Προς το περιεχόμενο

Larry Carlton jam


dvat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη μέρα διακοπών (τέλη Ιουλίου) και τι καλύτερο από καφεδάκο και κιθαρίτσα πρωί πρωί... Προέκυψε λοιπόν ένα jam πάνω στο περιβόητο Larry Carlton backing track (respect..)

 

Πάρτε τα φτυάρια και πάμε για θάψιμο...  ;D ;D ;D ;D

 

ΥΓ1. Κάποιες αυξομοιώσεις στην ένταση είναι από αλλάγες μαγνητών και split καθώς και παιχνιδάκια με το volume της κιθάρας...

 

ΥΓ2. Σε σχέση με παλιότερα jams εδώ δεν έχω βάλει καθόλου tapping και tremolo bar αλλά για παύσεις και ανάσες μια από τα ίδια... έχω ένα θέμα εδώ...

 

Larry_Carlton_270709.mp3

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ξέρεις να παίζεις κιθάρα. Μουσική όμως;

Εν ολίγοις, τεχνικά στέκεις σχετικά καλά (αν εξαιρέσεις καποια χρονικά ατοπήματα), και από ήχο καλά πας επίσης. Το θέμα είναι... πέρα από ζέσταμα για τα δάχτυλα σου, το συγκεκριμμένο θέμα δεν εξυπηρετεί τίποτα άλλο καθως πάσχει απο έλειψη όποιας μελωδίας. Επειδή γνωρίζεις τον  Larry, πιστεύεις οτι αυτός θα είχε κανει την ίδια ανάπτυξη στο θέμα; Για ξανακοίτα το λίγο διαφορετικά.

 

ΥΓ Γιατί περιβόητο Larry Carlton backing track; Που το βρήκες;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό το συγκεκριμένο backing track Yameth. Έχουν παίξει γνωστοί κιθαρίστες σε αυτό Guthrie Govan, Marco Sfogli κλπ για αυτό άλλωστε και έγραψα respect...

 

Το βρήκα από το Bluesjamtracks και δεν μπορώ να το ανεβάσω επειδή δεν είναι free. Στο συγκεκριμένο θέμα είμαι απόλυτος.  ;D ;D

 

Για τις παρατηρήσεις σου, η αλήθεια είναι ότι το έχω παρακάνει με ασκήσεις και μου έχει λείψει λίγο η μουσική προσέγγιση... Σιγά σιγά κόβω τις ασκήσεις πάντως... ;D ;D ;D

 

Πάντως υπάρχουν και μελωδικά σημεία, έτσι δεν είναι?

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις να παίζεις κιθάρα. Μουσική όμως;

Εν ολίγοις, τεχνικά στέκεις σχετικά καλά (αν εξαιρέσεις καποια χρονικά ατοπήματα), και από ήχο καλά πας επίσης. Το θέμα είναι... πέρα από ζέσταμα για τα δάχτυλα σου, το συγκεκριμμένο θέμα δεν εξυπηρετεί τίποτα άλλο καθως πάσχει απο έλειψη όποιας μελωδίας. Επειδή γνωρίζεις τον  Larry, πιστεύεις οτι αυτός θα είχε κανει την ίδια ανάπτυξη στο θέμα;

 

 

 

απο αυτο πασχουν πολλοι....και ιδιατερα εγω ....το θεμα και προβλημα ειναι το πως λυνεται.....υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από τη πλευρά του ακροατή δεν παίρνει ανάσα το κομμάτι. Απανωτά χτυπήματα μαστιγώματα και τεχνικές απολογίας των ες-ες.

 

Με βάση το τι ακούγεται από πίσω, και το καλοκαιράκι να καίει τις παραλίες περίμενα fusion και μακρόσυρτα περάσματα στα όρια του χασμουρητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με βάση το τι ακούγεται από πίσω, και το καλοκαιράκι να καίει τις παραλίες περίμενα fusion και μακρόσυρτα περάσματα στα όρια του χασμουρητού...

 

με βάση το τι ακούγεται από πίσω μακρόσυρτα περάσματα στα όρια του χασμουρητού?  ::) ::)

 

τόσο groovy beat να το αγνοήσουμε και να αρχίσουμε τα bends και τις ατμόσφαιρες? 8) 8)

 

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτο πασχουν πολλοι....και ιδιατερα εγω ....το θεμα και προβλημα ειναι το πως λυνεται.....υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος?

 

Πιστεύω πως βοηθάει να ακους όσα πιο πολλά πράγματα που σου αρέσουν και να βγάζεις υπαρκτές μελωδίες που να σου αρέσουν οπότε και σιγά σιγά αναπτύσσεις και τη δική σου φρασεολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτο πασχουν πολλοι....και ιδιατερα εγω ....το θεμα και προβλημα ειναι το πως λυνεται.....υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος?

 

Εγω παντως θα σας προτεινα να "τραγουδατε" (αν μπορειτε ;)) τα σολα σας μεσα στην κεφαλα σας.

ΑΝ αυτο που τραγουδατε ειναι καλο τοτε καλο θα ειναι και το σολο, αν ειναι μαπα, ουτως και...

Τι νομιζετε οτι κανει ο Σατριανης?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

, αν ειναι μαπα, ουτως και...

 

 

εγενετο? ;D

 

ναι ρε ΤΑΚΗ αλλα μιλαμε για αυτοσχεδιασμο της στιγμης δεν μιλαμε να προετοιμασεις το σολο εκει τι γινεται?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα οταν αυτοσχεδιαζεις ΠΡΕΠΕΙ να τραγουδας απο μεσα σου, οχι να παιζεις κουτουρου απομνημονευμενα γλυψιματα (licks) και περασματα. Η συμβουλη αυτη πιστευω δεν ισχυει μονο για προετοιμασμενα solos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου