing μετά θα σου είναι λίγο δύσκολο να παίξεις straight!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου