Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για schematic από καλό Buffer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω φτιαξει ενα Klon buffer βασισμενο στο  buffer του Klon overdrive. και εχω μεινει υπερευχαριστημενος με 12 πεταλια στο pedalboard μου και σε Α/Β τεστ δεν μπορεις να καταλαβεις αν ι κιθαρα ειναι καρφι στον ενυσχιτη η περναει μεσα απο τα πεταλια. κυκλοφορουν απειρα schematics στο internet για το συγκεκριμενο.

 

http://sfxguitareffects.blogspot.gr/2012/02/building-klon-buffer.html

 

http://revolutiondeux.blogspot.gr/2012/02/klon-buffer.html

 

εχω δοκιμασει και του jack orman αλλα το klon ειναι μια κλαση πανω, εντελως transparent bufferακι το οποιο με μια πολυ μικρη αλλαγη στο κυκλωμα μπορεις να το κανεις και booster ταυτοχρονα. ενα φτιαξεις αυτο δοκιμασε την r5 αντι για 560ohm να βαλεις 5k  η και 10k για να γινει πιο fuzz friendly. στο δικο μου εχω βαλει σε σειρα με την 560ohm ενα 10k pot.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

Σε σύγκριση με το pete cornish LD-1 είναι καλό?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι μπορεί να κάνει διαφορά ακόμα και σε πεταλιέρα φαντάζομαι ή όχι?

 

Μεγάλη διαφορά, ειδικά αν μπει στην αρχή και πριν από αρκετά true bypass πετάλια, ή ακόμη και buffered (αν υπάρχουν και αρκετοί buffers, το τελικό αποτέλεσμα επίσης μπορεί να ακούγεται κάπως "αποστειρωμένο", ψυχρό και όχι τόσο γλυκό όσο το ήθελες, κάτι που γίνεται και στη δικιά μου πεταλιέρα). Τότε μπορεί να δεις πως πετάλια-buffers που είχες απορρίψει στην αρχή μπορεί να λειτουργήσουν πολύ καλύτερα. Πχ. εγώ έβαλα πριν από την πεταλιέρα ένα ZVex Super Hard On που έχω. Συνήθως όταν έχω λίγα πετάλια ή απλά για τον χρωματισμό του στα καθαρά δεν το πολυπροτιμώ γιατί εκτός από το ότι κάνει το σήμα πιο "λαμπερό", κάτι που μου αρέσει, επίσης το κάνει πιο "σκληρό" στο αυτί και του αφαιρεί κάτι από τη ζεστασιά του. Όμως τοποθετημένο πριν από την πεταλιέρα που έχει και Visual Sound, και Boss, και TC, λειτουργεί πραγματικά άψογα.

 

Το ίδιο κάνουν μερικές φορές και buffers τοποθετημένοι μετά από βρωμοπέταλα (και συνήθως οι λαμπάτοι, όπως έχω διαπιστώσει): τους χαρίζουν μια ευκρίνεια που δεν την είχαν προηγουμένως, και έναν "αέρα" στα ψηλά που στα αυτιά μου συνήθως είναι πολύ καλοδεχούμενος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη διαφορά, ειδικά αν μπει στην αρχή και πριν από αρκετά true bypass πετάλια, ή ακόμη και buffered (αν υπάρχουν και αρκετοί buffers, το τελικό αποτέλεσμα επίσης μπορεί να ακούγεται κάπως "αποστειρωμένο", ψυχρό και όχι τόσο γλυκό όσο το ήθελες, κάτι που γίνεται και στη δικιά μου πεταλιέρα). Τότε μπορεί να δεις πως πετάλια-buffers που είχες απορρίψει στην αρχή μπορεί να λειτουργήσουν πολύ καλύτερα. Πχ. εγώ έβαλα πριν από την πεταλιέρα ένα ZVex Super Hard On που έχω, και συνήθως δεν το πολυπροτιμώ γιατί εκτός από το ότι κάνει το σήμα πιο "λαμπερό", κάτι που μου αρέσει, επίσης το κάνει πιο "σκληρό" στο αυτί και του αφαιρεί κάτι από τη ζεστασιά του. Όμως τοποθετημένο πριν από την πεταλιέρα που έχει και Visual Sound, και Boss, και TC, λειτουργεί πραγματικά άψογα. Το ίδιο κάνουν μερικές φορές και buffers τοποθετημένοι μετά από βρωμοπέταλα (και συνήθως οι λαμπάτοι, όπως έχω διαπιστώσει): τους χαρίζουν μια ευκρίνεια που δεν την είχαν προηγουμένως, και έναν "αέρα" στα ψηλά που στα αυτιά μου συνήθως είναι πολύ καλοδεχούμενος.

 

Για  πεταλιέρα ενοούσα Tonelab και όχι stompbox δικό μου λάθος που δεν διευκρίνισα.

 

Η Tonelab θα έχει δικό της buffer γι'αυτό κα ι ρτάω αν κάνει διαφορά.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει, από όσο θυμούνται τα αυτιά μου, εξαιρετικό buffer, επομένως προσωπικά δεν θα άλλαζα μια πετυχημένη συνταγή. Σε τέτοιες περιπτώσεις ένας είναι υπεραρκετός. Μπορείς να πειραματιστείς φυσικά, και η εξοικείωση με το DIY είναι πολύτιμη. Συνήθως πάντως, ο buffer που δίνει τον κύριο χρωματισμό είναι ο πρώτος - πιθανότατα να έχεις ελαφρώς διαφορετικό αποτέλεσμα στα bypassed καθαρά σου βάζοντας την Τουλου πριν και μετά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει, από όσο θυμούνται τα αυτιά μου, εξαιρετικό buffer, επομένως προσωπικά δεν θα άλλαζα μια πετυχημένη συνταγή. Σε τέτοιες περιπτώσεις ένας είναι υπεραρκετός. Μπορείς να πειραματιστείς φυσικά, και η εξοικείωση με το DIY είναι πολύτιμη. Συνήθως πάντως, ο buffer που δίνει τον κύριο χρωματισμό είναι ο πρώτος - πιθανότατα να έχεις ελαφρώς διαφορετικό αποτέλεσμα στα bypassed καθαρά σου βάζοντας την Τουλου πριν και μετά.

 

Θα πειραματιστώ στην Tonelab εξάλου για το noiz overdrive χρειάζεται οπότε δεν θα πάει χαμένο.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Θα ξεθάψω το θεματάκι που συζητήθηκε πριν 1,5 μήνα περίπου.

 

Είχα πολλές προτάσεις και ευχαριστώ θερμά τα παιδιά για το ενδιαφέρον.

 

Έκλεινα σε δυο

 

στο

http://revolutiondeux.blogspot.gr/2012/02/klon-buffer.htm

 

και στο

http://revolutiondeux.blogspot.gr/2012/02/klon-buffer.htm

 

Αποφάσισα να φτιάξω του Pete Cornish λόγο ο άνθρωπος φτιάχνει καλά πράματα(όχι ότι τα υπόλοιπα δεν είναι)και κυκλοφορεί αν όχι η καλύτερη φήμη από τις καλύτερες.

 

Το αποτέλεσμα μου άρεσε πολύ είναι ότι δεν αλλάζει τα χαρακτηριστηκά του ήχου,όπως ακούγεται σκέτο καρφί  έτσι και με το buffer.

 

Το μόνο που αλλάζει είναι να μου δείνει πιο καλό σήμα,εννοείται αν βάλω πολλά πετάλια δεν θα είναι και τόσο δυνατό,αλλά δεν θα έχει έλειψη θα είναι σαν να βάζεις την κιθάρα κατευθείαν στον ενισχυτή.

 

Οπότε το pete cornish είναι μια πολύ καλή επιλογή για buffer. :D

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου