Προς το περιεχόμενο

Ένα διαφορετικό shuffle


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κομμάτι του Jimmy Smith (με τον Donald Bailey στα τύμπανα) ηχογραφήθηκε το 1960. Τη χρονιά αυτή ο Gadd ήταn-δεν ηταν 15 χρονών και παρότι υπήρξε παιδί-θαύμα, ξεκίνησε να ηχογραφεί απο τα τέλη της δεκαετίας του '60 και μετά.  ;)

 

Παντως το shuffle με μποτα και hi hat και εγω ως Stevve Gadd shuffle το ηξερα.After_Hours μου προξενησες το ενδιαφερον να ακουσω ολοκληρο τον δισκο  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic mode ON

 

 

After_Hours, Μιλάμε για jazz 8α (δήλ το 1ο και 3ο απο ενα 3ηχο) όπου το 1ο είναι με μπαγγέτα ενώ το 3ο είναι με πετάλι? Κατάλαβα σωστά?

Μποτα και hi hat(με μπαγκετα σε ολα τα 4α.Στις αρσεις του τριτου τριηχου μεσα σε καθε τεταρτο foot chick και κλασικο backbeat στο ταμπουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το shuffle με μποτα και hi hat και εγω ως Stevve Gadd shuffle το ηξερα.After_Hours μου προξενησες το ενδιαφερον να ακουσω ολοκληρο τον δισκο  ;D ;D ;D ;D

 

Πρέπει, είναι must :P

 

After_Hours, Μιλάμε για jazz 8α (δήλ το 1ο και 3ο απο ενα 3ηχο) όπου το 1ο είναι με μπαγγέτα ενώ το 3ο είναι με πετάλι? Κατάλαβα σωστά?

 

Εντελώς πρόχειρα το έγραψα στο παρακάτω πεντάγραμμο. Έτσι όπως εμένα μου ακούγεται στο κεφάλι μου τουλαχιστον ;)

 

scan0002df.jpg

 

Η μπότα δεν ακούγεται, μπορεί να υπάρχει πολύ σιγά και στα τέσσερα τέταρτα ή και σε κανένα. Θεώρησα οτι υπάρχει μια στην αρχή κάθε μέτρου. Οι αξίες πάνω απ το 5γραμμο είναι ride ενώ οι κάτω foot chick. Όλα πάνω στο τρίηχο. Υπάρχει και το τομάκι μετά το ταμπουρο. Αυτά :)

 

Υ.Γ 1 Υπάρχουν κατά διαστήματα και compings στο ταμπούρο, ghost notes πολύ σιγανές. Η ''παρτιτούρα'' περιλαμβάνει μόνο το βασικό ρυθμο.

 

Υ.Γ 2 Συγχώρεσε τα ορνιθοσκαλίσματα :)

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου