Προς το περιεχόμενο

Ιδρώτας-Χορδές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με μπερδέψατε..εμένα esp ltd ec-1000 είναι η κιθάρα με rosewood...παλί με οδοντόβουρτσα και νάφθα?θα έχει και η κιθάρα οδοντόβουρτσα???  ;D

Ναι πάλι, γιατί δηλαδή να μην έχει οδοντόβουρτσα η κιθάρα, επειδή δεν έχει δόντια? ;D

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά...κάποτε με ειμουν και εγω λιγο ψίρας με το οτι σκουριάζουν γρήγορα...και αυτο που έκανα και βοηθούσε πολυ...ήταν

 

1) πριν παίξω επλενα τα χέρια μου με σαπούνι...

2) ειχα ενα βαμβακοπανο διπλα μου...και κα8ε λιγο εριχνα ενα σκουπιζματάκι στα ιδρωμένα μου χερια και  στις χορδες..

3) εριχνα και ενα τελευταιο τριψιματακι οταν τελείωνα το διαβαζμα για να μην μενει ιδρώτας πάνω στην ταστιερα...

 

1 μηνας χορδες...guarantee!!

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πάλι, γιατί δηλαδή να μην έχει οδοντόβουρτσα η κιθάρα, επειδή δεν έχει δόντια? ;D

 

ποιος σου ειπε Στρατο μου οτι η κιθαρα ΔΕΝ εχει δοντια ? εε ??

αυτα τι ειναι ??? εε ??

grgm21ca_inlay.jpg

 

Αγαπητε φιλε αν πας σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ περιπτερο και ζητησεις Ζιπελαιο θα σου δωσουν - ειναι ενα υπερβολικα ευλεκτο υγρο που γεμιζουν τους αναπτηρες Zippo - (εξου και το ζιπελαιο)

Η κιθαρα σου ειναι με rosewood ταστιερα (παλισανδρος) - καλο ειναι να παραληψεις την ναφθα γιατι ..... http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=645

 

Προσωπικα την ταστιερα την καθαριζω με ενα ελφρυ scotch brite (πολυ ελαφρυ περασμα) και μετα αφου την σκουπισω με ενα μαλακο πανακι την περναω με baby oil - δεν χρειαζεται και τοσο η οδοντοβουρτσα αλλα θα κανεις καλυτερη δουλεια αν την χρησημοποιησεις......αφηνεις το λαδακι να το πιει για κανα 10λεπτο και μετα παλι με ενα πανακι την σκουπιζεις - και εισαι ετοιμος - περνας καινουργιες χορδες και ροκαρεις ανελεητα  ;D

 

edit:φυσικα και η παραπανω διαδικασια ή η οποιαδηποτε δεν ειναι πανακεια και δεν την εφαρμοζουμε καθε λιγο και λιγακι παρα μονο οταν δεις και οντως χρειαζεται ενα φρεσκαρισμα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος σου ειπε Στρατο μου οτι η κιθαρα ΔΕΝ εχει δοντια ? εε ??

αυτα τι ειναι ??? εε ??

Εσύ βρε Χρήστο πρέπει να βάζεις και οδοντόκρεμα, αυτά δεν είναι δόντια, είναι χαυλιόδοντες (άσε που πρέπει να την πηγαίνεις για σετάρισμα στον οδοντίατρο κάθε εξάμηνο μην πιάσει τερηδόνα!). ;D ;D ;D

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ D'addario και παρότι τις καθαρίζω με ένα πανάκι μετά από κάθε παίξιμο μέσα σε 3-4 μέρες έχουν ψοφήσει από θέμα ήχου γιατι ιδρώνω πάρα πολύ...

Αν χρησιμοποιήσω Ernie Ball τις απλες θα μου έχουν πεθάνει μέσα σε μια μέρα... ;D

 

Το καλύτερο πιστεύω είναι η συχνή αλλαγή γιατι όσο πιο παλιές έχουν ακόμα μεγαλύτερη επίπτωση και στο φάγωμα των τάστων σου...

Εννοείται κάθε φορά που αλλάζεις να κάνεις και έναν καλό καθαρισμό στην ταστιέρα...

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό http://www.thomann.de/gr/dunlop_lemon_oil.htm το οποίο λειτουργεί μια χαρά... :)

 

Επίσης ένα άλλο σενάριο είναι να κοιτάξεις και για χορδές με coating όπως οι Elixir αλλά δεν ξέρω αν σου κάτσουν ηχητικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο το θεμα των χορδων, ειναι και το θεμα της μπιχλας που μαζευεται στο ξυλο λογω ιδρωτα.

Η λυση του να περνας λαδακι, οδοντοβουρτσα και οδοντικο νημα :P ειναι βεβαια η πιο σωστη, αλλα δεν ειναι κατι που χρειαζεται να κανεις επι καθημερινη βαση.

Απλα σκουπιζε τον ιδρωτα ανα τακτα χρονικα διαστηματα και σιγουρα πριν βαλεις την κιθαρα στο σταντ/θηκη της.

 

Α, αντι για λαδακι μπορεις να βαλεις και Listerine. Καει λιγο στην αρχη αλλα τα ταστα σου θα γλυτωσουν απο την πλακα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δουμε τι λενε και οι ειδικοι ή μαλλον Ο ειδικος..για το αγαπημενο...ζιπελαιο... ;D

 

 

επισης εδω μπορουμε να διαβασουμε τι ΔΕΝ πρεπει να κανουμε οταν καθαριζουμε την κιθαρα μας

 

http://www.guitarplayer.com/article/dan-erlewines-mod-squad/12445

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1) πριν παίξω επλενα τα χέρια μου με σαπούνι...

2) ειχα ενα βαμβακοπανο διπλα μου...και κα8ε λιγο εριχνα ενα σκουπιζματάκι στα ιδρωμένα μου χερια και  στις χορδες..

3) εριχνα και ενα τελευταιο τριψιματακι οταν τελείωνα το διαβαζμα για να μην μενει ιδρώτας πάνω στην ταστιερα...

 

1 μηνας χορδες...guarantee!!

 

+1

 

Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ σε όλες μου τις κιθάρες στις οποίες έχω και non-coated χορδές. Δώσε ιδιαίτερη έμφαση στο 2 που λέει ο alexi.

Τις χορδές τις καθαρίζω με απλό βαμβακόπανο (t-shirt), τις πνίγω ουσιαστικά με το πανί και καθαρίζω σε όλο τους το μήκος.

 

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δουμε τι λενε και οι ειδικοι ή μαλλον Ο ειδικος..για το αγαπημενο...ζιπελαιο... ;D

 

 

επισης εδω μπορουμε να διαβασουμε τι ΔΕΝ πρεπει να κανουμε οταν καθαριζουμε την κιθαρα μας

 

http://www.guitarplayer.com/article/dan-erlewines-mod-squad/12445

 

Δεν αντιλεγω Νικο μου - απλως υπαρχουν και αλλοι τροποι για να κανεις την ιδια δουλεια  :) - μαζι σου, το ειπα απο την αρχη ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα θα σκουπισω καλα τις χορδες με στεγνο πανι φαινεται στο πανι η μαυριλα ή καμια φορα πεφτει και σαν κοματακι και μετα θα ριξω στο πανι μου καθαριστικο και τις κανω καθαρισμα με το καθαριστικο ο λογος ειναι οτι αν ξεκινισω κατευθειαν με καθαριστικο στο πανι εχω την εντυπωση οτι μου τα πασαλιβει ενω με το στεγνο πανι στο πρωτο χερι τα πολλα φευγουνε και δεν μου τα πασαλιβει.

Τελος ενα σκουπισμα παλι με στεγνο γιατι αν μεινει επανω το υγρο ψιλοστεγωνει και δεν εχει καλη αφη στο επομενο παιξιμο.

Εχω αφαιρεσει το σφουγγαρακι απο το καθαριστικο και το δουλευω με πανι γιατι μπορω να καθαριζω και την χορδη απο κατω.

Με το υγρο καθαριζω και τον υδρωτα απο μανικι ταστιερα κτλ.

Για την ταστιερα υπαρχει ενα αλλο υγρο που ειναι μονο για να διατιρει την υγρασια της.

Ο μαστορας μου ειπε οτι καλο ειναι της lemon oil της dunlop το νουμερο 2 ανα 2 με 3 μηνες ενα απλωμα και αυτο αποροφαει μονο του.

Το καθαριστικο μου ειναι το D'Andrea και ειμαι ευχαριστιμενος.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου