Προς το περιεχόμενο

5150 Cabin ή αλλιώς το δικό μου project


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποτε, πριν ποοοοολλά-πολλλά  χρόνια ένας καλός άνθρωπος μου χάρισε δύο δωδεκάιντσα  (12") μεγάφωνα αγνώστου πατρός και μητρός. Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι χρησιμοποιούνταν σε μόνιτορ για αρμόνιο και η αντίσταση τους είναι οκτώ 8 Ohm. Τα χρόνια πέρασαν τα μαλλιά μάκραιναν    ;D    πήρα την απόφαση να κάνω ένα προτζεκτάκι έτσι για γούστο.

 

Καμπίνα 2Χ12 για κιθάρα.

Αλλά επειδή είμαι ολίγον τι τεμπέλης αποφάσισα να αφαιρέσω μερικά στάδια της υλοποίησης μου.

 

1ον Ατλακόλ και άγιος ο Θεός. Στοκαρίσματα όχι .

2ον Απλό βάψιμο . Primer κλπ όχι.

3ον Αλουμινογωνιές και σίτα για προστασία.

 

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με νοιάζει στο τέλος τι θα βγει ηχητικά (μπορεί μια μεγάλη μπούρδα, μπρρρρ). Αν κάποιος θέλει να φτιάξει δική του καμπίνα να είναι έτοιμος να πληρώσει πολλαπλάσια από αυτές που κυκλοφορούν στην αγορά.

 

Το μόνο που ίσως να μετρά η χαρά της δημιουργίας.

 

5150_1.jpg.2c8b9b5857d495af2b07011fec405cd7.jpg

5150_2.jpg.381736a79f647777e695d9976fec70c3.jpg

5150_3.jpg.6ca09f608f398713e59719be4abe16ea.jpg

5150_4.jpg.832c61ec3ceeefade838294c139834b5.jpg

5150_5.thumb.jpg.8c3d4dfce57929e6cd3e6d31cea09ff7.jpg

5150_6.jpg.4fbfebf1ade44bd26e76e2bf9c4cc902.jpg

5150_7.thumb.jpg.9263daf025d36f4c55616ae2cf70fbee.jpg

5150_8.jpg.e783f02781d5172956257b8e024582a9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα MDF είναι 16mm και η ενώσεις είναι με τον παραδοσιακό τρόπο. Καρφιά και σφυρί. Όλο το βάψιμο έγινε με ρολό για ευκολία δική μου. Ναι είναι ψιλοσαγρέ η επιφάνεια , αλλά για κάτι που δεν θέλω να με νοιάζει αν χτυπηθεί ή έχει γρατσουνιές μια χαρά λύση μου φαίνεται. Η διαδικασία βάφω τρίβω βάφω τρίβω βάφω τρίβω βάφω τρίβω απλά δεν υπήρξε. Πολλά χέρια κόκκινου της φωτιάς στην αρχή . Νερομένου για να δουλέψει ως καλή βάση για τα επόμενα χέρια. Και μετά να είναι καλά η ιδέα του Βασιλέως Εδουάρδου Βάν Χέιλεν. Μονώνουμε και βάφουμε ασπρα στη αρχή μαύρα μετά. Βουαλά.

 

Δεν ξέρω πόσοι έχουν frankenstrat αλλά 5150 cabin έχουμε ακόμα λιγότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μεγάφωνα πρέπει να είναι τα κλασσικά χάρτινα hi fi woofers που φέρνει η Tele στην Ελλάδα. Έχω μερικά τέτοια και μοιάζουν πολύ. Με μια νορμάλ τρύπα bass reflex και ένα σωλήνα(δες λινκ) θα ακούγεται σίγουρα ογκώδες τ αποτέλεσμα.

http://www.tele.gr/gr/product/aho-610

 

Η καμπίνα είναι πολύ ωραία δουλειά! "Αλήτικη" και DIY όπως ακριβώς έφτιαχνε το οτιδήποτε κι ο Van Halen(βλέπε τη δική του frankestrat)!

Η βαφή με ρολό και τις ταινίες είναι πολύ πιο γρήγορη και καλή ιδέα για οικονομική diy λύση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπόν, έχω νέα .... όχι  ;D  κλιπάκι δεν έχω φτιάξει ακόμη ... δοκιμές έχουν γίνει, έπαιξα αρκετά και .....

 

Τελικά ο nasokosm  δικαιώθηκε και όντως δεν κάνουν τα μεγάφωνα για κιθάρα.

 

Την δοκίμασα με την πεταλιέρα μου και ενίοτε οδηγούσε την καμπίνα ένας Crate Power Block 150W ή ένας Peavey Envoy  40W ή ένας τελικός 25W που έχω φτιάξει εγώ.

 

Σε καθαρό κανάλι μου άρεσε πόσο καλό διαχωρισμό  έχω στις νότες, σε overdrive η κατάσταση είναι αποδεκτή εως αδιάφορη με εμφανή καθυστέρηση στην ατάκα, όταν χρησιμοποιήσω δε distortion, απλά δείχνει το μεγάφωνο ότι φτιάχτηκε για άλλο πράγμα.

 

Συμπληρωματικά να δηλώσω ότι τα αυτιά μου έχουν συνηθίσει να ακούν στις πρόβες μια Harley Benton 2x12 και μια VHT 2x12 .

 

Θέλω λοιπόν, να τοποθετήσω δυο μεγάφωνα, που να με καλύπτουν στις πρόβες+ζωντανές εμφανίσεις που να οδηγούνται αξιοπρεπώς από τους προαναφερθέντες ενισχυτές συν έναν Bugera 333  που είναι κατά βάση το κεφάλι που χρησιμοποιώ.

 

Κάθε πρόταση θα ληφθεί σοβαρά υπ΄όψιν . Για να βάλω και ένα πλαφόν οικονομικό μέχρι 200 ευρώ το ζευγάρι (για καινούργια )

 

 

ΥΓ. Θα μου ήταν χρήσιμο να  έλεγε και την γνώμη του ο αγαπητός dvat μιας που έχει ιδία άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου