Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με θόρυβο στον blackstar ht-5 όταν τον βάζω σε standby


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 7ender θα σου πει κάτι τέτοιο, The Stand By Switch.  ::)

 

οτι να'ναι.... ;D

 

θα μου πεις δεν περιμενα και τιποτα αλλο απο μια εταιρεια που ΑΚΟΜΑ κανει λαθος στα

specs των...μισων κιθαρων που αναφερει στο site της... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι σίγουρος ότι το, ότι να'ναι, το λες γι' αυτό,

 

"Right next to the on/off switch on many tube amps is a second switch labeled “standby”. It’s that switch that silences your guitar amp without actually turning it off, which comes in handy when break time rolls around at rehearsal or at a gig."

 

ή όχι?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο πιο σοβαρός λόγος ύπαρξης του stand by είναι,

 

"If you turn a tube amp on and immediately crank it to full volume before the tubes have had a chance to warm up, you risk damaging your amp."

Άντε γειά σου. Ακριβώς αυτό. Και το current rush στην ανόρθωση.

Αν από την άλλη υπάρχει slow start λυχνία ανόρθωσης (όπως η 5AR4 ή η 5V4 που χρησιμοποιώ) τα πράγματα είναι καλύτερα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί στον audio προενισχυτή λαμπάτο που έχω να υπάρχει (ως συνήθης πρακτική στους λαμπάτους) μια αυτόματη χρονοκαθυστέρηση ( έναρξης κοντά στο λεπτό) ενώ στους κιθάρας δεν το βάζουν.

 

Θεωρώ το επισυναπτόμενο άρθρο από την πάντα σοβαρή Peavey μία πολύ καλή εξήγηση για το standby.

Διαβάστε το.

Standby_For_the_truth.pdf

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θεωρώ το επισυναπτόμενο άρθρο από την πάντα σοβαρή Peavey μία πολύ καλή εξήγηση για το standby.

Διαβάστε το.

 

 

Eπειδη βαριεμαι λιγο να το διαβασω ολο , μπορεις να πεις τι λεει η πιβι σχετικα με το κλεισιμο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη βαριεμαι λιγο να το διαβασω ολο , μπορεις να πεις τι λεει η πιβι σχετικα με το κλεισιμο ?

Επειδή βαριέμαι να τα γράφω δεν πιάνεις έναν καφέ καθώς θα ρχεσαι στο γραφείο να στα πω από κοντά;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω εισαι Αρη

 

While the above is fairly simple and basic explanation,

one should also be aware that EXCESSIVE USE of a

standby switch can cause another destructive process

within the tube. If the tubes in the amp are allowed

to operate for considerable lengths of time with the

standby switch off (no B+/high voltage) the cathode

material itself tends to build up a destructive process

within itself, and this is referred to as “cathode poisoning.”

The “old timers” used to call this phenomenon

“SLEEPING SICKNESS!” When a tube is at full operating

temperature and no current is being drawn (as is

the case with no B+/high voltage) a high resistance

layer is gradually formed at the “interface” between the

oxide coating and the nickel cathode structure. This

layer of barium orthosilicate causes tube performance

to degrade significantly. It is important that the standby

switch NOT be left in the “off position” (no B+) for more

than 15 to 20 minutes at a time to avoid “poisoning” the

tube’s cathodes.

 

επειδη ο H.Peavey εχει ΠΑΝΤΑ δικιο (οταν εφτιαχνε ενισχυτες τα παιδακια της Marshall & Behringer που γραφουν τα manual φοραγανε πανες...)  ....μπορεις να συγκρινεις αυτα που γραφει με τις ΜΠΟΥΡΔΕΣ που γραφει π.χ. η Marshall

 

In order to prolong valve life, the Standby Switch

alone should also be used to turn the amplifier ‘on’

and ‘off’ during breaks in a performance.

 

δεν λεει κατι για το κλεισιμο βεβαια αλλα αν σου πει καποιος μια ΧΟΝΤΡΗ παπαρια (σαν αυτη που λεει η Marshall) θα τον...εμπιστευοσουν για..περαιτερω οδηγιες σαν και αυτες?

 

Also,

upon full power down, always disengage the

Standby Switch prior to the main Power Switch.

 

 

εγω παντως ΟΧΙ.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά επιμένω ότι το cathode stripping, cathode poisoning, sleeping sickness, κτλ είναι ΜΕΓΑΛΟΣ μύθος στον κόσμο της ηλεκτρικής κιθάρας!  ::)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω αρχηγε μου..μπορει και να ειναι ετσι...

 

Απο εκει και περα (πραγματικα χωρις να θελω να σε προσβαλλω γιατι σε εκτιμω βαθυτατα για τις γνωσεις σου) it's your word against Peavey's... ;D

 

Και επειδη δικο σου ενισχυτη δεν εχω δουλεψει ....αλλα εχω δουλεψει του...σκοτωμου για δεκαπεντε χρονια σε βουνα και σε λαγκαδια..σε...παραλίες και ρεματιες ενισχυτες του Peavey και ακομα...ζουνε και βασιλευουν.....(μαλιστα ενας απο αυτους μετα απο..παραμονη.....3 ημερων...μεσα στο....ΝΕΡΟ και αλλος ενας μετα απο 2 ΜΗΝΕΣ που τον ειχα ξεχασει ανοικτο στο Action Studio... ;D)  θα τον εμπιστευτω αυτη τη φορα περισσοτερο απο εσενα... :)

 

Δεν σου κρυβω οτι την συμβουλη να κλεινω πρωτα το power και μετα το stand by & να αποφευγω τη χρηση του αναμεσα στα διαλειμματα μου την ειχε δωσει ο...ιδιος ο Peavey πριν απο χρονια οταν ειχα στειλει email ρωτωντας τον τι πρεπει να κανω....  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με προσβάλλεις, μην φοβάσαι. :) Συζήτηση κάνουμε εδώ και ανταλλάζουμε γνώσεις, γνώμες, απόψεις.

 

Από ότι ξέρω έχεις δουλέψει και Fender και Marshall με τις ίδιες εμπειρίες! Υπάρχουν όμως κι άλλοι εκεί έξω, χωρίς Stand By, πχ Vox, Dynacord, Orange, κτλ που έχουν περάσει βουνά, λαγκάδια, ποτάμια και οι λυχνίες τους μετά από 40-50 χρόνια έχουν πάθει τα πάντα εκτός από cathode stripping/poisoning κτλ και δουλεύουν ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως αλλα εχουν tube rectifiers τα οποια ζεσταινονται ετσι κι αλλοιως αργα...(βεβαια τωρα που το σκεφτομαι οι Orange δεν εχουν... ;D)...

 

Παντως μια και υπαρχει εστω και η...υποψια αυτου του φαινομενου....γιατι να μην ειμαστε 100% σιγουροι... ;D...και αφου το εχει απανω το ρημαδι το stand by γιατι να μην το χρησιμοποιουμε?

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου