Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με τις βιδες στα saddles της γεφυρας(squier jazz bass)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατηρω τον τελευταιο καιρο πως τα 2 βιδακια που εχει για τη ρυθμιση υψους χανουν με καποιο τροπο τις βολτες τους.Πεφτει χαμηλα το βαγονακι.Το κανει αργα αργα κ μετα απο αρκετα παιξιματα εχει πεσει κατω κ ξεκουρδιζε κ ταστάρει η χορδη.Το ξανασηκωνω κ παλι τα ιδια.

 

Υπαρχει κατι που να του κανω να σταθεροποιηθεί ή θα πρεπει να αλλαξω γεφυρα,βαγονακια κτλ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση σου λέγεται Locktite. Bάζεις μια σταγόνα και τέλος.

Υπάρχει σε τουλάχιτον τρείς διαβαθμίσεις, για ελαφρά, ημιμόνιμη και μόνιμη σύνδεση.

Ψάξε για την ελαφριά. Είναι και σε διαφορετικά χρώματα, αλλά δέν τα θυμάμαι.

Σε είδη αυτοκινήτων. Υπάρχουν κ άλλες μάρκες όπως η Wurth. Ζητάς πασόκολλα.

( Από το πάσο της βίδας το όνομα, όχι απο το ΠΑΣΟΚ ) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε και λίγο τεφλον μήπως κανεις δουλεια

(η λοκταιτ η μαύρη πρέπει να είναι η πολύ δυνατη,δε θα λύνει με τίποτα,την ελαφριά δεν την έχω δουλέψει)

υπάρχει και σπείρωμα (σαν ελατήριο)που σφηνώνει ανάμεσα στη βίδα και το βαγονάκι

δεν είναι για πολλά πολλά όμως :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μελλοντικα θα μπορω να επαναρυθμισω το βαγονακι αφοτου χρησιμοποιήσω την κολλα?

 

 

 

Eννοείται. Γι αυτό σου λέω την ελαφριά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αν δεν δεις φως με κόλλες κτλ υπάρχει λύση γύρω στα 20-25Ε (λογικά) με μεταφορικά:

Δεν ξέρω αν κάνουν γιά J-Bass, αλλά αυτό μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις επικοινωνώντας μαζί τους.

 

Υπάρχουν κι αυτά που είναι standard, αλλά βγαίνουν λίγο ακριβότερα:

 

Πιο φτηνά θα σου έρθει να πάρεις μια καινούρια γέφυρα από ebay. Εγώ έτσι είχα λύσει το πρόβλημα με βιδάκια που είχε η δικιά μου. Καμία σχέση με το δικό σου πρόβλημα βέβαια, εμένα δεν ρυθμίζονταν καθόλου 2/4 βαγονάκια.

 

Αν πάντως δε βγάλεις άκρη τα άλλα 2 βαγονάκια από την παλιά μου γέφυρα λειτουργούν ακόμα και δεν την κάνω τίποτα και κάθεται. Μπορώ να στη στείλω και να πάρεις τα ανταλλακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου