Προς το περιεχόμενο

Roland juno 106


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καν'το αλλιως θα αρχισω και γω να γραφω και να συμβουλευω σε ολα τα ποστς για κιθαρες! ;D ;D

Κανε το και θα χεις συστημενο πακετο με ολη τη δισκογραφια των Zepps+τα boots!

Σου προτεινω να το ξανασκεφτεις. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα εχω ηδη τη δισκογραφια των LZ. Βεβαια τα "Presence" και "Coda" εφαγαν πεταμα.

7 αλμπουμς και ενα διπλο Live ειναι υπερ-αρκετα για την δισκοθηκη μου. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ mamonu :

 

αχαχουχα.... συγκρινεις το juno 106 με την μπακατελα το Poly800?  :P ;D

 

Fukk!... Μικροί μεγάλοι στο ίδιο καφενείο…

 

Βεβαίως και τα μπορώ να τα συγκρίνω!...

Και τα δυο ήταν εμπορικές μπακατέλες, όπως επίσης και τα δυο δεν χρησιμοποιηθήκαν για House/Trance που είναι το ουσιαστικό ζητούμενο μας…

 

Αλλά τουλάχιστον το Korg Poly 800 δεν «βασανίζει» τους "ξερολες" self-important ιθαγενεις.  ;D με τον αδικαιολόγητο «μύθο» του…

 

οχι συγνωμη αλλα αν και απλο ειναι πολυ καλο synth to 106 ειδικα για house/trance

 

Συγγνώμη που το γράψω ολίγον τι άτσαλα, αλλά επειδή γράφεις για ένα synth που δημιουργήθηκε όταν εσύ ήσουν «φαγούρα…» και για μουσικά είδη που –εσύ- δεν έχεις καμία επίγνωση για αυτά, θα σε παρακαλούσα να μην παραπληροφορείς…

 

Ξέρω ότι αυτό είναι στην ηλικία σου αρκετά δύσκολο και δεν σε παρεξηγώ!...

Αλλά κάνε και εσύ μια προσπάθεια για αυτό ρε παιδί μου και μην γράφεις ότι να ‘ναι…

Μήπως θέλεις να με ενημερώσεις πότε και από ποιους Housers/Trancers χρησιμοποιήθηκε το Roland Juno 106 για τις παραγωγές τους?....

     

οχι οτι ενα NL2 ή ενα JP8000 δεν κανει καλη δουλειά για το συγκεκριμενο είδος...

 

Σώπα ρε πονηρέ και έξυπνε…

 

Κατόπιν εορτής και αφού τα είχα παραθέσει  πιο πάνω εγώ, έμαθες και εσύ τα:

 

Clavia Nord Lead 2

http://www.vintagesynth.com/clavia/nord2.php

 

Roland JP-8000

http://www.vintagesynth.com/roland/jp8000.php

 

Άργησες φιλαράκι, άργησες…

Άργησες μια ολόκληρη δωδεκαετία για να τα μάθεις…

Όπως θα έλεγαν και κάποιοι άλλοι πιο διάσημοι…

 

MOTORHEAD - Too Late Too Late

   

οσο για τα τσιπακια τα Juno106 φτιαχνονται ευκολα (τουλαχιστον ξερεις οτι ειναι τα τσιπακια...ή αλλο ενα η δυο components)

 

Αφού –λοιπόν- είσαι τόσο –μα τόσο…- «αίλουρος» και «μάγκας» και πιστεύεις βαθύτατα αυτό που γράφεις, ανέλαβε να κάνεις –εσύ- μια μεγάλη εισαγωγή από αυτά τα chips καθώς και την επιδιόρθωση σε όλα τα προβληματικά Roland Juno106's…

 

Για να σε δω, «αίλουρε» και «μάγκα» που δίνεις αμφίβολες συμβουλές αγοράς σε άλλους, «υπολογίζοντας» το «πορτοφόλι» τους και όχι το δικό σου…

 

Και αυτό που έγραψα, θέλω να το δω με πράξεις και έργα…

 

Όχι με αοριστίες όπως:

 

(τουλαχιστον ξερεις οτι ειναι τα τσιπακια...ή αλλο ενα η δυο components)

 

Αμ’ έπος, αμ’ έργον –λοιπόν- και όχι «φτηνιάρικα» λόγια του τίποτα, τσάμπα λεκτικής «μαγκιάς», ενός τσάμπα «μάγκα», πίσω από ένα πληκτρολόγιο…

         

Voyager μην παραπληροφορεις τον κοσμο.....με περισπουδαστες λιστες

 

Εγώ τον παραπληροφορώ ρε άμοιρε mamonu?...

 

Άνοιξε τα «γκαβά» σου και δες ποιος συμβουλεύει τον Filippas_Juno303 να αγοράσει από το E-bay το Roland Juno106…

 

Κοιτας το "Positive Feedback" του καθε eBay seller, τον αριθμο των πωλησεων που εχει κανει και τον χρονο που ειναι μελος στο eBay.

Aν εχει ας πουμε "Positive Feedback 100%", ειναι Top Rated Seller, εχει πουλησει 800...Juno 106 (λεμε τωρα...) και ειναι μελος στο eBay απο το, πχ, 2005, ε, μπορεις να τον εμπιστευθεις. 8)

 

Ενώ εγώ και ο κύριος Μανώλης Χναράκης τον αποτρέπουμε από αυτήν την αγορά, σαν αγορά πάρα πολύ υψηλού ρίσκου…

 

μπερδευοντας DCO , VCO συνθς με CEM/SSM chips και discrete....ολα διαφορετικα και για διαφορετικα βαλαντια.....

 

Εύκολη πρόκληση….

Βρες το Service Manual του Roland Juno 106 και κατέδειξε σε όλους ότι παραπληροφορώ «μπερδευοντας DCO , VCO συνθς με CEM/SSM chips και discrete....όλα διαφορετικα και για διαφορετικα βαλαντια.....» αλλιώς θα έχω κάθε δικαίωμα όταν πετυχαίνω post σου που θα παραπληροφορεί κάποιον άλλον έτερο (όπως καλή ώρα τώρα…), να σε «βγάζω ρόμπα ξεκούμπωτη» δημόσια και σε όλους…

 

Τι λες?...

Αποδέχεσαι –δημόσια- μια τέτοια πρόκληση η’ μήπως όχι…

     

αμα το παμε συμφωνα με τον ορισμο σου μονο τα discrete ειναι αναλογικα...

 

Τόσο το αναλογικό Macbeth Studio Systems M3X όσο και το Moog Music Minimoog Voyager Sel. Series που έχω, είναι κατασκευασμένα με  Discrete pcb boards…  Αν αυτό εννοείς…

     

Ενας λογος για να μην περνεις φιλε Filippas_Juno303 συνθς απο το εσωτερικο ειναι για να μην μπλεκεις με "ξερολες" self-important ιθαγενεις.  ;D

 

Βέβαια…

Να στείλει τα λεφτά του ο Filippas_Juno303 για μια αμφίβολη αγορά -πάρα πολύ υψηλού ρίσκου- στο εξωτερικό, μην ξέροντας τι όργανο θα παραλάβει και αν το παραλάβει, για να ικανοποιηθεί με αυτήν την αγορά το υπαρξιακό και ψυχολογικό complex ενός άλλου έτερου, για το ότι δεν ζει στις “Good Ol’ Days” που αυτός πλασματικά φαντασιώνεται, χωρίς να έχει ούτε καν ιδέα της απτής πραγματικότητας τους…

       

EDIT για να προσθεσω κατι παραπανω

επισης ζουμε σε εποχες αναλογικης αναγενησης.... δεν ειναι αναγκη να παρεις κατι παλιο.... αν δεν θελεις....

 

Σώπα ρε!...

Γίνονται –σήμερα- αυτά τα πράγματα?...

 

Και το “Mojo”?...

Πως θα «πουλήσει μούρη» -σήμερα- κάποιος, ότι είναι ο Synth Lander του παρελθόντος, αν δεν έχει και ένα Vintage Synth με «Όνομα βαρύ σαν Ιστορία» και με τις απαραίτητες «περγαμηνές, κακουχίες και τσαμπουκάδες» που να «δείχνουν» ότι ήταν «μάχιμο» στην εποχή του…

   

το DSΙ TETRA πχ ειναι πολυ καλο για το τι ειναι... η το minitaur & little phatty απο μονοφωνικα....

 

Χαχαχαχα!!!

 

Αντιγραφούμε από τον Voyager… mamonu?... Αντιγράφουμε???

 

   

και δεν εχουν καμια σχεση με τα plug-ins που το μονο που αλλαζουν πολλες φορες ειναι το bitmap απο το οργανο που υποτιθεται μοντελοποιουν. (hello Arturia...)

 

Ω! Τι όνειδος και καταισχύνη που οι Way Out West, χρησιμοποιούσαν -το 2001- στον Pentium II 300MHz P.C. τους, Soft-Synths σαν τα Reaktor, Vaz, Stomber και Buzz για τις Progresive House υπέρ-παραγωγάρες τους…

 

Αμ’, οι Fluke, και οι Delerium που στους Apple Mac’s τους χρησιμοποιούσαν -το 2001- το Emagic EXS24 και το Emagic ES1…

 

Αλλά, αγαπητοί φίλοι αναγνώστες μην εμπιστεύεστε έμενα…

Εμπιστευτείτε τον mamonu με τις υπέρ-παραγωγάρες του, τους χιλιάδες πουλημένους δίσκους του, τις συνεργασίες με το Hollywood σε soundtracks…

 

Που έχει:

Ένα –πραγματικό- Moog Modular

Ένα –πραγματικό- Yamaha CS-80

Ένα –πραγματικό- ARP2600

Ένα –πραγματικό- Prophet 5

Ένα –πραγματικό- Roland Jupiter 8

«Παρκαρισμένα» στο Studio του…

   

καποιο λογο εχουν καποια καλα αναλογικα και αξιζουν τοσο... δεν παω σε πολυ ακραιες και ακριβες καταστασεις αλλα κατι σαν το oberheim ob8 ή το jupiter6  που ειναι CEM-chip VCO/VCF analogs πραγματικα αν τα ακουσεις θα σιχαθεις τα plugins για παντα... και ολη τη κοροιδια τους... (ειδικα για τα ψευτο-analog της arturia αναφερομαι....οχι ωραια και καινοτομα plugins σαν το AALTO πχ)

 

Μήπως, γιατί υπάρχουν και κάποιοι που «χοντρό-πληρώνουν» για να τα αποκτήσουν ως Vintage Mojo Machines…

 

Ξέρεις….

Όλα εξαρτούνται από τον νόμο αγοράς και ζήτησης…

Η πλάκα είναι ότι ούτε και το Roland Jupiter 8, ούτε και το Oberheim OB-8 ήταν House / Trance oriented ‘sizers, γιατί –απλούστατα- το 2000 ήταν πανάκριβα στο music control…

 

www.musiccontrol.co.uk

 

Ενδεικτικά:

Roland Jupiter 8 ~ 1099 G.B.P.

Roland Jupiter 6 ~ 749 G.B.P.

Roland Juno 106  ~ 479 G.B.P.

Sequential Circuits Prophet 5 ~ 999 G.B.P.

Sequential Circuits Prophet VS ~ 799 G.B.P.

Moog Memory Moog ~ 1699 G.B.P.

Oberheim Xpander  ~ 1749 G.B.P.

 

ακομα και το απλο juno106 ειναι αρκετα καλο και αξιζει να το ψαξεις...και αμα δεν σου αρεσει.. το ξαναπουλας στην αξια που το πηρες...

 

GERMANOS Καραγκιόζης

 

Δεν ξέρω αν δέχεται Vintage Synths με πολύ “Mojo”, άλλα δεν χάνεις και τίποτα αν πας και ρωτήσεις….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Waterfall-K :

 

Το παραπανω με εβγαλε απ'τον κοπο να σου απαντησω στα "εξωγηινα" που γραφεις, φιλτατε Voyager. Ενας απλος κανονας ειναι: Δεν απανταμε αν δεν ξερουμε. Προσπαθησε να τον ακολουθησεις και θα ειμαστε ολοι καλα. 8)

 

Θα στο ξαναπώ, για να το καταλάβεις…

Παρότι οι δημοσιεύσεις σου αντίκειται στους κανονισμούς του noiz.gr:

 

2. Συμφωνείτε να μην αναρτείτε: παραπλανητικά, δυσφημιστικά, ανακριβή μηνύματα ή με συκοφαντικό, υβριστικό, άσεμνο, πρόστυχο, χυδαίο, απεχθές, απειλητικό, με πορνογραφικό προσανατολισμό ή οποιοδήποτε άλλο περιεχόμενο που υπόκειται στην νομοθετική αρχή, καθώς και πολιτικού, θρησκευτικού, ή φυλετικού χαρακτήρα.

 

5. Δεν επιτρέπεται η πολλαπλή χρήση user name.

 

7. Τα μέλη συμφωνούν να μη προωθούν, να διαφημίζουν ή να δυσφημίζουν έμμεσα, αλλά και άμεσα προϊόντα δικά τους ή άλλων και τις έμμισθες υπηρεσίες τους. Η αναφορά σε προϊόντα και υπηρεσίες μπορεί να γίνεται μόνο αν έχει ρόλο ενημερωτικό στην συζήτηση.

 

8. Δεν επιτρέπονται δημοσιεύσεις προώθησης εμπορικών site και των ενεργειών τους προκειμένου να προσελκύσουν μέλη. Συνεπώς δεν επιτρέπεται η εκμετάλλευση του noiz.gr για εμπορικούς σκοπούς χωρίς την έγκριση του.

 

Εγώ δεν έχω –προσωπικά- κανένα πρόβλημα με το να κάνεις διαφήμιση στον γνωστό μουσικό οίκο των Αθηνών, αρκεί να μην «περνάς» τα εσκαμμένα όρια που σου προσδιορίζει η ιδιότητα σου ως μέλους…

 

Μπορείς να γράφεις όσο θέλεις για το Yamaha MOX6 και για το Waldorf Blofeld…

 

Πάντα τα forums χρειάζονται γραφικούς τύπους για να γελάει το κοινό τους και σε ευχαριστώ –πάρα πολύ- για την προσφορά σου…

 

Αλλά σε θέματα που άπτονται του δικού μου ενδιαφέροντος, όπως αναλογικά synths, το «ράβεις» και την κάνεις «γαργάρα», γιατί κάτι ξέρω περισσότερο εγώ από εσένα για αυτά όπως έχεις καταλάβει…

 

Κατάλαβες  Waterfall-K, Antuan3 η’ όπως αλλιώς θέλεις να σε λένε….

             

Καν'το αλλιως θα αρχισω και γω να γραφω και να συμβουλευω σε ολα τα ποστς για κιθαρες! ;D ;D

 

Πλάκα-πλάκα, εκεί είσαι -ολίγον τι- καλύτερος από ότι είσαι εδώ στα πλήκτρα…

 

Μήπως -ρε Κωστάκη- έχεις κάνει τραγικό λάθος στην επιλογή μουσικού οργάνου?...

 

Για ψαχτώ και αυτό, δεν χάνεις και τίποτα…

 

Ένας Fender Blues Jr. και μια Partcaster Tele και θα είσαι "Jet" για πάρα πολλά, πολλά χρόνια!...

 

Μήπως το έχεις κρυφό καημό και μεράκι?...

 

Μήπως εξαναγκαζόσουν -από άλλους…- να συνεχίζεις στα πλήκτρα, γιατί αυτό απαιτούσε το κοινωνικό process, ενώ η «καρδούλα» σου γούσταρε και ήθελε να πιάσει μια ηλ. κιθαρούλα?...

 

Πες το, σε εμάς τους φίλους σου…

Θα δείξουμε κατανόηση και θα σε βοηθήσουμε να το ξεπεράσεις αυτόν τον σκόπελο της ζωής σου…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλεσω να κατεβουν οι τονοι. Voyager δε χρειαζεται τετοιο υφος - you can make your point χωρις να εισαι εριστικος. Αν διαφωνεις με καποιον, γραψε το, δικαιολογησε το αλλα κατα προτιμηση σε πιο ηρεμο/διαλλακτικο υφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλεσω να κατεβουν οι τονοι. Voyager δε χρειαζεται τετοιο υφος - you can make your point χωρις να εισαι εριστικος. Αν διαφωνεις με καποιον, γραψε το, δικαιολογησε το αλλα κατα προτιμηση σε πιο ηρεμο/διαλλακτικο υφος.

 

Ακριβώς.

 

Ψυχραιμία παρακαλώ και βαθιές εισπνοές.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε voyager με καλύψες πλήρως όταν μιλάω για ιθαγενείς . Σε φαντάζομαι με χαλκα στη μύτη.

Μάθε ότι μπορείς να φτιάξεις καλή μουσική με ένα καζιο και μια φλογέρα . Εξαρτάται από τον χρήστη και πόσο ξέρει να προγραμματίζει το συνθ του.

 

Επίσης έχει πλάκα το γεγονός ότι με αυτά που λες καταλαβαίνει ο κόσμος ότι εκτός από άσχετος και εγωμανης είσαι και κακός συζητητης. 

Μιας και έχει καλό καιρό θα πάω για ένα μπανακι στη θάλασσα και μετά θα γράψω  να δικαιολογήσω τις απόψεις μου με επιχειρήματα.  :P

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραληρημα! blink2.gif

Αλλα εχω την λυση: 8)

 

2012_06_03_161537.png

 

Voyager, παρε μαζι σου το Minimoog Voyager Select Series σου και αυριο πρωι πρωι περνα μια βολτα απ'το γραφειο της.

Αντε αγορι μου....baby.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου