Προς το περιεχόμενο

Jazz κιθάρα, πιάνο, ντραμς jazz τρίο;;;


geokok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά έχουμε ένα jazz trio με κιθάρα (ο γράφων), πιάνο (κια αρμόνιο αλλά πιάνο ήχος κυρίως) και ντραμς. Δεν είμαστε επαγγελματίες με τα παιδιά παίζουμε 2 βδομάδες (τέλη ιουνίου κάναμε ένα live πολύ καλό σε ήχο) χωρίς μπάσο. Παίζω εγώ μπάσο γραμμές γράφω λούπες, κρατάει μπάσο το αρμόνιο κτλ. Αν και βγαίνει προς έκπληξη μας πολή καλά, είναι πάρα πολύ δύσκολο γιατί δεν έχουμε ακούσματα με πιάνο κιθάρα και ντραμας τρίο jazz μουσική ή κάτι παρόμοιο (εκτός από emerson lake palmer). Έχετε να μου προτείνετε κάτι. Συμβουλές...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρείτε μπασίστα...

Οι ELP δεν είναι jazz! Progressive rock είναι...

Αν πάντως παίζετε ELP είσαστε στον σωστό δρόμο... :D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρειτε μπασιστα η καποιον που να παιζει Hammond & να ξερει να χρησιμοποιει τα bass πεταλια του :wink:

 

ELP & Jazz δεν εχουν καμμια σχεση..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά έχουμε ένα jazz trio με κιθάρα (ο γράφων)' date=' πιάνο (κια αρμόνιο αλλά πιάνο ήχος κυρίως) και ντραμς. Δεν είμαστε επαγγελματίες με τα παιδιά παίζουμε 2 βδομάδες (τέλη ιουνίου κάναμε ένα live πολύ καλό σε ήχο) χωρίς μπάσο. Παίζω εγώ μπάσο γραμμές γράφω λούπες, κρατάει μπάσο το αρμόνιο κτλ. Αν και βγαίνει προς έκπληξη μας πολή καλά, είναι πάρα πολύ δύσκολο γιατί δεν έχουμε ακούσματα με πιάνο κιθάρα και ντραμας τρίο jazz μουσική ή κάτι παρόμοιο (εκτός από emerson lake palmer). Έχετε να μου προτείνετε κάτι. Συμβουλές...;[/quote']

 

Medeski, Martin & Wood

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στη Jazz το τρίο είναι κοινό σχήμα.

Για guitar trios κοίταξε Kenny Barrel, Joe Pass, Barney Kessel, για πιανο Oscar Peterson, ενώ gia Hammond B3, Jimmy Smith κ.α.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπουδάζουμε πάτρα αλλά είμαστε και οι 3 αθήνα...

 

κοίταξα στο site των Medeski, Martin & Wood και είναι μπάσο, πιάνο, ντραμς...

 

anyway ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξα στο site των Medeski' date=' Martin & Wood και είναι μπάσο, πιάνο, ντραμς...[/quote']

 

Μπααα, λάθος πληροφορίες :) :) Επιφυλάσσουν περίεργους ρόλους στα όργανά τους, θα εκπλαγείς όταν (όταν, όχι αν) τους ακούσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου