Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με προενισχυτή ART


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εχω ένα μικρό προενισχυτάκι της παραπάνω εταιρίας. Είναι το

http://www.thomann.de/gr/art_tube_mp.htm

Όταν ηχογραφώ (πλέον-παλαιότερα δεν το έκανε νομίζω) καμια κιθάρα-κανα μπασο ή και φωνή και περνάει το σήμα απο εκει, βγάζει ένα μικρό βόμβο (τζζζζζζζζζζ ;D), (αφήνοντας ένα μικρό ίχνος στη κυματομορφή) περίπου όπως είναι η έλλειψη γείωσης στη κιθάρα. Δεν εχω πρόβλημα με τις γειώσεις μου και μόλις το αφαιρώ απο τη σειρά της ηχογράφησης φεύγει ο θόρυβος αυτός. It's not big deal γιατί είναι ένα μικρό και φτηνό πραγματακι αλλά ρε γαμώτο μιας που το έχω για να μην το πετάξω πριν κάνω μια ερώτηση, έχει κανεις ιδέα τι έιναι? Μηπως τα έπαιξε η λάμπα του? Αν την αντικαταστήσω λέτε να σταματήσει αυτο το ενοχλητικό πράγμα ή είναι άσχετο? Και αξίζει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κι εγώ αυτόν τον προενισχυτή και σίγουρα δεν είναι και το ησυχότερο μηχάνημα του κόσμου, όμως αντιληπτό βζζζζ, τζζζζ, γζζζζζ, ρζζζζζ,  μπγλτρζζζζζζζ ;D δεν βγάζει ('ντάξει, αν πάς τα gains στον θεό, θα κάνει θόρυβο). Κάποιο θέμα έχει. Η αλλαγή λάμπας είναι μια εύκολη δοκιμή. Αν αξίζει τον κόπο, εε δεν θα πας να βάλεις και καμιά NOS, πάρε εκεί μια JJ ή EHX π.χ. και τελείωσες. 10-13 ευρώ έχουν αν θυμάμαι καλά.

 

Αν δεν φτιάξει και μ' αυτό (διόλου απίθανο) και δεδομένου ότι δεν είναι και κανά ακριβό μηχάνημα, γνώμη μου, δεν αξίζει να ασχοληθείς περαιτέρω με κάτι που θα χρειάζεται επιπλέον χρήματα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω το «συγγενικό» ART Tube MP Studio V3 και δεν θα έλεγα ότι είναι βαβουριάρικο- εκτός όπως είπε σωστά και ο Octapus, τσιτώσεις τα gain.

 

Πιθανώς η αλλαγή μιας λάμπας να σου λύσει το ζήτημα- αλλά κυρίως να μην παίζεις με τα input/ output στον θεό  :D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οχι..με τα gain σχετικά χαλαρά και αφήνει ένα ιχνος στη κυματομορφή το οποίο σε σημεία πιο ήσυχα μέσα σε ένα κομμάτι-πχ μια κλασική μόνη της- ακούγεται. Μπορείς να μου στείλεις ένα λινκ απο θωμά γιατι μένω καβάλα και δεν ξέρω αν έχει κανενας εδω..αν παραγγελω τίποτε αλλο να το βάλω και αυτό μέσα, αλλιώς δεν αξίζει.

http://www.thomann.de/gr/sovtek_roehre_12ax7_wxtps.htm

Αυτή κάνει? Νομίζω ότι κάπου είχα διαβάσει οτι η συγκκριμένη είναι και κατάλληλη για αναβάθμιση της tonelab st...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε 12AX7 κάνει. Βέβαια αν είναι να πληρώσεις και μεταφορικά δεν ξέρω αν αξίζει. σχεδόν πλησιάζεις την τιμή του. Εκτός αν θές να κάνεις παραγγελία και για άλλα πράγματα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λέει 12ax7a στα specs και η εν λόγω είναι 12ax7EH. Παίζει καποιο ρόλο? Σόρυ άλλα απο λάμπες είμαι ασχετος (έχω ένα μικρό blackstar και τώρα πάω σιγά σιγά για τον πρώτο μου σοβαρό...). Ναι εννοείται μέσω πρόσθετης παραγγελίας, εκτός αν ξέρει κάποιος καποιο μαγαζί Καβάλα, ή Θεσ/κη να μου τα στείλει αντικαταβολη με προφανως μικρότερο κόστος...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα ρόλο δεν παίζει και δεν θα 'χεις πρόβλημα. Τα βασικά specs είναι τα ίδια. (σημείωση: αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν διαφορές, όπως επίπεδα θορύβου, διαφορετική συχνοτική απόκριση κ.α., αλλά εσένα γι' αυτό το μηχάνημα δεν σε πολυνοίαζουν.)

 

Για τα καταστήματα δεν μπορώ να σε βοηθήσω, Αθηναίος γαρ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις...το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς...οτι και εγώ Αθηναίος είμαι...χαχαχαχα

Stranger in a strange land....

Κανας γνησιος Βορειος ρε παιδιααααααααααααααα????

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου