Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση νέων μπασιστικών ακουσμάτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να στο ξαναπώ, για τελευταία φορά όμως ευγενικά, φίλε μου funky.

Λες σαχλαμάρες.

 

Στο δικό μου το βιβλίο, μπασίστας που δεν είναι κοινωνός και υπηρέτης του groove...... απλά δεν...

 

Το ίδιο λέω κι εγώ... :P Απλά δεν γκρουβάρανε μόνο το 60! Αυτό προσπαθώ να πω... Και ότι γενικά δεν είναι ανάγκη να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ να μελετάς τα στυλ του 60 στο μπάσο για να πάρεις τις βάσεις... Μπορείς να ξεκινήσεις από άλλα στυλ ΕΞΙΣΟΥ γκρουβάτα... Η ΒΑΣΗ είναι το groove είτε αυτό προέρχεται από τη motown είτε από τους Pantera! Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να θεωρείται βάση η motown κι όχι συνολικά το groove ανεξαρτήτου σκηνής... Σόρρυ αν ακούγομαι λίγο μακάκας παιδιά απλά είμαι κι εγώ το ίδιο μπερδεμένος οπότε κουβέντα κάνω έτσι? Μη με βρίζετε :P

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ron Carter

 

 

 

Mark Sandman με δίχορδο slide μπάσσο

 

 

Mick Karn, μοναδικό groove. Το στυλ των Japan είναι άλλη ιστορία, αλλά η μουσική τους ήταν άπιαστη. Ακου κυρίως το δεύτερο μερος, το Cantonese boy

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ αν ακούγομαι λίγο μακάκας παιδιά απλά είμαι κι εγώ το ίδιο μπερδεμένος οπότε κουβέντα κάνω έτσι?

Πολύ θα έλεγα αλλά εντάξει έχεις δίκιο. Χρειάζεται και λίγη κατανόηση 8)

Δεν θα κάτσουμε να αναλύσουμε πάλι τι σημαίνει groove και δεν με νοιάζει να το κάνω. Κάτσε ξεκίνα με Pantera και καλά θα κάνεις αν αυτοί είναι που θα σε κάνουν να παίξεις μουσική και αυτό γουστάρεις και λογαριασμό δεν δίνεις.

 

Απλώς όταν αντιληφθείς αργότερα ότι θέλεις κάτι άλλο παραπάνω ή να το ερμηνεύσεις αυτό το διαφορετικό, θα ανατρέξεις στην Ιστορία για να ανακαλύψεις ότι ο τροχός είχε ανακαλυφθεί και πιο πριν από σένα. Ή θα ανακαλύψεις ότι η μπασιστική φιγούρα που θαυμάζεις, μελέτησε κάποιον που μελέτησε κάποιον που μελέτησε κάποιον.

 

Και πολλές φορές σε εποχές που η πρόσβαση στη γνώση ήταν πολύ πιο δύσκολη από ότι σήμερα αλλά προφανώς η όρεξη τους για μάθηση μεγαλύτερη.

 

Υπάρχει βέβαια και η θεωρία του "αυτό παίζω, αυτό ξέρω, αυτό θέλω", την οποία μια χαρά τη βλέπω, απλά ο op δεν μιλούσε για κάτι τέτοιο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το ίδιο λέω κι εγώ... :P Απλά δεν γκρουβάρανε μόνο το 60! Αυτό προσπαθώ να πω... Και ότι γενικά δεν είναι ανάγκη να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ να μελετάς τα στυλ του 60 στο μπάσο για να πάρεις τις βάσεις... Μπορείς να ξεκινήσεις από άλλα στυλ ΕΞΙΣΟΥ γκρουβάτα... Η ΒΑΣΗ είναι το groove είτε αυτό προέρχεται από τη motown είτε από τους Pantera! Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να θεωρείται βάση η motown κι όχι συνολικά το groove ανεξαρτήτου σκηνής... Σόρρυ αν ακούγομαι λίγο μακάκας παιδιά απλά είμαι κι εγώ το ίδιο μπερδεμένος οπότε κουβέντα κάνω έτσι? Μη με βρίζετε :P

 

Βρε Μανώλη μην μπλέκεσαι  :)

 

Εν αρχή ην η Motown- από εκεί τη μάθαμε την γκρούβα- εμείς και άπαντες.

 

Μετά μπορεί να έγινε έτσι

 

 

ή έτσι

 

 

ή κάπως αλλιώς.

 

Και τους από πάνω θα ακούσεις/ μελετήσεις, αλλά θα πας και σε αυτά που μελέτησαν/ άκουσαν και οι από πάνω- δηλαδή στην «πηγή» που είναι τα 60ς  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ή κάπως αλλιώς.  :D

 

 

Πολύ ενδιαφέρον το κάπως αλλιώς- ο ντράμερ δε, καταιγίδα  :D

 

Μόνο που θα δει το Moog ο Waterfall-K και θα έχουμε δράματα  ;D ;D ;D ;D

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον το κάπως αλλιώς- ο ντράμερ δε, καταιγίδα  :D

 

Μόνο που θα δει το Moog ο Waterfall-K και θα έχουμε δράματα  ;D ;D ;D ;D

 

 

Terry τσεκ πόσο καλά κρατάει τις διάρκειες σε συνδυασμό με το γουα/ moog 8)  ο μπασίστας . Θανατηφόρο  παίξιμο  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Terry τσεκ πόσο καλά κρατάει τις διάρκειες σε συνδυασμό με το γουα/ moog 8)  ο μπασίστας . Θανατηφόρο  παίξιμο   :D

 

;D  ;D

Χμμμ... πάλι ο άτιμος ο τομαροκρούστης μου απέσπασε την προσοχή  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου