Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Fender the twin (red knob).


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεριζω το noiz.

 

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα...

 

Εχω εναν τετοιο ενισχυτη ο οποιος στο καθαρο του καναλι  δε μου φαινεται να εχει την ενταση των 100 watts που

υποτιθεται οτι ειναι, δηλαδη παιζει χαμηλα και σε συγκριση με τον Twin reverb μου που ειναι στα 85 watts χανει πολυ σε ενταση. Επιπλεον ακουγονται συνεχως χρατς χρουτς χωρις να ακουμπαω κανενα knob. Να σημειωσω οτι το βρωμικο καναλι του ειναι πολυ δυνατο και λειτουργει κανονικα αλλα με πολυ θορυβο οσο αυξανει το gain χωρις να εχω συνδεμενη τη κιθαρα. Ο ενισχυτης δεν ηταν δικος μου μου το χαρισαν περυσι και δεν ξερω τι φουρτουνες εχει περασει απλα αποφασισα να ασχοληθω μαζι του τωρα.

 

Εχω αλλαξει-δοκιμασει λυχνιες αλλα το προβλημα δεν λυνεται. Επειδη εχει τα κυκλωματα πανω σε pcb με δυσκολευει πολυ στο ψαξιμο και δεν ξερω απο που να αρχισω... Το Twin reverb μου τον επισκευαζω μονος μου επειδη ειναι πανευκολο το κυκλωμα του αλλα σε αυτον εχω ενδοιασμους...

 

Αν καποιος μπορει να με διαφωτισει σε κατι η να μου πει τι βλαβες παρουσιαζουν αυτοι οι ενισχυτες και τι να ψαξω ας το κανει γιατι εχω σκασει.. :) ::)

 

Ευχαριστω... :)

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου παντως ο πατερας μου που τον ειχε παρει καινουριο μεσα στα 2-3 χρονια που τον ειχε πηγε πολες φορες στον στολλα. ολο ζημιες ειχε....

ελπιζω να βρεις τη λυση... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου παντως ο πατερας μου που τον ειχε παρει καινουριο μεσα στα 2-3 χρονια που τον ειχε πηγε πολες φορες στον στολλα. ολο ζημιες ειχε....

ελπιζω να βρεις τη λυση... ::)

Ευχαριστω πολυ φιλε μου. Μαλλον η ποιοτητα της Fender πηγε περιπατο εκεινη την εποχη...

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου παντως ο πατερας μου που τον ειχε παρει καινουριο μεσα στα 2-3 χρονια που τον ειχε πηγε πολες φορες στον στολλα. ολο ζημιες ειχε....

ελπιζω να βρεις τη λυση... ::)

 

αυτοι ειναι δυστυχως οι χειροτεροι ενισχυτες που εχει βγαλει ποτε η FENDER & απο ηχο και απο κατασκευη...

 

μου το χαρισαν περυσι

 

μαλλον για να απαλλαγουν απο αυτον... ;D...κανονικα επρεπε να σου δωσουν και κατι.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι ειναι δυστυχως οι χειροτεροι ενισχυτες που εχει βγαλει ποτε η FENDER & απο ηχο και απο κατασκευη...

 

μαλλον για να απαλλαγουν απο αυτον... ;D...κανονικα επρεπε να σου δωσουν και κατι.... ;D

Χαχαχα εχεις μεγαλο δικιο SF... Μου δωσαν και μια Les Paul Deluxe του 76 για compensation... ;D ;D ;D (δε κανω πλακα) Απο ηχητικο βαρος 0 εις το πηλικο αλλα απο βαρος ειναι ο πιο βαρυς ενισχυτης

που εχω σηκωσει... ::) Μπας και εχουν κρυψει τιποτα λιρες πουθενα ??? Αλλα περαν της πλακας φουλ λαμπα ειναι και τζαμπα...

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι θυμαμαι αυτοι οι ενισχυτες ειχαν προβλημα με τη...θερμοτητα...ζεσταινονταν πολυ και δεδομενου οτι τα υλικα απο τα οποια ηταν φτιαγμενοι ηταν και ελαφρως της πλακας ειχαν προβληματα..

 

παντως συνηθως ενα retubing & recapping την κανουν τη δουλεια τους και ο ενισχυτης συνερχεται.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα εκει πηγαινει ο νους μου, οντως κατι βατικες αντιστασεις που εχει μεσα εχουν ραγισει και αλλαξει χρωμα...

 

Ευχαριστω... :)

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι θυμαμαι αυτοι οι ενισχυτες ειχαν προβλημα με τη...θερμοτητα...ζεσταινονταν πολυ και δεδομενου οτι τα υλικα απο τα οποια ηταν φτιαγμενοι ηταν και ελαφρως της πλακας ειχαν προβληματα..

 

παντως συνηθως ενα retubing & recapping την κανουν τη δουλεια τους και ο ενισχυτης συνερχεται.

 

ναι ανεβαζανε θερμοκρασια αυτο το θυμαμαι καλα.

τους εβγαζε με ev ηχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου