Προς το περιεχόμενο

Reason


gerasimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί,

 

αν κάποιος χρησιμοποιεί το Reason (2.5) παρακαλώ να με βοηθήσει στα παρακάτω, γιατί το manual δεν λέει τίποτα:

 

1. Χρησιμοποιώ το Redrum. Φτιάχνω ένα pattern και το περνάω με "Copy Pattern to Track" στο κομμάτι. Η ερώτηση είναι: πως μπορώ να το κάνω edit αυτό που έχω περάσει εκεί; Αν αλλάξω το pattern δεν επηρρεάζεται αυτό που έχει περαστεί στο κομμάτι. Αν πάλι στο track πάω να κάνω διπλά κλικ, δεξιά κλικ, προσευχές πάνω στο pattern όπως φαίνεται στο track, δεν συμβαίνει τίποτα. Πως μπορώ να αλλάξω λοιπόν κάτι που έχω ήδη γράψει;

 

2. Piano roll υπάρχει; Καλά για το Redrum, ας πούμε ότι τα pads που έχει είναι εντάξει για να γράψεις patterns. Για τα άλλα synths;

 

3. Αν κάποιος έχει και ProTools έχω την εξής απορία: όταν γράφω κάποιo κομμάτι στο Reason (από τα ProTools με Rewire), το κομμάτι δεν σώζεται μαζί με το session των ProTools, πρέπει να το σώζω ξεχωριστά και να το καλώ όποτε ανοίγω το session. Καθόλου πρακτικό. Μήπως όμως πάει κάτι λάθος με την εγκατάσταση μου;

 

4. Δοκίμασα το demo του FLStudio με Rewire στα ProTools, επίσης δεν σώζεται το κομμάτι μαζί με το session των PT. Στο Sonar, όταν έγραφα κάτι στο FLStudio (σαν DXi) αυτό σωζότανε αυτόματα μαζί με το κομμάτι του Sonar. Απλά. Μήπως το Rewire δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο;

 

Ευχαριστώ,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γεράσιμε,

 

Για να δουλέψεις το redrum έχεις τις εξής επιλογές:

 

α) Να δουλέψεις με patterns,

β) Nα τα γράψεις στο sequencers,

γ) Να κάνεις ένα συνδιασμό των δύο.

 

α) Τα κουμπάκια των patterns τα ξέρεις (a,b,c,d 1,2,3,4 ...). Γράφεις λοιπόν τα patt σου με τις αλλαγές κτλ κτλ και μετά πάς στο sequencer και δημιουργείς ενα pattern lane ή κάτι τέτοιο (δεν θυμάμαι ακριβώς πώς λέγεται και είμαι στη δουλειά) πατώντας ένα απο τα κουμπάκια ακριβώς στο πάνω μέρος του sequencer.

To pattern lane ουσιαστικά είναι μια γραμμή που με το μολυβάκι ανεβοκατεβάζεις σε διάφορα χρονικά σημεια και το ύψος της ανταποκρίνεται σε κάποιο απο τα patterns (παίξε λίγο και θα δείς οτι φαίνεται). Για να δουλέψει αυτό πρέπει να έχεις στο redrum ενεργοποιήσει το κουμπάκι "enable pattern ..".

 

β) Αφού γράψεις κάποιο pattern και κάνεις copy pattern to track, πάτα το κουμπακι "event edit" η κάτι τέτοιο. Εκεί θα δείς ενα piano roll. Ξέρεις τι πρέπει να κάνεις απο εκεί και έπειτα. Αυτό σου απαντά και την δευτερη ερώτηση.

 

γ) Μπορείς να καταλάβεις πως γίνεται αυτό (με κοιτάει ο προιστάμενος).

 

3) Καθόλου πρακτικό φίλε Γεράσιμε και όμως έτσι είναι τα πράγματα. Θα έπρεπε κάποτε ο Rewire host να αντιμετωπίζει τον rewire slave σαν vst instrument. Μέχρι τότε θα κάνουμε 2 load και 2 save για το κάθε κομμάτι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου