Προς το περιεχόμενο

Χάνουν την αξία τους τα όργανα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενω το βρισκεις λογικο καποιες TOKAI να εχουν σε "μεταχειρισμενο" μεγαλυτερη τιμη απο καινουργια gibson les paul ?

 

 

 

 

Φυσικα και οχι,αφησα καπου να εννοηθει κατι τετοιο?

Για μενα οτιδηποτε δεν ειναι καινουριο(εντελως απαιχτο),ή με ιστορικη σημασια (πχ η κιθαρα καποιου διασημου,ή ενα συλλεκτικο μοντελο σε κατασταση συλλεκτη),ή αληθινο vintage οργανο,θα εχει πτωση τιμης και μαλιστα αρκετη.

Δεν περιμενω να πουλησω πχ την 80s strat μου (χτυπαω ξυλο μην χρειαστει μιας και ειναι καλη και αγαπημενη μου) στην τριπλασια τιμη απο μια καινουρια american deluxe.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και οχι,αφησα καπου να εννοηθει κατι τετοιο?

Η αληθεια ειναι πως "οχι" απλως μου γενηθηκε αυτη η απορια διαβαζοντας το ποστ σου  ;D

Για μενα οτιδηποτε δεν ειναι καινουριο(εντελως απαιχτο),ή με ιστορικη σημασια (πχ η κιθαρα καποιου διασημου,ή ενα συλλεκτικο μοντελο σε κατασταση συλλεκτη),ή αληθινο vintage οργανο,θα εχει πτωση τιμης και μαλιστα αρκετη.

Δεν περιμενω να πουλησω πχ την 80s strat μου (χτυπαω ξυλο μην χρειαστει μιας και ειναι καλη και αγαπημενη μου) στην τριπλασια τιμη απο μια καινουρια american deluxe.

βαλτο ταμπελα σε μερικους στις αγγελιες  ;)

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...Μέχρι στιγμής λοιπόν εχουμε μιά κεντρική συνιστώσα την πανταχού παρούσα κρίση,

και διάφορες θεωρητικά ορθές απόψεις.

1 Ό'τι είναι φίρμα χάνει πιό δύσκολα την αξία του,όμως βοηθάει να είναι παλιό ή signature,ή ονομαστού ιδιοκτήτη.

2Μην πουλάτε απο ανάγκη γιατί θα αναγκαστείτε να ρίξετε πολύ την τιμή.

3 Μην βιάζεστε να πουλήσετε γιατί ο αγοραστής μπορεί να μην έχει ''γεννηθεί'' ακόμη.

4Καλύτερα να έχεις το ''έξυπνο'' χρήμα και να αγοράζεις εκμεταλλευόμενος κρίσεις και ανάγκες

οπότε και σίγουρα κερδίζεις,και

5Το δικό μου συμπέρασμα για προσωπική αλλά και γενική χρήση Παίρνετε πάντα τα όργανα που θέλετε ανεξαρτήτως τιμής(αξιόπιστων κατασκευαστών αν είναι δυνατόν) έτσι αν τυχόν δεν τα πουλήσεις να έχεις ένα όργανο που το γουστάρεις διαχρονικά και που(τουλάχιστον για σένα)δεν θα χάσει την αξία του,και τελος μην ενδίδετε εύκολα στοGAS(gear acquisition syndrome)γιατί θολώνει την κριτική σας ικανότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός ο Jaypass,

απλά να προσθέσω ότι τελευταία συμφέρει (οικονομικά και χρονικά) να ανταλλάξεις ας πούμε την κιθάρα που θέλεις να αποχωριστείς με κάποιο ίσης αξίας μοντέλο που αναζητάς. 

Είναι θέμα τύχης να πετύχεις το μοντέλο και να ενδιαφέρονται και οι 2 πλευρές για ανταλλαγή αλλά δεν είναι κι απίθανο. Μάλιστα, πολλές φορές γίνεται πολύ καλό deal μεταξύ των 2 πλευρών γιατί η διαφορά χρηματικής αξίας των προϊόντων(ειδικά αν είναι μικρή) μπαίνει σε 2η μοίρα μπροστά στη χρήση τους! 

Επίσης, ανταλλαγές μη ομοειδών πραγμάτων συμβαίνουν συχνά(π.χ. ενισχυτή με κιθάρα, πεταλιέρα με κιθάρα). Γι αυτό πάντα προτείνω για ανταλλαγή διάφορα gear stuff που μπορεί να έχω και να "κάθονται", καθώς κάτι που εγώ δε χρησιμοποιώ, άλλος το αναζητά και τ' αντίστροφο φυσικά.

Για πωλήσεις εξοπλισμού μέσου ή μεγάλου κόστους, δεν είναι η κατάλληλη εποχή. Η τιμή που συνήθως "φεύγει" τέτοιο gear είναι 40-60% κάτω απ του φθηνότερου online πωλητή. Από την άλλη, συμφέρει να αγοράσεις καλό όργανο τώρα, να ανακουφίσεις οικονομικά τον πωλητή και παράλληλα να μην "τινάξεις" το λογαριασμό σου.

Πολλοί βέβαια, έχουν την αίσθηση ότι μπορούν να πουλήσουν το used εξοπλισμό τους (έως πολύ)ακριβότερα κι από brand new, αλλά δεν τα καταφέρνουν... Φυσικά δεν εννοώ συλλεκτικά όργανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα διαφωνήσω ελαφρώς με το ότι μια Fender ή μια Gibson κρατάνε τις τιμές τους σε αυτήν την αγορά. Γεγονός είναι πως αν πρόκειται να αγοράσει κάποιος μια Strat, ή μια Les Paul, κιθάρες που υπάρχουν κάθε βδομάδα σε πέντε αγγελίες απλά κάνει υπομονή μέχρι να βρεθεί κάτι σε πραγματικά συμφέρουσα τιμή. Αν όμως ο αγοραστής έψαχνε π.χ μια Rickenbacker ή μια Gretsch, κιθάρες που δεν χάνουν την αξία τους ούτε στο ebay, αλλά και δύσκολα βρίσκονται στην Ελληνική αγορά μεταχειρισμένες, ο πωλητής σίγουρα θα είχε καλύτερη τύχη.

 

Προσωπικά πάντως, ποτε δεν αγόρασα αλλά ούτε και πούλησα κάτι μεταχειρισμένο σε τιμή μεγαλύτερη του 70% της αξίας του, ακόμα και σε καλύτερες εποχές. Σήμερα θα το θεωρούσα απλά αδιανόητο να κάνω κάτι τέτοιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι η τιμη ενος μεταχειρισμενου πρεπει να κυμαινεται απο 60 - 70 % που δειχνει οτι ειναι μια υγειής συναλλαγή οτιδηποτε πανω η κατω ...βρωμάει και πρέπει να το ψάξεις λιγο ( δεν λεω οτι ντε και καλά κατι δεν παει καλά, αλλά θελει λιγο ψάξημο)

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά το θέμα λίγο πολύ είναι απλό- και οι περισσότεροι το έχετε θίξει:

 

Η αγορά καθορίζει τις τιμές, συνυπολογίζοντας διάφορες μεταβλητές...

 

Ζήτηση- προσφορά

 

Παλαιότητα- κατάσταση

 

Συλλεκτική αξία- σπανιότητα

 

Στιγμή πώλησης σε σχέση με την τάση της αγοράς, ανοδική- καθοδική

 

Και φυσικά κατά πόσο ο πωλητής θέλει να πουλήσει γρήγορα- άρα σε τιμή πιο ελκυστική από τον μέσο όρο της αγοράς μεταχειρισμένων...    

 

EDIT:  αξία μεταπώλησης 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τιμη ενος μεταχειρισμενου οργανου εξαρταται απο αρκετους παραγοντες κατα την γνωμη μου...κατασταση του οργανου κ λειτουργικοτητα αυτου,παλαιοτητα,εαν ειναι συλλεκτικο, π.χ. μπορει η ταδε εταιρεια που το εχει βγαλει να εχει ΄΄κλεισει΄΄πορτες προ πολλου κ αλλα πολλα...οποτε σε τετοια περιπτωση ειναι πιο δυσκολο να κανεις αποτιμηση...οποτε δεν ειναι σωστο να τα βαλεις ολα στο ιδιο τσουβαλι κ να πεις π.χ. οτι πουλας κατι στα 50% ή 60% της αρχικης....ενας καλος οδηγος ειναι κ το ebay οπου σε περιπτωσεις οργανων που ειναι ψιλοσπανια κ στοκ,δινουν πανω-κατω μια τιμη στην οποια θα πρεπει να διατεθει το οργανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι πως:

 

-Καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει,δεν υπάρχει υποχρεωτικός κανόνας.

 

-Ένα λογικό ποσοστό για μεταχειρισμένο αντικείμενο σε καλή κατάσταση είναι 30% κάτω, όχι από την τιμή που το αγοράσαμε εμείς,αλλά από την χαμηλότερη λιανική τιμή της αγοράς

της στιγμή της πώλησης.(Εξαιρούνται vintage όργανα,rare,custom,κ.λ.π.).

 

-Ένα αντικείμενο σήμερα κοστίζει τόσο, ώστε να αρχίσει να χτυπάει το τηλέφωνό σου..

 

-Η εποχή αυτή είναι πολύ καλή περίοδος να αγοράσεις,κάκιστη περίοδος να πουλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου