Προς το περιεχόμενο

ηλεκτρονικα ή ακουστικά ντραμσετ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω προτιμαω ακουστικα drums και μαλλιστα με 2 κασσες 6 τομ και 14 πιατινια επειδη ειμαι ποζερας.

 

Εσυ?

 

 

Επισης καποια αλλα ερωτηματα που μου ηρθαν στο μυαλο :

Σουβλακι ή πίτσα?

Φρέντο ή φραπέ?

Βίσση ή Βανδή ?

Maiden ή Metallica ?

Ολυμπιακός ή παναθηναικός ?

ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ?

Μονοκατοικία ή Διαμέρισμα ?

Jeep ή Smart ?

Λεωφορείο ή Μετρο ?

αυνανισμος ή συνουσία ?

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ντραμερ θα παραθέσω από μεριά παρατηρητή όλες τις παρατηρήσεις τις έρευνάς μου περί ντραμερολογίας (τςςςςςςς)

Τι τα θες;

Για εξάσκηση στο σπίτι, κατοικημένη περιοχή->ηλεκτρονικά

Για εξάσκηση στο σπίτι, σε ηχομονωμένο υπόγειο->ακουστικά

Για συναυλίες και εξάσκηση στο σπίτι->ακουστικά + ηχομόνωση

Για συναυλίες μόνο->ακουστικά

Ηχογραφήσεις->χμμμμμ..........Ακουστικά.....χμμμμμ εξαρτάται....

Για πρόβες σε σπίτι->ηλεκτρονικά (ω ναι guys, κάνουν θαύματα....1 pc, 1 κάρτα ήχου και τελείωσε η πρόβα σας....)

Για πρόβες σε σπίτι με ηχομόνωση->ακουστικά

Γιατί θέλω να τα σπάσω όλα->ακουστικά

 

Πόσο καιρός παίζεις ντραμς;

Δεν έχω αγγίξει στη ζωή μου αλλά πάντα ήθελα να μάθω->ωδείο/δάσκαλος/στούντιο με αίθουσα προπόνησης

Ε νταξει θέλω να αρχίσω->βλέπε το από πάνω

Μετά από τόσα χρόνια πρέπει να πάρω κ εγώ ένα σετ->ακουστικά

Δεν ξέρω να παίζω αλλά έχω λεφτά->αφού αλλάξεις χώρα, ηλεκτρονικά

 

Γενικά το βλέπεις που το πάω.....

Τα ηλεκτρονικά κερδίζουν πάρα πολύ έδαφος από άποψη εντάσεων και γενικά home study...

Τα ακουστικά όμως είναι για σένα....Πως να στο πω,τρελαίνομαι να παίζω κιθάρα με τίγκα volumes και να κοπανιέμαι, αλλά πρέπει αναγκαστικά κάποιες φορές να βάλω ακουστικάκια και να υπομείνω τις χαμηλότερες εντάσεις........

Επίσης: δεν σημαίνει ότι με τα κατάλληλα λεφτά δεν μπορείς να κάνεις κατάλληλες δουλειές. Έχω δει τυπά σε live να παίζει με μικτό (!) σετ ακουστικών και ηλεκτρονικών ντραμς, και ο ήχος ήταν κάτι παραπάνω από εκπληκτικός.....

Οπότε καθαρά θέμα για τι τα χρειάζεσαι......

 

Τέλος, εάν ήμουν ντραμερ, θα προσπαθούσα να φτιάξω το δικό μου όμορφο σετ και να επενδύσω σε ωραία πετάλια και πιατίνια, καθώς και σε ένα όμορφο τομ, και

α. ή θα αγόραζα ένα εξτρα φτηνιάρικο ηλεκτρονικό σετ για εξάσκηση

β. ή θα αγόραζα πολύ καλά μαξιλαράκια για ντραμς που κόβουν τον ήχο......

 

Ελπίζω να βοήθησα και καλή συνέχεια :)

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτιμαω ακουστικα drums και μαλλιστα με 2 κασσες 6 τομ και 14 πιατινια επειδη ειμαι ποζερας.

 

Εσυ?

 

 

Επισης καποια αλλα ερωτηματα που μου ηρθαν στο μυαλο :

Σουβλακι ή πίτσα?

Φρέντο ή φραπέ?

Βίσση ή Βανδή ?

Maiden ή Metallica ?

Ολυμπιακός ή παναθηναικός ?

ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ?

Μονοκατοικία ή Διαμέρισμα ?

Jeep ή Smart ?

Λεωφορείο ή Μετρο ?

αυνανισμος ή συνουσία ?

Λοιπον θ παρω πιτσα μιας και ειμαι πόζερος του κερατά μετα φρεντο γιατι θέλω να το παίξω ψαγμένος μετα δεν ξερω γτ δεν ειμαι σκυλας τι στο δγειογηαγολο ειναι προτιμώ μαιδεν γιατί δεν βασίζονται μόνο απο έναν .... τα 2 επόμενα τα προσπερναω επιδη είμαι χιπστερας και γουστάρω. η μονοκατοικία ειναι πολύ καλύτερη γιατι δεν στα πριζουν οι στερημενες θεούσες γειτόνησες επιδι παίζεις πολύ δυνατα >:(΄ξεεπ γιατι είσαι ανθρωπος της φθσης και πρέπει να πηγένεις στα βουνα κάθε δευτερι μέρα.. μετροοοοοο ... και συνουσία γιατι έτσι γουσταρω γιατι ειμαι κάγκουρας .... ΚΑΙ ΤΙ ΚΟΙΤΑ ΕΣΥ???? >:( >:( >:( >:(

νομίζω οτι αμα βαριέσε απειρα... το να γρεψεις μια παραγραφο βλακειες ειναι οραιο πράγμα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πια το είδος e-drumset έχει εξελιχθεί τόσο πολύ που με σχετικά λίγα χρήματα έχεις ένα υπερπλήρες σετ με καταπληκτικές προσομοιώσεις (http://www.thomann.de/gr/roland_td11k_vdrum_compact_s_bundle.htm).

Από την άλλη βέβαια όσο πειστικό ήχο και να πετύχει κανείς με δαύτα, εγώ πάντα θα προτιμώ φυσικά τύμπανα για τις ηχογραφήσεις που έχω την δυνατότητα και τον χρόνο...

Aς μιλήσουν drummers με εμπειρία στο θέμα για να σε βοηθήσουν περισσότερο από την ταπεινή μου άποψη.

Πάντως το ότι το θέτεις ως δίλημμα νομίζω από μόνο του μαρτυράει πως δεν θα έχεις και πρόβλημα με digital ήχο, οπότε μην το σκέφτεσαι...Good Luck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Νομίζω οτι υπάρχουν άπειρες συζητήσεις επί του θέματος.Επίσης είναι κάτι "σχετικά" αντικειμενικό και εννοοείται για ποια χρήση τα θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

εγω εχω μια yamaha dtx press iv special καθως λογο θορυβου δεν γινεται να χω ακουστικα drums . Θα ακσιζε να δοσω τη Yamaha και να παρω κατι σε Meshhead Electronic Drums px Roland td 12 kx , Roland td 20 kx , Hart Pro 5.3 Hart Pro 6.4 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου