Προς το περιεχόμενο

Αγορα μικτη και ηχειων για live


Μπουζουξης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες!Είμαι νέος μουσικός και θέλω να επενδύσω κάποια λεφτά για να πάρω μικτη και ηχεία!Η μουσική που παίζω είναι λαϊκή μουσική και τα χρειαζομαι σε ξενοδοχεία αλλά και γάμους,βαφτίσεις κτλ..Θέλω να κάνω καλές επιλογές γιατί σε αυτά τα πράγματα ο,τι πληρώνεις παίρνεις!

Από μικτη είχα σκεφτεί την Dynacord cms-600-3 άλλα πάει στο 1000ρικο η τιμή της!

Οπότε είδα μια Yamaha MG-16-XU με τιμή 480!

Από ηχεία είμαι ανάμεσα σε JBL EON 615,Electrovoice ZLX 15p και RCF ART 715(τα οποία κάνουν 700 το ένα,οπότε δυσκολακι).Δεν έχω καταλάβει πόσα Watt RMS είναι τα electrovoice!Στα χαρακτηριστικα γράφει ότι έχει ενισχυτή 1000W αλλά  δε λέει ποια είναι η πραγματική ισχύς του ηχείου και η τιμή του είναι ίδια με το JBL EON 615 το οποίο είναι 500W RMS!

Οπότε θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει ο μικτης της Yamaha,ποια ηχεία να επιλέξω από αυτά τα 3 και ποια είναι τα Watt RMS του EY ZLX 15p γιατι τα ψαχνω και δε τα βρισκω!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 βατ είναι.

μην κάνεις αντιστοιχίσεις τιμών και βατ διότι ο καθένας ζητάει ότι νομίζει ότι μπορεί να πάρει.

επίσης μην αναζητάς αντιστοιχία βατ ηχείων και ενισχυτή τους. Είναι κανονισμένα από τη μάνα τους.

1000 βατ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μίκτης είναι καλός.

βρίσκεις και φτηνότερους.

Αρκεί να ψάξεις.

Οι φτηνότεροι δεν είναι πάντα χειρότεροι.

 

(γενικά βλέπω είσαι του "ό,τι δίνεις παίρνεις", που σήμερα παίρνει πολλή συζήτηση)  :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίρνεις αυτό να ξενοιασεις και να σου μείνουν και χρήματα στην τσέπη;

Î¥ÎÎÎÎÎ Stagepas-600i ΦοÏηÏÏ Î£ÏÏÏημα PA - eNakas Music

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δεν έχω καταλάβει πόσα Watt RMS είναι τα electrovoice!

 

κι ούτε υπάρχει λόγος (όπως και για όλα τα ενεργά) να το καταλάβεις...  ;) :)

 

για να μην λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, ρίξε μια ματιά στα παρακάτω θέματα οπου υπάρχει αρκετή πληροφορία που θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τον πραγματικό ρόλο των Watt... κι αν συνεχίσεις να έχεις την απορία εδώ είμαστε...

 

PA σύστημα κατάλληλο για πρόβες... in Recording & P.A. - Page 1 of 1

 

Ηχεια για μικρα - μεσαια live in Recording & P.A. - Page 1 of 1

 

Γνωμες για στήσιμο ΡΑ in Recording & P.A. - Page 1 of 1

 

Τι μου λείπει για τέλειο ήχο στο live? in Recording & P.A. - Page 1 of 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας και τη βοηθεια σας!Μετα απο πολυ σκεψη αποφασισα να αγορασω δυο EV ELX 115P,ενα EV ZLX 15p(για μονιτορ) και τη yamaha mg16xu για μικτη!Το μονο που με προβληματιζει στον μικτη ειναι οτι δεν εχει εξοδο rec out(για ηχογραφηση).Εχω μια συσκευη εγγραφης(tascam dr-40) και θελω να ηχογραφω καποια live.Oποτε θελω να ρωτησω αν το συνδεσω σε καποια εξοδο AUX ή μονιτορ θα κανει εγγραφη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπορείς να γράφεις απο το 2o δεύτερο Stereo Out ή το Monitor Out ή απο την έξοδο ακουστικών, τα Group out ή απο μια μίξη που θα κάνεις σε κάποια Aux send. Καλορίζικα. Καλή επιλογή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου