Προς το περιεχόμενο

Δυο καμπινες σε μια κεφαλη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας!Τι μπορει να επιτυχει καποιος με κατι τετοιο?Θα μπορουσε καποοιος να μου πει τα συν και τα πλην?Σαν πλην σιγουρα θα παρω τα χρηματα για την αγορα δευτερης καμπινας.Αλλα στα συν τι υπαρχει?Θα κερδισω σε ενταση?Σε ογκο?Δεν το εχω δοκιμασει ποτε και θα ηθελα καποιες γνωμες.Εχω εναν Orange Rockerverb 50 mkii και παιζω stoner/doom/sludge.Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση.

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι ακριβώς εννοείς? Δυό καμπίνες 4χ12? 2χ12? 1χ12? Θέλεις stereo ήχο/εφφέ? Μόνο για την &€@υλα? Αν θέλεις γίνε λίγο πιο σαφής και συγκεκριμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά στα λέει ο myster_maze.

Ειδικά για τα είδη μουσικής που αναφέρεις. Επίσης να έχεις στο μυαλό σου ότι ακόμα καλύτερο θα είναι δύο ενισχυτές με τις δύο καμπίνες...  ;D

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς εννοείς? Δυό καμπίνες 4χ12? 2χ12? 1χ12? Θέλεις stereo ήχο/εφφέ? Μόνο για την &€@υλα? Αν θέλεις γίνε λίγο πιο σαφής και συγκεκριμένος

Δυο καμπινες 2χ12 ή και μια 1χ15.Ενας φιλος μου εβαλε αυτην την ιδεα για την 1χ15.ΚΑΘΑΡΑ για την !@#υλα το θελω ;D

Μια χαρά στα λέει ο myster_maze.

Ειδικά για τα είδη μουσικής που αναφέρεις. Επίσης να έχεις στο μυαλό σου ότι ακόμα καλύτερο θα είναι δύο ενισχυτές με τις δύο καμπίνες...  ;D

Θα το ηθελα μεχρι αηδιας αλλα για δευτερη κεφαλη δεν υπαρχει "μαρουλι" φιλε μου!

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ερώτημα του θέματος με προβληματίζει και εμένα.

 

Μπορούμε να έχουμε 2 κεφαλές σε 2 καμπίνες, αλλά την κάθε καμπίνα να την μοιράζονται και οι δύο ενισχυτές?

Δηλαδή, αν οι καμπίνες είναι 4x12 με δυνατότητα stereo (άρα 2x8ohm???) και οι δύο ενισχυτές έχουν δυνατότητα stereo output (για την ακρίβεια ο ένας που είναι τελικός με 2 channels, ο αλλός έχει απλά δυνατότητα output 2x8), γίνεται να στηθούν έτσι ώστε ο κάθε ενισχυτής να οδηγεί το "μισό" κάθε καμπίνας? Ο σκοπός είναι να δημιουργηθεί ένα live stereo effect αλλά και να εξυπηρετηθεί η ενορχήστρωση όταν η μία κιθάρα δεν παίζει, χωρίς την βοήθεια του ηχολήπτη. Πόσες είναι επίσης οι απώλειες του σήματος λόγω του καλωδίου από ενισχυτή σε καμπίνα, δεδομένου του μεγάλου μήκους του (σίγουρα πάνω από 5 μέτρα);

 

σόρρυ που δεν ανοίγω νέο θέμα, απλά μου φαίνεται σχετικό με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα διαφωνήσω με τον Myster Maze γιατί όλα αυτά ισχύουν υπο συγκεκριμένες προυποθέσεις μόνο.

 

Δεν μπορείς να κερδίσεις σε ένταση απλά και μόνο προσθέτωντας μεγάφωνα, χωρίς επιπρόσθετη ισχύ από τον ενισχυτή. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα είχαμε ανακαλύψει το αεικίνητο. Θα μπορούσαμε με έναν ενισχυτή 1/2 watt και χίλια μεγάφωνα να κάνουμε συναυλία στο Wembley. Όμως η συνολική παρεχόμενη ισχύς απλά μοιράζεται σε όλους τους καταναλωτές.

 

Μπορείς να κερδίσεις ένταση άν τα ηχεία της νέας καμπίνας έχουν μεγαλύτερη ευαιθησία από της παλιάς. Εκεί έχεις πάλι την ίδια ισχύ αλλά έχεις καλύτερη μετατροπή της σε decibell. Αντίστοιχα όμως αν τα καινούργια μεγάφωνα έχουν μικρότερη ευαισθησία θα χάσεις σε ένταση.

 

Όσο για τον όγκο, αυτός εξαρτάται κατά κύριο λόγο από τα κυβικά της καμπίνας αλλά και τον γενικότερο σχεδιασμό της ιδιαίτερα αν είναι closed ή open back και φυσικά αν είναι ported ή detuned. Είναι φυσικό ότι αν μοιράσεις την ισχύ σου με μια καμπίνα που έχει περισσότερο όγκο θα κερδίσεις ενώ αν την μοιράσεις με μια καμπίνα που έχει μικρότερο όγκο από την αρχική σου θα χάσεις.

 

Η πιο δόκιμη λύση είναι

1. Για το θέμα της έντασης να πάς σε μεγάφωνα με μεγαλύτερη ευαισθησία.

2. Για το θέμα του όγκου να πας σε καμπίνα που έχει σχεδιαστεί με αυτό τον σκοπό. Mια καλή 1x12 ported καμπίνα σχεδιασμένη για ένα EV 12L π.χ πιστεύω θα σε καλύψει απόλυτα, δεν είναι απαραίτητο να πας σε υπερβολές.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να κερδίσεις σε ένταση απλά και μόνο προσθέτωντας μεγάφωνα, χωρίς επιπρόσθετη ισχύ από τον ενισχυτή. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα είχαμε ανακαλύψει το αεικίνητο.

 

όχι φίλε, κάνεις λάθος

 

με δεύτερη όμοια καμπίνα, αυξάνεις την συνολικη ευαισθησία κατά 3dB/W/m

 

γενικά η προσθήκη καμπινών/μεγαφώνων έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της συνολικής ευαισθησίας του συστήματος αναπαραγωγής

 

η ισχύς του ενισχυτή παραμένει ίδια, αλλά το ποσοστό της που γίνεται ακουστική ενέργεια μεγαλώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι φίλε, κάνεις λάθος

 

με δεύτερη όμοια καμπίνα, αυξάνεις την συνολικη ευαισθησία κατά 3dB/W/m

 

γενικά η προσθήκη καμπινών/μεγαφώνων έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της συνολικής ευαισθησίας του συστήματος αναπαραγωγής

 

η ισχύς του ενισχυτή παραμένει ίδια, αλλά το ποσοστό της που γίνεται ακουστική ενέργεια μεγαλώνει

 

Ξεχνάς όμως ότι η ενέργεια μοιράζεται σε περισσότερους καταναλωτές. Αν π.χ. έχω έναν ενισχυτή 10W και 10 όμοια μεγάφωνα, αν ο ενισχυτής παρέχει και τα 10W, αυτά θα μοιραστούν στα 10 μεγάφωνα με 1W στο καθένα (περίπου γιατί υπάρχουν διάφορες ασύμμετρες απώλειες στην πράξη).

 

Μπορεί όντως να αυξάνεις την ευαισθησία του συστήματος όμως κατακερματίζεις την διαθέσιμη ισχύ.

 

Ας με διορθώσει κάποιος αν αυτά που λέω είναι μπούρδες  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

όχι φίλε, κάνεις λάθος

 

με δεύτερη όμοια καμπίνα, αυξάνεις την συνολικη ευαισθησία κατά 3dB/W/m

 

Όχι. Προσθέτωντας μεγάφωνα με την ίδια ισχύ ανα μεγάφωνο έχουμε το φαινόμενο που περιγράφεις παραπάνω. Άρα για 1 watt ανα μεγάφωνο π.χ σημαίνει ότι στα χίλια μεγάφωνα θα χρειαζόμαστε 1000 watt.

 

Μου κάνει εντύπωση η αντίληψη που έχουμε μερικές φορές για τις φυσικές ιδιότητες του κόσμου που μας περιβάλλει. Το εννοώ αυτό χωρίς την παραμικρή διάθεση προσβολής, αλλά πραγματικά, πιστεύει κάποιος ότι αν έχω ίσχυ 1/2 watt και 1.000.000.000 μεγάφωνα (καταναλωτές) θα μπορέσω να ακουστώ σε όλον τον πλανήτη;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου