Προς το περιεχόμενο

eq χρηση σαν boost


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα.Λοιπον παιδια αποφασισα να παρω ενα πεταλακι eq το οποιο θελω να το χρησιμοποιω ωστε να βγαινω μπροστα στα σολο της κιθαρας.Ενω στο καθαρο καναλι του ενισχυτη μου το κανει αυτο ( μου δινει παραπανω ενταση) στο βρωμικο καναλι η ενταση που μου δινει ειναι ελαχιστη.Η αλυσιδα μου ειναι  κιθαρα - wah- eq -ενισχυτης.Κανω κατι λαθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το eq στο effects loop του ενισχυτή σου και καθαρίζεις  ;)

 

+1 κι από 'μένα.

Τα πράγματα που μπορείς να κάνεις με το eq στην λούπα έχουν πολύ πιο ουσιαστικό impact (IMHO) από ότι μπροστά. Το μόνο θέμα είναι ότι μπλέκεις με επιπλέον καλώδια. >:(

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o.k παιδια απλα μου φανηκε περιεγο οτι στο καθαρο καναλι μου δινει ενταση αλλα στο βρωμικο οχι.Στη λουπα δηλαδη θα δινει (ενταση +) και στα 2 καναλια.Τα 2 καλωδια παραπανω δεν ειναι και τοσο μεγαλο προβλημα.Το πεταλι ειναι το Βoss GE-7Graphic Equalizer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου περίεργο δεν είναι αν το καλοσκεφτείς.

Οταν το χρησιμοποιείς το EQ πριν τον ενισχυτή με αυξηση του level στην ουσία δίνει πιο hot σήμα στον ενισχυτή και ενώ στο καθαρό καταλαβαίνεις μια μικρή διαφορά στην ένταση στο βρώμικο κανάλι θα έχεις στην ουσία λίγο παραπάνω παραμόρφωση και κομπρεσάρισμα από τον ενισχυτή. Ειναι φαντάσου στην επίδραση του σήματος που πάει στον ενισχυτή σε ένα πολύ γενικό παράδειγμα σαν να παίζεις με low output μαγνήτες και ξαφνικά να αλλάζεις active EMG.

 

Βαζοντάς στο στη λούπα θα έχεις ακριβώς τον τρόπο λειτουργίας που χρειάζεσαι. Θα διαμορφώνει και θα ενισχύει το ήδη προενισχυμένο σήμα από τον ενισχυτή σου ακριβώς πριν πάει στην τελική ενισχυση δίνοντας σου μόνο volume boost σε οποιοδήποτε κανάλι χρησιμοποιείς.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι κατανοητό το ότι δεν παίρνεις παραπάνω ένταση στο βρώμικο κανάλι για το λόγο που περιγράφει ο Loki. Μάλλον χρησιμοποιείς πολύ gain - αν δεν παίζεις metal μάλλον μπορείς να ακουστείς καλύτερα αν χρησιμοποιήσεις λιγότερο. (σε αυτή την περίπτωση θα δουλέψει το boost και "μπροστά" από τον ενισχυτή).

Σε κάθε περίπτωση, μια και έχεις EQ και όχι σκέτο boost αξίζει να επιδιώξεις με το πετάλι να βγάλεις μπροστά στο σόλο τα μεσαία και τα υψηλομεσαία για να ξεχωρίσει η κιθάρα χωρίς κατ' ανάγκη να χρειαστείς μεγάλη αύξηση της στάθμης. Είναι πιο πολιτισμένο και ακούγεται και καλύτερα.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια metal δεν παιζω αλλα hard rock οποτε χρησιμοποιω παραμορφωση.Θα δοκιμασω και τον τονισμο των μεσαιων να παρω μια ιδεα και απο εκει.Ευχαριστω για τις απαντησεις  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου