Προς το περιεχόμενο

Tonelab SE + Foot Midi Controller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Η SE μου έχει προ πολλού υποστεί σοβαρές φθορές (κυρίως στους μεταλλικούς διακόπτες) αλλά πλέον έχει γίνει σχεδόν άχρηστη στο θέμα του χειρισμού.

Αν και σκέφτομαι σοβαρά να στραφώ σε κάτι άλλο, θέλω πρώτα να το παλέψω όσο μπορώ, γιατί και ηχητικά με καλύπτει σε αρκετά πράγματα και επίσης την έχω βολευτεί στο θέμα του χειρισμού.

 

Επειδή δεν θα την ξαναεμπιστευόμουν στο θέμα της αξιοπιστίας ακόμα και αν την πήγαινα για service, σκέφτομαι τη λύση του foot midi controller.

Πέρα από το ότι θεωρητικά είναι εφικτό, έχει δουλέψει κανείς (σε ένα σχετικό βάθος χρόνου) με την Tonelab του ως "rack" κάνοντας τον όλο χειρισμό από controller; Δεν έχω βρει κάτι ψάχνοντας εδώ μέσα... Μιλάω αποκλειστικά για την SE.

 

Αν ναι, ποιος controller θα έκανε (αξιόπιστα) τη δουλειά;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυση δεν θα σου δωσω...αλλα ρε παιδι μου ΠΩΣ καταφερες και την χαλασες?

 

Εγω εχω ΔΥΟ και τους εχω αλλαξει τα φωτα 7 χρονια τωρα και δεν εχουν παθει τιποτα...

 

Στην...παραλια την ειχες? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυση δεν θα σου δωσω...αλλα ρε παιδι μου ΠΩΣ καταφερες και την χαλασες?

 

Εγω εχω ΔΥΟ και τους εχω αλλαξει τα φωτα 7 χρονια τωρα και δεν εχουν παθει τιποτα...

 

Στην...παραλια την ειχες? ;D

 

Δεν είναι σπουδαίο. Η δική μου έχει έχει στην πλάτη της 5 χρόνια στη-χάση-και-στη-φέξη χρήσης και τα μαλακά της κουμπάκια είναι - σχεδόν όλα - για πέταμα. Και ο #2 ποδοδιακόπτης..."κοντεύει".

 

Αποστόλη, βεβαίως να ακούσουμε από ό,ποιον ξέρει αν αυτό που ζητάς γίνεται...αλλά μήπως να μην απορρίψεις τη λύση του ρεκτιφιέ; :-\

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυση δεν θα σου δωσω...αλλα ρε παιδι μου ΠΩΣ καταφερες και την χαλασες?

 

Εγω εχω ΔΥΟ και τους εχω αλλαξει τα φωτα 7 χρονια τωρα και δεν εχουν παθει τιποτα...

 

Στην...παραλια την ειχες? ;D

 

Είμαι βαρυκόκκαλος!  ;D

Δεν ξέρω, ίσως έπεσα σε περίπτωση, πάντως ενώ την έχω κατευχαριστηθεί γενικά, και ενώ το "σασί" είναι όντως στιβαρό, όλοι οι μεταλλικοί διακόπτες και τα πλαστικά κουμπιά (βελάκια, "write" κτλ) από την πρώτη στιγμή δεν μου τα έλεγαν καλά...

 

 

Δεν είναι σπουδαίο. Η δική μου έχει έχει στην πλάτη της 5 χρόνια στη-χάση-και-στη-φέξη χρήσης και τα μαλακά της κουμπάκια είναι - σχεδόν όλα - για πέταμα. Και ο #2 ποδοδιακόπτης..."κοντεύει".

 

Αποστόλη, βεβαίως να ακούσουμε από ό,ποιον ξέρει αν αυτό που ζητάς γίνεται...αλλά μήπως να μην απορρίψεις τη λύση του ρεκτιφιέ; :-\

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτή είναι η σωστή προσέγγιση για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο. Μάλιστα σε ανύποπτο χρόνο (βασικά, ύποπτος ήταν  ;D  ;D απλώς δεν είχε γίνει αυτό το μακελειό!) είχα σκεφτεί να την έχω σαν εφεδιέρα και να αρχίσω να προσθέτω από δίπλα overdrive, wha κτλ. Απλώς αφού πλέον το πράγμα είναι σχετικά επείγον και επειδή προς το παρόν τα κουκιά δεν βγαίνουν (για να έχω τα 6-7 πράγματα που χρησιμοποιώ σε αξιοπρεπή stomps ή για να πάρω μια αντίστοιχα καλή πεταλιέρα) το σκέφτηκα σαν προσωρινή λύση, με την προϋπόθεση ότι θα είναι αξιόπιστη, πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την ανοιξεις και να την καθαρισεις προσπαθησες?

 

Αυτά, last year!! :) Εδώ δεν μιλάμε για πρόβλημα "στις επαφές", αλλά για κανονικό ξεχαρβάλωμα των κουμπιών. Το "1" και το "4" δεν υπάρχουν πια, ενώ χθες μου έσπασε το πάνω βελάκι, απλά πατώντας το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επειδή όπως λες:

θέλω πρώτα να το παλέψω όσο μπορώ, γιατί και ηχητικά με καλύπτει σε αρκετά πράγματα και επίσης την έχω βολευτεί στο θέμα του χειρισμού.

 

1. Προσπάθησε να της κάνεις ένα σοβαρό service εκεί που πρέπει κι όχι δεξιά κι αριστερά.

2. >>>

.

.

.

9. >>>

10. Για Midi Foot Controller θα σου πρότεινα FC-300, φυσικά αν σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ήθελα βέβαια και τα (2) έως (9)! ;)

Το thread άνοιξε με την υπόθεση ότι δεν θέλω να γίνει το (1)... Αν δω ότι δεν μπορώ να βγάλω άκρη, θα το ξανασκεφτώ. Προς το παρόν, με έχουν φοβίσει αρκετά τα κουμπιά της, τόσο ώστε ακόμα και από σέρβις θα τα φοβάμαι.

Τώρα για το (10), το να δώσω 400-450 ευρώ για να χειριστώ μια πεταλιέρα που κόστιζε καινούρια 550 (και μεταχειρισμένη κάνει τα μισά), δεν το βρίσκω καλή ιδέα. Μην ξεχνάς ότι το ότι δεν μπορώ να δώσω τόσα χρήματα με κάνει να σκέφτομαι τη λύση που σκέφτομαι.

Μιας και πιάσαμε την κουβέντα της όμως, έχεις δοκιμάσει το συνδυασμό Tonelab - FC-300; Είναι σημαντικό για την απόφασή μου, η πρόταση για controller να προέρχεται από ιδία εμπειρία χρήσης των δύο μηχανημάτων μαζί.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ήθελα βέβαια και τα (2) έως (9)! ;)

Το 2 έως και 9 είναι επανάληψη του 1  ;)

 

Μιας και πιάσαμε την κουβέντα της όμως, έχεις δοκιμάσει το συνδυασμό Tonelab - FC-300; Είναι σημαντικό για την απόφασή μου, η πρόταση για controller να προέρχεται από ιδία εμπειρία χρήσης των δύο μηχανημάτων μαζί.

Όχι δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

 

Όμως, γνωρίζω πάρα πολύ καλά τι μπορεί να κάνει και μέχρι ποιό βαθμό η FC-300. Από τη στιγμή που η Tonelab ακούει σωστά το Midi κι έτσι όπως πρέπει, φέρω αποκλειστικά εγώ την ευθύνη γι'αυτό που σου προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Λοιπόν, επειδή όπως θα κατάλαβες από τα συμφραζόμενα δεν το κατέχω το σπορ του MIDI, θα ρωτήσω κι ας πετάξω και κοτσάνες! :)

Το συγκεκριμένο controller όπως είπα το απέκλεισα αμέσως λόγω μπάτζετ. Παρ' όλα αυτά, με αυτό ως αφορμή, ευκαιρία να αποσαφηνίσω κάποια πράγματα. Τι είναι αυτό που σε κάνει να το προτείνεις; Πέρα από τα χαρακτηριστικά του "hardware" (στιβαρότητα, αξιοπιστία κτλ κτλ), κάνει και τη διαφορά σε επίπεδο "software"; Δηλαδή συνεργάζεται απροβλημάτιστα με το προτόκολο, κάτι που πχ ένα άλλο controller μπορεί να μην το κάνει καλά;

Για να το θέσω πιο απλά: Για το συγκεκριμένο είσαι σίγουρος ότι θα κάνει "map" τις λειτουργίες της tonelab με 100% ακρίβεια, ενώ κάποιο άλλο, φθηνότερο (τυχαίο παράδειγμα, το Behringer 1010) μπορεί να "μιλάει" όχι τόσο σωστά με την πεταλιέρα;

 

Σόρι για το σκότωμα της ορολογίας, τα λέω έτσι όπως τα αντιλαμβάνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου