Προς το περιεχόμενο

Blues Junior-Αλλαγη σε μεγάφωνο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εδω και αρκετο καιρο εχω εναν blues junior και πραγματικα τον λατρευω. Μεγεθος ενταση ηχος ολα μια χαρα. Ψαχνοντας ομως προσπαθωντας να φτασω σε ενα ουτοπικο αποτελεσμα (προσωπικα παντα) απο θεμα ηχου (χωρις να πληρωσω πολλα αλλωστε ΔΕΝ υπαρχουν) νομιζω οτι αυτο που πραγματικα θα ηθελα ειναι ενας ηχος κοντα σε Super Reverb/Deluxe Reverb. Ισως να μην τοποθετω σωστα αυτο που καταλαβαινω αλλα δειξτε ελεος. Ακουγοντας λοιπον ενα κλιπακι στο γιουτουμπι με εναν τυπο που ειχε βαλει τον BJ στην καμπινα του Deluxe reverb ενθουσιαστηκα.

Και ερωτω λοιπον τους εμπειρους και μη εαν μπορω να κανω κατι στον bj ετσι ωστε να προσεγγίσω ηχητικα τα πραραπανω. Δεν εχω διαθεση να αγορασω κατι που κανει 800+ πιθανον να εχει πειραχτει η να τον εχουν φαει οι αρεχνες! Μακροπροθεσμα βλεπουμε.

Προς το παρον ομως

Για το ηχεια νομιζω πως τιθεται θεμα μιας και απο οτι εχω ακουσει ηχειο με ηχειο στον ιδιο ενισχ. εχει τρομερη διαφορα.

Για λαμπες δεν εχω ιδεα αν θα μπορουσα να κανω κατι ...

Για ηλεκτρονικες αλλαγες επισης

και τελος για την καμπινα (ισως λεω ισως κατι πιο μεγαλο η κατι διαφορετικο να δωσει αλλο αερα )

Εαν προκειται να κοστισει 500+ τοτε να κοιταξω να παρω εναν κανονικο να ησυχασω.

Τονιζω ομως οτι δεν με χαλαει ο BJ απλα αυτα τα μοντελα μου φτιαχνουν πολυ το κεφι οταν τα ακουω.

Σε περιπτωση που δεν περνει καμια τετοια αλλαγη υπαρχει κανενας φθηνος και αξιοπρεπης κλονος?

 

ΥΓ1: Εαν μπορω να καταλαβω σωστα κατι αναλογο με αυτο με συναρπαζει

 

 

 

ΥΓ2: Δεν ειμαι πολυ εμπειρος οποτε συγχωρειστε τυχον λαθη

 

Ευχαριστω για τον χρονο την υπομονη και την διαθεση να βοηθησετε!

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι αυτο που πραγματικα θα ηθελα ειναι ενας ηχος κοντα σε Super Reverb/Deluxe Reverb

 

δεν προκειται ποτέ ο ενισχυτης σου να εχει αυτον τον ηχο,οποτε μη πετας τα λεφτα σου.

 

ενα μεγαφωνο δεν προκειται να ...μεταλλαξει εναν el84 ενισχυτη και να τον κανει 6v6/6l6 ενισχυτη ,παντως ενα καλυτερο μεγαφωνο δεν θα τον βλαψει (οποτε ενα Eminence Canabis Rex ή ΤONKER θα αναβαθμισει σιγουρα τον ηχο σου)    

 

 

πως θα αλλαξεις καμπινα στον ενισχυτη?θα τον βγαλεις απο την τωρινη και θα τον βαλεις σε μια αλλη?

 

μιλαμε για πολυ φασαρια....καλυτερα να παρεις μια εξτρα καμπινα και να την συνδεσεις με τον ενισχυτη σου...(αυτο αλλωστε νομιζω οτι σου αρεσει δηλ. η μεγαλυτερη καμπινα )

 

απο την αλλη γιατι να κανεις ολη αυτη τη φασαρια και να μη βαλεις στην ακρη τα 350-500 ευρω που κανει μια καμπινα της προκοπης ,να πουλησεις τον Blues Jr & να παρεις εναν Deluxe reverb που σου αρεσει περισσοτερο?

 

τελος μη πολυπαιρνεις στα σοβαρα αυτα που ακους στο youtube...μια και οταν ειναι πολυ ωραια αυτο οφειλεται στα πολυ καλα μικροφωνα και προενισχυτες που χρησιμοποιουνται στην ηχογραφηση....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσταρω παλαιοτερη μου απαντηση για τα Cannabis Rex τα οποια θεωρω παααατα πολυ καλη περιπτωση για Blues Junior, στον δικο μου βελτιωσε τον ηχο παρα πολυ ....

 

 

 

 

Απ: Eminence cannabis rex

 

« Απάντηση #3 στις: 21:28 - 11/06/11 »

 

Παράθεση

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Καλησπερα, εχω τα συγκεκριμενα φορεμενα σε blues de lux και ειναι τελεια !!

Τα ειχα βαλει και σε blues junior με πολυ καλα αποτελεσματα.  Πολυ σωστο κατα την γνωμη μου μεγαφωνο, με στακατο καθαρο ηχο χωρις αρμονικες.

Εχω καπου ποσταρει και κλιπακι με τα μαμησια ηχεια του τζουνιορ παλι απο την εμινενς σε συγκριση με το canabis...

 

http://www.box.net/shared/6mov4no2ue  (το εμινς της Fender)

 

http://www.box.net/shared/rr7hchy3nh  (to canabis) 

 

 

και σε αυτο ειναι ενα γρηγορο take με blues delux + canabis (λιγο ντιλεη και λιγο κομπρεσορ με στρατ)

 

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι,  θα τα βρεις ευκολα σε ενα γερμανικο σαητ που τα στελνει και εδω σε ποοολυ καλη τιμη....(δεν τα ειχε κανενας Ελλαδα και κλασικα βιαζομουνα...)

 

http://www.adamhall.com/index.php?cccpage=project_27&set_product_extid=EPCANREXA&set_language=en&searchterm=canna

 

 

Μολις ειδα και αυτο και ξανακανω εντιτ ....

 

http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=18286 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ για το offtopic παιδια το cannabis rex το εχει δοκιμασει κανεις σε  bugera v22 ? Πιστευετε οτι ενας V22 με το cannabis rex και ενα σετακι λαμπες jj ,tad, ehx θα φτανει κοντα αν οχι σχεδον ιδια με τον blues  junior με το cannabis rex , γλυντονοντας και ενα καρο λεφτα?

Συμφωνα με τιμες thomann ,

Blues Junior + Cannabis rex = 549 + 79 = 628

 

V22 + Cannabis rex + TAD RT872 Tube EL84 STR Paar + 3x JJ NN003 Tube ECC83S=

269+79+24.9 +26.7= 399.6

8) 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ΒUGGERA θα ειναι παντα Buggera & o Fender θα ειναι Fender,εχουν διαφορετικη σχεδιαση και κυκλωμα οποτε ΤΙΠΟΤΑ δεν θα μπορεσει να τους κανει ιδιους (χωρις να σημαινει απαραιτητα αυτο οτι καποιος απο τους 2 ειναι καλυτερος απο τον αλλο)

 

Και οι δυο εχουν μεγαφωνα της πλακας οποτε ενα canabis rex ή οποιοδηποτε αλλο μεγαφωνο θα ειναι ενα μεγαλο συν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνω μ αυτο που λες , απλα ο Blues Junior με el84 δεν ειναι ο "παραδοσιακος" fender .Εχω τον εχω παιξει σε μαγαζι (δεν τον εχω ) και πιστευω οτι τα 550 που κανει ειναι καπως πολλα και πληρωνεις τη φιρμα . Για εναν twin πχ που για μενα ειναι ο καλυτερος ενισχυτης ( εχω παιξει πολλες φορες με silverface ) να το σκασεις το 1500 και να γουσταρεις που λεει ο λογος .

Για αυτο τον συνεκρινα με τον v22 η ακομα και με τον cub12r με τις προσθηκες λαμπων και μεγαφωνο . Φτανουν κοντα με τα μισα λεφτα η καμια σχεση ? Γιατι τωρα πια και χορδες να παμε να παρουμε που λεει ο λογος το σκεφτομαστε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω,αν δεν τους ακουσεις πλαϊ -πλαϊ ποτε δεν θα μαθεις ποιος σου αρεσει περισσοτερο...

 

Σιγα μη δωσεις 1500 ευρω για να παρεις twin reverb ...βρωμαει ο τοπος απο παλιους silverface με 700-900 ευρω (και πολλα λεω...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για αλλαγή μεγαφώνου, θα βελτιώσει πολύ τον ενισχυτή σου αλλά όπως είπαν και προηγούμενοι δεν θα γίνει Deluxe ή Super. Θα γίνει, όμως, ένας καλύτερος Blues Junior!

 

Λίγο προσοχή στην επιλογή του μεγαφώνου, διάβασε όσα πιο πολλά reviews μπορείς και εννοείται να ακούσεις, αν μπορείς, όσα πιο πολλά γίνεται. Να είσαι σίγουρος, όμως, ότι θες να κρατήσεις τον ενισχυτή σου, αν κάτι μέσα σου λέει ότι μόνο σε Deluxe ή σε Super θα βρεις την νιρβάνα τότε ίσως είναι καλύτερα να κινηθείς σε μια αγορά ενός από των δύο.

 

Καλό θα ήταν να τους ακούσεις και από κοντά γιατί πρόκειται για δύο διαφορετικά μηχανήματα και ηχητικά και στο μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις και να τον κανεις εναν  .. ./.αματο blues junior με ενα πακετακι απο εδω...  http://billmaudio.com/wp/ 

 

Εχω ακουσει 2 τζουνιορ με μοντες απο τον τυπο και απλα μιλαμε για ποοοοολυ καλυτερο ενισχυτη καμια σχεση με τζουνιορ πλεον...! (ειχα φερει και εγω για τον δικο μου αλλα μεχρι να ερθει απο αμερικη τον ειχα τραμπαρει με εναν blues deluxe....)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου