Προς το περιεχόμενο

Συνδιάζοντας κεφαλή με καμπίνα για πρώτη φορά...help...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αδέρφια..Χρειάζομαι λίγη βοήθεια εδώ...θέλω να πάρω έναν V55HD για να έχω έναν λαμπάτο φτηνό ενισχύτή για τα 5-6 λάιβ που κάνω το χρόνο. Σκέφτηκα να πάρω αυτό το κεφάλι γιατί είναι φτηνό, έχει καλό καθαρό κανάλι (παίζω με πεταλιέρα-prograssive rock metal), έχει βάτ, και καθότι κεφάλι, μεταφέρεται πιο ευκολα, δεδομένου του ότι ταξιδεύω Καβάλα Αθήνα για να παίξω...

Καλώς κακώς στα stage που συνήθως παίζω κάτι σχετικά καλό θα βρείς να το "καρφώσεις" πάνω. Χρειάζομαι μία γνώμη όμως, για το τί καμπίνα χρειάζομαι για το σπίτι, για χαμηλές εντάσεις για εξάσκηση και ηχογράφηση. Προσανατολίζομαι σε κάτι φτηνό του στύλ http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca12xs.htm

αλλά αν δεν γνωρίζω αν χρειάζομαι 12ρι ηχείο αναγκαστικά. Να σας πω τη αλήθεια θα με βόλευε περισσότερο ένα 10ράκι του στύλ

http://www.thomann.de/gr/vox_v110nt.htm

που έχει και καλύτερο ηχείο, αλλα μήπως δεν τον σηκώνει τον ενισχυτή και μου το κάψει? Κάτι λέει απο πίσω ο Vox για max input 30w/16ohm. Μήπως λοιπόν κατι τέτοιο είναι "λίγο" για τον V55HD?

Και τί υπάρχει κανένας που να έχει γνώμη για τη καμπίνα της Jet City με το Eminence ηχείο? Ξέρω 'γω? Πόσο μάπα μπορεί να είνα και αυτό???

Please help.... :-\

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην εισαι σιγουρος οτι η Vox φοραει καλυτερο μεγαφωνο?

 

Το Eminence της Jet City ειναι πολυ καλο μεγαφωνο (οχι ηχειο... ;D) καλυτερο απο το φτηνιαρικο Celestion που φοραει ο Vox.  ;) (btw η Eminence ειναι ο μεγαλυτερος κατασκευαστης μεγαφωνων στον κοσμο)

 

Βεβαιωσου οτι ο ενισχυτης που θελεις εχει εξοδο 16 ohm και παρε την closed back Jet City μια και ειναι καλυτερη για το ειδος της μουσικης που παιζεις το οποιο απαιτει καποια μπασα τα οποια το 10αρι μεγαφωνο & η ανοικτη καμπινα της VOX  αποκλειεται να σου δωσει.

 

Κάτι λέει απο πίσω ο Vox για max input 30w/16ohm. Μήπως λοιπόν κατι τέτοιο είναι "λίγο" για τον V55HD?

 

αν ο ενισχυτης ειναι μεγαλυτερος απο 30 βαττ ναι λιγο ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ αν ήμουν σίγουρος δεν θα ανέβαζα το θέμα. Χαίρομαι πάντως απο την απάντηση που μου δίνεις, καθώς ο ενισχυτής έχει διακόπτη για 4,8 και 16 ohms.. Γνωρίζω ότι η eminence είναι μια μεγάλη εταιρία, απλά ξέρεις τα ονόματα σε ξεγελάνε..λες..ααα το μεγάφωνο είναι τάδε θα είναι καλύτερο..δεν είμαι ειδικός.Δεν ήξερα ότι το celestion το συγκεκριμένο είναι γτπ...

Thanks anyway!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[

αν ο ενισχυτης ειναι μεγαλυτερος απο 30 βαττ ναι λιγο ειναι.

 

Ω ναι..είναι 55....πως και δεν τον γνωρίζεις? Σου ξέφυγε? ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τωρα που τον...εμαθα... :P...δεν νομιζω να ειναι και οτι καλυτερo για progressive metal, περισσοτερο για vintage rock καταστασεις ειναι φτιαγμενος,απο οτι βλεπω η εταιρεια αυτη βγαζει και ενισχυτες πιο μοντερνους που μαλλον θα σε βολεψουν καλυτερα..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I know...αλλά το στυλάκι δεν είναι και τόσο βαρύ(για την ακρίβεια ο χαρακτηρισμός μεταλ συχνά είναι άτοπος...), έχει πολύ επιρροή απο πιο μπουζ ροκ ήχους, και στην τελική για ποιο μεταλ ήχους να ναι καλα η me70 της boss και η tonelab st που περιμένω αυτές τις μέρες..ποντάρω στο καθαρό του κανάλι που πρέπει να είναι αρκετά καλό.

Επειδή όμως φίλε μου το γούστο είναι το πρώτο πράγμα που μετράει στο κάθε τι που αγοράζουμε, ΜΕ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ η ρετρο εμφάνιση αυτού του μηχανήματος (είμαι γενικά φαν και της μουσικής της εποχής), + το γεγονός ότι αν κάτσω σπίτι μου να τζαμάρω θα παίζω κάτι σε πιο μπλουζ χαρντ ροκ κατάσταση (για να ευχαριστηθω και τον ήχο της λάμπας) απο το να σολάρω σε ήχους τσιμπουκουρδουλέιτορ και τριγαμοσταυρέιτορ....+ το ότι 100βάτ που είναι αυτά τα μηχανήματα του σατανά  :P που βγάζει μετά η εταιρία αυτή παραείναι πολλά....φαντάζομαι θα συμφωνείς...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι λέω και εγώ..εξάλλου όταν βαρεθούμε όλα τα μπλιμπλικια, όλοι καταλήγουμε στο τέλος να παίζουμε μπλούζ με μια τελε....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπλουζ θα σε γελασω αλλα για τελε ειναι παντως ΣΙΓΟΥΡΟ... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντοτε gibsonας ήμουν, αλλά πλέον κάνω το εξής: Gibson σε όλα τα πιο σκληρά σημεία (για ηχογράφηση μιλάμε τώρα) tele σε όλα τα υπόλοιπα...Στα λάιβ (όπως φαίνεται και στο άβατάρ μου) η τέλε περιμένει καρτερικά στο στάντ σαν back up λόγω της ρημάδας της συνήθειας και της σιγουριάς που μου δίνει το μπράτσο της les paul μου (Έξις δευτέρα φύσις εστί...)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου