Προς το περιεχόμενο

'Swamp Ash' ή 'Alder';


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάιστα! Δηλαδή επιβαρυνόμαστε το κόστος των μεταφορικών κλπ στα άβαφα και το επιπλέον το κόστος κατεργασίας στα βαμμένα...

 

Ευχαριστώ!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(σιγα μην ειναι αμερικανικο αυτο της Rockinger :lol: )

 

Κάποιος ειδικός επί των ξύλων (όχι, όχι ο Suhr!) που είδε το σώμα Rockinger είπε ότι μάλλον πρόκειται για ασιατικό άλντερ. Αλλά σημασία έχει η ποιότητα του ξύλου αρχικά και βέβαια το κομμάτι, πόσο ελαφρύ είναι, πόσο ξερό, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αλλος μυθος αυτος με το "ξερο" ξυλο.

ΔΕΝ υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ ξυλο για σωμα κιθαρας ,οπως και καμμια κιθαρα στον πλανητη (ακομα και η πιο φθηνη ινδονησιακη) που να μην εχει ΚΑΤΑΞΕΡΟ ξυλο.

Δε ζουμε πλεον στο 1950..ΟΛΑ τα ξυλα που χρησιμοποιουνται στη βιομηχανικη παραγωγη ειναι killn dried μεχρι ΘΑΝΑΤΟΥ...

Μεγαλυτερη ειναι η πιθανοτητα να ΑΠΟΡΟΦΗΣΟΥΝ υγρασια παρα να ξεραθουν και αλλο.. :lol:

 

Αλλα βεβαια οι "κουρδισμενοι" το πουλανε και αυτο ως "special feature" :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Βασικα ας μπορουσα να παιξω εστω και τα μισα απο αυτα που παιζει ο Silot"

 

+10000000 Respect!

 

"ακομα και αν επρεπε να παιξω με τη μπουρουχα τη Melancon του!! "

 

Αυτό να το δώ και να μην το πιστέψω!

¶μα κάτσει η φάση θα σου φέρω και την Anderson :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δε ζουμε πλεον στο 1950..ΟΛΑ τα ξυλα που χρησιμοποιουνται στη βιομηχανικη παραγωγη ειναι killn dried μεχρι ΘΑΝΑΤΟΥ...

Μεγαλυτερη ειναι η πιθανοτητα να ΑΠΟΡΟΦΗΣΟΥΝ υγρασια παρα να ξεραθουν και αλλο.. icon_lol.gif "

 

+10

έχω ακούσει κι από έμπειρους κιθαρίστες - θα μου πεις δεν έχουν σχέση πάντα τα τεχνικά με τα παιχτικά - τη φράση "άμα στεγνώσουν τα ξύλα της κιθάρας" - όχι τπτ άλλο αλλά έχω σπουδάσει σχετικά και συμφωνώ κι εδώ με τον SF και με τον τρόπο που το θεσε

"Μεγαλυτερη ειναι η πιθανοτητα να ΑΠΟΡΟΦΗΣΟΥΝ υγρασια παρα να ξεραθουν", μα πραγματικά δεν είναι υπερβολή αυτό

 

δεν μιλάω συγκεκριμένα για κανένα αλλά μου φαίνεται πως πολλούς τους μπερδεύει το finish? ότι δεν έχουν "wet look" εννοείτε ξερά ξύλα?

πχ βλέπε jimmy page vs camo, παλιές gibson vs νέες

 

πιθανόν αυτό όντως να αλλάζει τον ήχο (δλδ αυτή η διαφορά στο finish) κατά κάποιους και να είναι σωστό που αναφέρεται ως μια διαφορά μεταξύ κιθάρων αλλά δεν έχει να κάνει με υγρασία ξύλου και πόσο ξερά είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως αλλο πραγμα το φινιρισμα και αλλο το ξυλο :wink:

βεβαια η ολη "απατη" του θεματος ειναι οτι αυτοι που επιμενουν στην "ανωτεροτητα" της νιτροσελουλοζης σαν φινιρισμα στην ηλεκτικη κιθαρα το κανουν επειδη "ετσι θα ξεραθει καλυτερα το ξυλο" :lol: & "θα αναπνεει" :lol: :lol:

 

η "θλιβερη" αληθεια ομως παραμενει δηλ. οτι οσο ξεραμενο ειναι το ξυλο μιας custom shop τοσο ξεραμενο ειναι και το ξυλο μιας squier :wink:

 

oσοι εχουν εστω και μια υποτυπωδη σχεση με την ξυλεια το γνωριζουν καλα αυτο (εγω π.χ. το εμαθα επειδη ο παππους μου αφησε κατι...δαση 8O στον Ολυμπο τα οποια ουτε να πουλησω,ουτε να εκμεταλευτω φυσικα μπορω αλλα ειμαι υποχρεωμενος να τα "δινω" για υλοτομηση,σε ενα ταξιδι λοιπον που εκανα σε καποιους τοπικους μυλους εμαθα ολες τις αληθειες & τους μυθους για τα ξυλα,η πλακα ηταν οταν ειπα στους...ζορικους ξυλοκοπους της περιοχης της παπαριες που γραφουν οι "κουρδισμενοι" για τα ξυλα χτυπιοντουσταν :lol: κατω απο τα γελια!! :lol: )

 

φυκια για μεταξωτες κορδελλες μας πουλανε παιδια.... :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως αλλο πραγμα το φινιρισμα και αλλο το ξυλο :wink:

βεβαια η ολη "απατη" του θεματος ειναι οτι αυτοι που επιμενουν στην "ανωτεροτητα" της νιτροσελουλοζης σαν φινιρισμα στην ηλεκτικη κιθαρα το κανουν επειδη "ετσι θα ξεραθει καλυτερα το ξυλο" :lol: & "θα αναπνεει" :lol: :lol:

 

Καλα, αυτό είναι αστείο, και μου φέρνει στο νού, επικές ατάκες απο καταστηματάρχες του κέντρου που την ώρα που το ξεστομίζουν, έχουν πάρει και το αντίστοιχο ύφος καρδινάλιου :D :D :D

 

Αν είναι κάτι αλήθεια στις ιδιότητες του νίτρου σε σχέση με τα πολυεστερικά, είναι πως το νίτρο λόγω ακαμψίας, δεν "φιμώνει" τις αναδραστικές ιδιοτητες ξύλων όπως το μαόνι..... και τώρα συζητάμε για μεταβολές που επιδρούν λιγότερο απο 0,0005 % στον ήχο :D :D

 

Νομίζω πως η ιστορία με το νίτρο υπάρχει απλά γιατί όταν παλιώσει είναι πολύ "φυσικό" στην αφή, και καθόλου "πλαστικούρα" όπως τα πολυεστερικά ... λέμε τώρα !!!! :lol:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου