Προς το περιεχόμενο

συνδεση μιξερακι με κονσολα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα σε ολους και καλο καλοκαιρι,θα ηθελα την βοηθεια σας,παιζω ηλεκτροακουστικη κιθαρα,εχω ενα μιξερακι της allen&heath και θα ηθελα να κανω την εξης συνδεση΄--κιθαρα-μιξερ-κονσολα,,θελω δλδ απο το μιξερακι μου να μπω σε ενα καναλι της κονσολας που συνηθως πεζω,,να βγω απο το μιξερακι μου με κατι σαν αυτο

http://imageshack.us/photo/my-images/694/186988500x500.jpg/

και μετα να καρφωσω σε ενα καναλι στην κονσολα?τι γνωμη εχετε?σας ευχαριστω πολλυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό το καλώδιο που παραθέτεις στο link δεν νομίζω να σε βοηθήσει…

Από το line out, η aux ότι έχει τέλος πάντων το "μιξεράκι" το καρφώνεις στην κονσόλα με καρφί η με καλώδιο xlr ότι έχει (απότη η φαντάζομαι καρφί πρέπει να έχει)

 

Ελπίζω να βοήθησα!!  ::)

 

Πιο ειναι το μιξερακι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το καλώδιο που παραθέτεις στο link δεν νομίζω να σε βοηθήσει…

Από το line out, η aux ότι έχει τέλος πάντων το "μιξεράκι" το καρφώνεις στην κονσόλα με καρφί η με καλώδιο xlr ότι έχει (απότη η φαντάζομαι καρφί πρέπει να έχει)

 

Ελπίζω να βοήθησα!!  ::)

 

Πιο ειναι το μιξερακι??

αυτο ειναι φιλε μου

http://imageshack.us/photo/my-images/442/lgal2zed10fxfront.jpg/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η ηλεκτροακουστική σου βγάζει έξοδο με καρφί 1/4 ίντσες δεν χρειάζεσαι τον αντάπτορα xlr του οποίου έδωσες link. Πολύ απλά με ένα καλώδιο καρφί από την κιθάρα στην κονσόλα, εκτός και αν δεν έχεις καρφί οπότε πες μας τι έξοδο βγάζει η κιθάρα σου (κατά 99% πρέπει να είναι καρφί υπάρχουν και ελάχιστες με xlr&καρφί).

 

Το μιξεράκι allen&heath δεν χρειάζεται εφόσον στέλνεις σε κεντρική κονσόλα η οποία διαθέτει όμοια χαρακτηριστικά, δηλ εφφέ, eq κτλ Kουμπώνεις επάνω στη κεντρική κονσόλα κατευθείαν αφού την ίδια δουλειά κάνει. Ωστόσο αν επιμένεις θα στείλεις καρφί στην allen& heath και από εκεί στην κεντρική.

 

Εάν η απόσταση είναι πολύ μεγάλη (>8m) ή το σήμα είναι ασθενές μπορεί να χρειαστείς κουτί di.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η ηλεκτροακουστική σου βγάζει έξοδο με καρφί 1/4 ίντσες δεν χρειάζεσαι τον αντάπτορα xlr του οποίου έδωσες link. Πολύ απλά με ένα καλώδιο καρφί από την κιθάρα στην κονσόλα, εκτός και αν δεν έχεις καρφί οπότε πες μας τι έξοδο βγάζει η κιθάρα σου (κατά 99% πρέπει να είναι καρφί υπάρχουν και ελάχιστες με xlr&καρφί).

 

Το μιξεράκι allen&heath δεν χρειάζεται εφόσον στέλνεις σε κεντρική κονσόλα η οποία διαθέτει όμοια χαρακτηριστικά, δηλ εφφέ, eq κτλ Kουμπώνεις επάνω στη κεντρική κονσόλα κατευθείαν αφού την ίδια δουλειά κάνει. Ωστόσο αν επιμένεις θα στείλεις καρφί στην allen& heath και από εκεί στην κεντρική.

 

Εάν η απόσταση είναι πολύ μεγάλη (>8m) ή το σήμα είναι ασθενές μπορεί να χρειαστείς κουτί di.

δεν χειριζομαι εγω την κεντρικη κονσολα,,αλλος την ελενχει που ειναι και  δικια του,,το allen εχει ενσωματωμενο di στα καναλια 3-4,ο ανταπτορας που εδειξα ποιο πανω ειναι για να μπουν οι 2 θηλικες  του ακρες στα xlr aout του allen, και, μετα στην αλλη ακρη του ανταπτορα που ειναι αρσενικο xlr, θα καρφωσω ενα καλωδιο μικροφωνου,και, τελος σε ενα καναλι xlr στην κεντρικη κονσολα οπου θα του πω βαλτα τωρα ολα φλατ και εγω θα εχω τον ελενχο διαμορφωσης απο το allen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σωστός τρόπος είναι ένα κανάλι με καρφί  1/4" για κιθάρα και ένα δεύτερο xlr για το μικρόφωνο, σύνολο δηλ 2 κανάλια mono στην allen. Η κιθάρα με τη φωνή χρειάζονται διαφορετικές ρυθμίσεις στο eq και στα εφφέ καθώς και την ένταση οπότε δεν τα βάζεις ποτέ μαζί σε ένα κανάλι αλλά τα δουλεύεις ξεχωριστά και ανεξάρτητα.

 

Βγάζεις ένα main out με 2 x xlr από την allen στη κενρική κονσόλα και είσαι έτοιμος, ο αντάπτορας δεν χρειάζεται κάπου.

 

Αυτό που λες με τον αντάπτορα δεν το καταλαβαίνω... αφού θα συνδέσεις τα δυο θυλυκά στα xlr out από το allen θα πάρεις 2 σε 1 out (δηλ απλώς το stereo Right+Left της allen θα στα βγάλει σε ένα κανάλι mono out), το μικρόφωνο που θα το συνδέσεις στο outpout της allen? χρειάζεται input, δεν βγάζει νόημα αυτό που λες.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σωστός τρόπος είναι ένα κανάλι με καρφί  1/4" για κιθάρα και ένα δεύτερο xlr για το μικρόφωνο, σύνολο δηλ 2 κανάλια mono στην allen. Η κιθάρα με τη φωνή χρειάζονται διαφορετικές ρυθμίσεις στο eq και στα εφφέ καθώς και την ένταση οπότε δεν τα βάζεις ποτέ μαζί σε ένα κανάλι αλλά τα δουλεύεις ξεχωριστά και ανεξάρτητα.

 

Βγάζεις ένα main out με 2 x xlr από την allen στη κενρική κονσόλα και είσαι έτοιμος, ο αντάπτορας δεν χρειάζεται κάπου.

 

Αυτό που λες με τον αντάπτορα δεν το καταλαβαίνω... αφού θα συνδέσεις τα δυο θυλυκά στα xlr out από το allen θα πάρεις 2 σε 1 out (δηλ απλώς το stereo Right+Left της allen θα στα βγάλει σε ένα κανάλι mono out), το μικρόφωνο που θα το συνδέσεις στο outpout της allen? χρειάζεται input, δεν βγάζει νόημα αυτό που λες.

σταυρο,μου επιτρεπεις να σου μιλαω στον ενικο,,αν απο τα xlr out του allen βγαλω 2 xlr που σωστα το λες, τοτε του δεσμευω μετα 2 καναλια ετσι δεν ειναι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σωστός τρόπος είναι ένα κανάλι με καρφί  1/4" για κιθάρα και ένα δεύτερο xlr για το μικρόφωνο, σύνολο δηλ 2 κανάλια mono στην allen. Η κιθάρα με τη φωνή χρειάζονται διαφορετικές ρυθμίσεις στο eq και στα εφφέ καθώς και την ένταση οπότε δεν τα βάζεις ποτέ μαζί σε ένα κανάλι αλλά τα δουλεύεις ξεχωριστά και ανεξάρτητα.

 

Βγάζεις ένα main out με 2 x xlr από την allen στη κενρική κονσόλα και είσαι έτοιμος, ο αντάπτορας δεν χρειάζεται κάπου.

 

Αυτό που λες με τον αντάπτορα δεν το καταλαβαίνω... αφού θα συνδέσεις τα δυο θυλυκά στα xlr out από το allen θα πάρεις 2 σε 1 out (δηλ απλώς το stereo Right+Left της allen θα στα βγάλει σε ένα κανάλι mono out), το μικρόφωνο που θα το συνδέσεις στο outpout της allen? χρειάζεται input, δεν βγάζει νόημα αυτό που λες.

ο ανταπτορας εχει 2 θυλικα xlr που καταληγουν σε ενα αρσενικο,οκ, μεχρι εδω,καρφωνω τις 2 θυλικες ακρες του αταπτορα στα 2 main out του αλλεν,και, μετα στην αρσενικη  ακρη του αταπτορα καρφωνω ενα καλωδιο xlr, και, μετα με την αλλη ακρη του καλωδιου θα καρφωσω σε ενα καναλι στην εισοδο xlr της κεντρικης κονσολας,, αυτο με τον ανταπτορα το κανω για να μην του δεσμευσω 2 καναλια,πιστευω να με καταλαβες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ έτσι πες όχι ότι θα βάλεις το μικρόφωνο στο out!

 

Οκ τότε εντάξει, έτσι και αλλιώς εσύ σε mono παίζεις δεν χρειάζεσαι stereo, όλα καλά τότε.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ έτσι πες όχι ότι θα βάλεις το μικρόφωνο στο out!

 

Οκ τότε εντάξει, έτσι και αλλιώς εσύ σε mono παίζεις δεν χρειάζεσαι stereo, όλα καλά τότε.

ακριβως,,το θεμα ειναι, οτι, στο καναλι της κεντρικης κονσολας που θα καταληξω,αν υπαρχει φαντομ δεν θα μου το στειλει και εμενα μεσα στο allen?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου