Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής λαμπάτος για κλασικό metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά high gain ήχους θα έχεις με το gt-2 κι άλλα πετάλια!

Γενικά το gt είναι απ τα best analog πετάλια preamp αλλά και σε λαμπάτο combo ακόμη καλύτερα. Με το 15w ενισχυτάκι, ό,τι μεγαλύτερο με 12" μεγάφωνο και μεγαλύτερη ισχύ να πάρεις, θα έχεις βελτίωση όπως και να'χει. Ο ενισχυτής είναι καλή επένδυση οπότε πηγαίνεις άνετα για bugera v22.

Παρεμπιπτόντως, στα ίδια περίπου χρήματα(+20Ε) παίζει κι άλλο ωραίο μηχάνημα:

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_112rc.htm

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca2212_guitar_combo_b_stock.htm

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca2212_guitar_combo.htm

Είναι σχεδίαση του Soldano(!) με 20W τελικό όπως του v22, spring reverb κι όχι ψηφιακό, Eminence μεγάφωνο 12". Ο 2os έχει μάλιστα 2 κανάλια (έως metal άνετα βγάζει) και fx loop.

 

Αν βέβαια το βάρος,το κόστος συντήρησης,ο όγκος και η ένταση δεν είναι θέμα, άνετα παίρνεις στα χρήματα αυτά το bugera 6260 που έχει κι αρκετό gain και headroom για να σε καλύψει σε ό,τι clean έως metal θέλεις να παίξεις:

http://www.thomann.de/gr/bugera_6260212.htm

 

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις προτασεις σου.Για τον 6260-212 ειχα εκφρασει μια απορια παραπανω αλλα δεν μου την ελυσε κανεις.Ειναι full λαμπα αυτος?Τα 120w που λεει δεν ειναι παρα μα παρα πολλα?

Για το κοστος συντηρησης που λες,τι παραπανω χρειαζεται αυτος?Ειμαι ασχετος στο θεμα λαμπατου ενισχυτη.

Σε ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις προτασεις σου.Για τον 6260-212 ειχα εκφρασει μια απορια παραπανω αλλα δεν μου την ελυσε κανεις.Ειναι full λαμπα αυτος?Τα 120w που λεει δεν ειναι παρα μα παρα πολλα?

Για το κοστος συντηρησης που λες,τι παραπανω χρειαζεται αυτος?Ειμαι ασχετος στο θεμα λαμπατου ενισχυτη.

Σε ευχαριστω πολυ!

 

Ok, είδα την απορία. Η απάντηση είναι: ΝΑΙ, είναι φουλ λαμπάτος! Δεν είναι τρανζίστορ ο τελικός ή τίποτε τέτοιο. Απλά η bugera "φουσκώνει" λίγο τα νούμερα αναφέροντας την max ισχύ απόδοσης του ενισχυτή(στο drive και ΌΛΑ τέρμα!). Δε λένε ψέματα, απλά δε θα είναι ας πούμε 120W καθαρό κανάλι... Λογικό είναι.

Πάντως είναι λαμπάτο τέρας το συγκεκριμένο, έχει drive αντίγραφο των Peavey/EVH 5150 και αξίζει τα λεφτά του. Απ την άλλη, όλες οι λάμπες κάποια στιγμή θέλουν αλλαγή κι αυτός έχει 9 μέσα(κόστος συντήρησης)! Έχουν μερικές χιλιάδες ώρες ζωής βέβαια.

  Μπορείς όμως να αφαιρέσεις τις 2 απ τις 4 τελικές του για να πέσει η ισχύς στα 50W (πιο ανθρώπινα) και να μη σου κοστίζει πολλά η αλλαγή λυχνιών. Καλό είναι να μην το κάνεις μόνος βέβαια αλλά να πάρεις συμβουλές/βοήθεια απ το φόρουμ ή από φίλο/τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επισης πολυ ωραια λυση για την περιπτωση σου ειναι αυτη

http://smart.noiz.gr/details.php?id=74811  (εννοειται δεν γνωριζω τον πωλητη..)

Εγω εχω το μεγαλυτερο αδερφακι του,τον lc 50 ii,και παιρνω ωραιοτατο γκαζι ειτε μπουσταροντας το βρωμικο καναλι του με ενα tubescreamer(bad monkey,bb preamp)

,ειτε παιζοντας με βρωμοπεταλα(πχ fat foot) στο πολυ ωραιο και διαυγες καθαρο καναλι του..!

Καλες αγορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επισης πολυ ωραια λυση για την περιπτωση σου ειναι αυτη

http://smart.noiz.gr/details.php?id=74811  (εννοειται δεν γνωριζω τον πωλητη..)

Εγω εχω το μεγαλυτερο αδερφακι του,τον lc 50 ii,και παιρνω ωραιοτατο γκαζι ειτε μπουσταροντας το βρωμικο καναλι του με ενα tubescreamer(bad monkey,bb preamp)

,ειτε παιζοντας με βρωμοπεταλα(πχ fat foot) στο πολυ ωραιο και διαυγες καθαρο καναλι του..!

Καλες αγορες!

 

Καλά, οι LC είναι αντίγραφα JCM marshall. Είχα φτιάξει τον LC15 ενός φίλου κι ακόμη κι ο 15άρης είναι jcm800 copy στο σχέδιο! Βέβαια, μόνος του για metal δεν είναι παρά μόνο με active μαγνήτες. Αλλιώς με booster ή od κελαηδά αλλά παραμένει british χροιάς ενώ οι 6260 κλπ είναι σίγουρα πιο US sound μηχανήματα(και οι bugera είναι σε δελεαστικές τιμές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Τεινω αρκετα προς τον 6260-212.Θα προσπαθησω να τον ακουσω και να τον δω απο κοντα,αν και με εχει φοβισει ηδη λιγο το μεγεθος του ;p

Αλλιως θα στραφω στον v22.Φυσικα οτι αλλο εχετε να προσθεσετε θα με βοηθησει πολυ!

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η bugera "φουσκώνει" λίγο τα νούμερα αναφέροντας την max ισχύ απόδοσης του ενισχυτή(στο drive και ΌΛΑ τέρμα!). Δε λένε ψέματα, απλά δε θα είναι ας πούμε 120W καθαρό κανάλι... Λογικό είναι.

 

Αυτό δεν κάνουν όλοι; Γι' αυτό και όταν δίνουν και τιμές παραμόρφωσης αυτή είναι πολύ μεγάλη, π.χ. 10%.

 

Το ζητούμενο είναι αν το τελικό νούμερο έιναι ισχύς RMS ή peak, όπως κάνει η μαμά Behringer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν κάνουν όλοι; Γι' αυτό και όταν δίνουν και τιμές παραμόρφωσης αυτή είναι πολύ μεγάλη, π.χ. 10%.

10% είναι λίγο!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όταν βλέπω 10% ξέρω πως δεν έγινε η μέτρηση στο καθαρό κανάλι...

 

Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως τα ποτς ήταν στο τέρμα, τι νόημα θα είχε διαφορετικά, αφού το ζητούμενο είναι η μέγιστη ισχύς του ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όταν βλέπω 10% ξέρω πως δεν έγινε η μέτρηση στο καθαρό κανάλι...

 

Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως τα ποτς ήταν στο τέρμα, τι νόημα θα είχε διαφορετικά, αφού το ζητούμενο είναι η μέγιστη ισχύς του ενισχυτή.

 

Μάλλον 100W είναι οι τελικοί τους. 120w peak μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν κάνουν όλοι;

 

Δε νομίζω... αν ήταν έτσι τα νούμερα θα ήταν 20% (ίσως και περισσότερο ανάλογα με τον ενισχυτή) επάνω. Mιλάμε για rms και όχι για peak (ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε χωρίς τις "δημιουργικές λογιστικές" της Bugera). Κλασσικά πχ. ένας 100ρης Plexi μερικές φορές έδινε καθαρά 125W, και υπό παραμόρφωση ακόμα περισσότερα, αν τα άντεχε και η καμπίνα. Το ίδιο και με έναν 50ρη JCM που συνήθως δίνει αρκετά περισσότερα στο max...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου