Προς το περιεχόμενο

Σωστη τοποθετηση BUFFER στην αλυσιδα ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα..ειχα καιρο να ανοιξω θεμα και ηρθε η ωρα μιας και μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες σχετικα με τα buffer..μπαινω στο ψητο κατευθειαν..

 

θελω να φτιαξω ενα δευτερευον μικρο σετ που θα αποτελειται απο boost-delay-chorus ολα TRUE BYPASS (αυτα στο fx loop του ενισχυτη) και μπροστα θελω να βαλω ενα wah (MORLEY BAD HORSIE) γιατι ως συνηθως προτιμω τον ηχο του μπροστα παρα στη λουπα .. παιζω με τα drive καναλια του ενισχυτη..

 

το προβλημα και ερωτημα μου ειναι επειδη θελω να χρησιμοποιω σχετικα μεγαλα καλωδια για να ειμαι μακριά απο τον ενισχυτη.. Που θα πρεπει να βαλω καποιο buffer ετσι ωστε να εχω λιγοτερες απωλειες...??

 

Ας υποθεσουμε οτι θα χρησιμοποιησω δυο 5μετρα καλωδια απο τα πεταλια στη λουπα (5+5=10μ ) και αλλο ενα 5μετρο απο το input του ενισχυτη στο wah (το οποιο εχει το buffer των morley, χωρις βεβαια να ξερω αν ειναι αξιολογο και θα κανει δουλεια)

 

ευχαριστω εκ των προτέρων !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα πρεπει να βαλω καποιο buffer ετσι ωστε να εχω λιγοτερες απωλειες...??

 

η λουπα του ενισχυτη σου ΕΙΝΑΙ buffer(ed),το buffer του Morley ειναι μια χαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα οτι το buffer του morley ειναι μια χαρα και ειναι ιδανικο για πρωτο πεταλι στην αλυσιδα.

Προσωπικα το χρησιμοποιω παντα,μ αρεσει και η μικρη αλλαγη που κανει στη χροια,τη θεωρω καλη αλλαγη και οχι κατι που μου αφαιρει χρησιμη πληροφορια απ το σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν θα χρειαστω κατι extra ?? για τα πεταλια που θα εχω στο fx loop με καλυπτει ο ενισχυτης και για το καλωδιο μπροστα mεχρι το wah ειναι καλο το buffer του morley..

Τα βλεπω σαν δυο ξεχωριστες αλυσιδες γιαυτο ρωταω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου