Προς το περιεχόμενο

Bossa Dorado-Challenge accepted


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ό,τι λέει ο τίτλος ουσιαστικά! Δυο λόγια μόνο.Πριν μερικούς μήνες είχα μια σκέψη/προβληματισμό."Πώς θα μπορούσα ν' αντεπεξέλθω παικτικά σε σε ένα είδος που μέχρι τώρα μου είναι τελείως ΞΕΝΟ κι έξω από τα ...κιθαριστικά μου νερά?" Για να βρω την απάντηση λοιπόν σκέφτηκα να επιχειρήσω να διασκευάσω το γνωστό κι αγαπημένο μου gyspy jazz κομμάτι "Bossa Dorado" .Γολγοθάς? Ναι.Μήνες μακριά από την ηλεκτρική?Ναι.Άξιζε τον κόπο εν τέλει για μια μη προσωπική δημιουργία? ΔΕΝ ξέρω ακόμα  :-\ Προφανώς κι έχει ένα σωρό ατέλειες,παρ'όλ'αυτά θα χαρώ να το μοιραστώ με το forum! :)

 

(δεν έχω youtube account οπότε παραθέτω video link από facebook.Κάνετε διπλό κλικ στην αρχική εικόνα για να παίξει)

www.facebook.com/v/231367060307499

(για όσους θέλουν μόνο ήχο και καλύτερη ποιότητα http://soundcloud.com/vasmar/bossa-dorado-2)

 

Hope you enjoy :)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τέλειο να μην είναι όπως είπες, αλλά εμένα μου άρεσε πάρα πολύ!  :D

Πάρα πολύ ωραίο παίξιμο σε ένα πολύ δύσκολο κομμάτι. Είχες φοβερό feeling στο παίξιμό σου, το οποίο μου μετέδωσες ακούγοντας το τραγούδι.

Μπράβο!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Vasmar και μονο ως προκληση να το δεις ασφαλως και αξιζε τον κοπο.

Το να διευρυνεις τους οριζοντες σου σε πραγματα εξω απ το παικτικο σου φασμα

μονο καλο κανει.

Οι ατελειες που υπαρχουν σε μερικα σημεια,κυριως στο χρονο,-σχωρα με παλι γκρινιαρης γινομαι ρε γμτ-οσο περνα η ωρα ερχονται σε δευτεροτριτη μοιρα.

"Μπαινεις" στο κομματι και το τελικο αποτελεσμα ειναι ομορφο.

Μακαρι να παιζα τα μισα απ αυτα που παιζεις και να χα την παικτικη σου ωριμοτητα.

Respect.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στα είπα στο FB. Εύγε και από εδώ!!!!

 

δεν έχω youtube account

 

Για δεν κάνεις ένα, τζάμπας είναι!  :P Το hosting του FB σε video είναι άθλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γνωστό κι αγαπημένο μου gyspy jazz κομμάτι "Bossa Dorado".

Και δικό μου αγαπημένο. Καταπληκτική επιλογή. :)

 

Άξιζε τον κόπο εν τέλει για μια μη προσωπική δημιουργία? ΔΕΝ ξέρω ακόμα  :-\

Θα μπορούσες να το κάνεις προσωπική δημιουργία, εδώ είναι η δική μου ένσταση που θα εξηγήσω παρακάτω.

 

Κατ' αρχήν μπράβο σου. Πολύ καλό.

Αλλά..

Ο στόχος σου (."Πώς θα μπορούσα ν' αντεπεξέλθω παικτικά σε σε ένα είδος που μέχρι τώρα μου είναι τελείως ΞΕΝΟ κι έξω από τα ...κιθαριστικά μου νερά?") είναι για τον δικό μου κόσμο άτοπος (απλά η γνώμη μου).

Είναι σαν να πιάνεις ένα κομμάτι του BB King (χωρίς να παίζεις blues), και να το παίξεις note to note.

Δεν πιάνω το νόημα. Το θέμα είναι εσένα τι σου βγάζει το κομμάτι.

 

Από την στιγμή που πιάνεις (και πολύ καλά κάνεις) ένα ιδίωμα με τόσο ιδιαίτερο phrasing, ακόμα και στα standards, και ασχολείσαι κάποιο καιρό με αυτό, θα το προτιμούσα αν προσπαθούσες να δώσεις την εκφραστική σου άποψη πάνω στο ιδίωμα (δεν εννοώ ότι πρέπει απαραίτητα να υιοθετήσεις την αισθητική άποψη του είδους, μπορείς ακόμα και να δώσεις εναλλακτική, αρκεί να είναι δική σου, και στα γράφω αυτά ξέροντας πώς έχεις άποψη), και όχι μόνο εκτελεστική δεινότητα σ' ένα ξένο παιχτικά είδος για σένα.

 

Θα προτιμούσα δηλαδή, αντί να προσπαθήσεις το σόλο (με μεγάλη επιτυχία είναι αλήθεια) όπως το παίζει ο Stochello, να παλέψεις πάνω σ΄αυτές τις αλλαγές, και στηριζόμενος εκφραστικά και μελωδικά (αν θέλεις) στο original σόλο του κομματιού, να δώσεις λίγο Vasmar παραπάνω.

 

Ουσιαστικά δηλαδή, να κάνεις το κομμάτι να γίνει "προσωπική δημιουργία".

 

Πράγμα που ευελπιστώ να ακούσω στο επόμενο που θα ανεβάσεις.

 

Από ένα γκρινιάρη ακόμα, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΜΕ ΧΙΛΙΑ!!!!!!!!! :)

 

Καλώς ήρθες στο club των εραστών (παιχτικά) της γυφτιάς! ;D

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που πιάνεις (και πολύ καλά κάνεις) ένα ιδίωμα με τόσο ιδιαίτερο phrasing, ακόμα και στα standards, και ασχολείσαι κάποιο καιρό με αυτό, θα το προτιμούσα αν προσπαθούσες να δώσεις την εκφραστική σου άποψη πάνω στο ιδίωμα (δεν εννοώ ότι πρέπει απαραίτητα να υιοθετήσεις την αισθητική άποψη του είδους, μπορείς ακόμα και να δώσεις εναλλακτική, αρκεί να είναι δική σου,

Φιλος,μηπως ξερεις ποσο κανουν τα διδακτρα στο τσαρδι του Μαραθου? ;D ;D

Λεω να γραφτω κι εγω.Παπαδες σας μαθαινει κει χαμω.. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου