Προς το περιεχόμενο

Focusrite 4i4 (παράσιτα στα monitor)


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες. Προ μηνός αγόρασα μια focusrite 4i4 αντικαθιστώντας μια focusrite solo που είχα γιατί χρειαζόμουν τις περισσότερες εισόδους/εξόδους κτλ κτλ

Ως DAW χρησιμοποιώ το Cakewalk.

Το πισί είναι προ διετίας αναβαθμισμένο με AMD Ryzen5  3600

MoBo MSI tomahawk (δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο)

...και έχω 32Gb RAM

Σκληρό SSD εννοείται κτλ.

Στο διαταύτα τώρα. Όταν κάνω ηχογραφήσεις ή απλά τζαμάρω με την κιθάρα, μετά από αρκετή ώρα αρχίζω να έχω παράσιτα στα μόνιτορ , του τύπου σαν να μην κάνει ένα καλώδιο καλά επαφή και το κουνάς. Χράτσα χρούτσα να το πω στη καθομιλουμένη. 

Αυτά τα παράσιτα, δεν περνάνε στην εγγραφή. Εμφανίζονται μόνο στο output της κάρτας προς τα μόνιτορ.

Το πρόβλημα διορθώνεται μόνο αν γίνει επανεκκίνηση της κάρτας (ξεκουμπώσω δηλαδή το usb της και το ξανακουμπώσω) ή αν κάνω επανεκκίνηση του υπολογιστή.

 

Χτες μάλιστα την ώρα που έπαιζα, καποια στιγμή έκανε επανεκκίνηση μόνη της, χωρίς να βγάλει αυτό το πρόβλημα στα ηχεία με τα παράσιτα. Δεν είχα συνδεδεμένη την κιθάρα απευθείας, αλλά είχα κονεξάρει πάνω της την πεταλιέρα μου για να παίζω με τα πετάλια μου. Μου το έκανε 3 φορές αυτό.

 

Μίλησα με Πετρόπουλο που την αγόρασα, με παρέπεμψε στο Bon studio, αλλά μου την ζήτησαν να την ελέγξουν για κάνα 4ήμερο. (Πράγμα δύσκολο αυτή την εποχή που την χρειάζομαι ανελλιπώς)

Έκανα διαγραφή drivers και software και επανεγκατάσταση μπας και αλλά δεν ......

 

Πάει κάπου το μυαλό σας? Έχει τύχει σε κάποιον άλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο κι αν σου φανεί περίεργο ... μπορεί να φταίει ακόμη κι η μπαλαντέζα  !!! Ειδικά αν έχεις μόνον μια και τα βάζεις όλα εκεί πάνω. Δοκίμασε απλά να αφαιρέσεις ότι δεν χρειάζεται όταν ασχολείσαι με μουσικά. Γράφεις ότι η κάρτα μπαινο-βγαίνει σε USB. Χρειάζεται να είναι πεντακάθαρες αυτές οι θύρες , να μην έχουν μαζέψει σκόνη δηλαδή και τέλος...θα πω και για το τροφοδοτικό, ειδικά αν είναι ένα απλό συνηθισμένο και όχι κάποιο καλής ποιότητας ,  αφ' ενός μεν επειδή όλα αυτά που φοράει ο υπολογιστής σου τραβάνε μπόλικη ισχύ , αφ' ετέρου δε,  επειδή είναι σχετικά συνηθισμένο πρόβλημα (δύσκολο να επιβεβαιωθεί χωρίς μέτρηση) το οποίο παρουσιάζει μια ποικιλία συμπτωμάτων τα οποία κλιμακώνονται προοδευτικά. Αν φορτώσεις στο PC κάποιο περιφερειακό επί πλέον (εκτός από την καρτα ήχου) , μια λαμπίτσα USB ας πούμε ... κάτι τέλος πάντων το οποίο τραβάει ρεύμα από τη θύρα USB του PC.... θα πρέπει να χειροτερέψουν ή/και να πολλαπλασιασθούν τα συμπτώματα.  Αυτά....

  • Like 1

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grounding.

Δεν είναι η κάρτα ήχου το πρόβλημα, αλλά το ρεύμα που περνάει από το σπίτι σου - και έπειτα από το USB του υπολογιστή στα ηχεία. ΛΟΓΙΚΑ, αν συνδέσεις ακουστικά μπροστά δε θα στο κάνει. Επίσης αν τη βάλεις σε laptop, πάλι δε θα στο κάνει.

 

Εγώ είχα θέμα στο παλιό setup. Είχα παρατηρήσει ότι ο θόρυβος που έκανε αυξανόταν όσο αυξανόταν το ποσοστό χρήσης του υπολογιστή, και ιδιαίτερα της κάρτας γραφικών. Όταν πχ άνοιγα ένα game, ο ήχος γινόταν φουν ενοχλητικός, αλλά και πάλι, δεν περνάει στην ηχογράφηση και δεν επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα - εκτός από το να κουράζει και να ενοχλεί.

 

Όσο έψαχνα λύσεις, η μια που βρήκα επανειλημμένα στο ιντερνέ ήταν να πάρεις ένα μαραφέτι για να απομονώσεις την τροφοδοσία μέσω USB και να δώσεις εξωτερική τροφοδοσία. Το gadgetάκι αυτό όμως έκανε γύρω στα 120 ευρώ τότε οπότε δεν το πήρα ποτέ.

 

Το πρόβλημα σταμάτησε μέχρι που άλλαξα ηχεία. Τα νέα ηχεία (Focal Alpha 65) μάλλον είχαν καλύτερο shielding από τα προηγούμενα (KRK Rokit 5). Τα παλιά τα έδωσα στην αδερφή μου, και το κάνουν πάλι, έχοντας διαφορετική κάρτα ήχου. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είχαν πρόβλημα τα ηχεία, γιατί όταν έβαζα την κάρτα ήχου σε λάπτοπ ή απλά άκουγα με ακουστικά (μέσω της μπροστινής θύρας) δεν είχα θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ALXGS είπε

Καλημέρα παίδες. Προ μηνός αγόρασα μια focusrite 4i4 αντικαθιστώντας μια focusrite solo που είχα γιατί χρειαζόμουν τις περισσότερες εισόδους/εξόδους κτλ κτλ

Ως DAW χρησιμοποιώ το Cakewalk.

Το πισί είναι προ διετίας αναβαθμισμένο με AMD Ryzen5  3600

MoBo MSI tomahawk (δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο)

...και έχω 32Gb RAM

Σκληρό SSD εννοείται κτλ.

Στο διαταύτα τώρα. Όταν κάνω ηχογραφήσεις ή απλά τζαμάρω με την κιθάρα, μετά από αρκετή ώρα αρχίζω να έχω παράσιτα στα μόνιτορ , του τύπου σαν να μην κάνει ένα καλώδιο καλά επαφή και το κουνάς. Χράτσα χρούτσα να το πω στη καθομιλουμένη. 

Αυτά τα παράσιτα, δεν περνάνε στην εγγραφή. Εμφανίζονται μόνο στο output της κάρτας προς τα μόνιτορ.

Το πρόβλημα διορθώνεται μόνο αν γίνει επανεκκίνηση της κάρτας (ξεκουμπώσω δηλαδή το usb της και το ξανακουμπώσω) ή αν κάνω επανεκκίνηση του υπολογιστή.

 

Χτες μάλιστα την ώρα που έπαιζα, καποια στιγμή έκανε επανεκκίνηση μόνη της, χωρίς να βγάλει αυτό το πρόβλημα στα ηχεία με τα παράσιτα. Δεν είχα συνδεδεμένη την κιθάρα απευθείας, αλλά είχα κονεξάρει πάνω της την πεταλιέρα μου για να παίζω με τα πετάλια μου. Μου το έκανε 3 φορές αυτό.

 

Μίλησα με Πετρόπουλο που την αγόρασα, με παρέπεμψε στο Bon studio, αλλά μου την ζήτησαν να την ελέγξουν για κάνα 4ήμερο. (Πράγμα δύσκολο αυτή την εποχή που την χρειάζομαι ανελλιπώς)

Έκανα διαγραφή drivers και software και επανεγκατάσταση μπας και αλλά δεν ......

 

Πάει κάπου το μυαλό σας? Έχει τύχει σε κάποιον άλλον?

 

κάνει αυτό αφού έχεις δουλέψει σε κάποιο πρότζεκτ αρκετή ώρα?

στο κάνει αν αφησες το προτζεκτ ανοιχτό και πήγες για φαί και όταν γύρισες γίνεται αυτό?

αν κάνεις reset του driver της κάρτας σταματάει?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

κάνει αυτό αφού έχεις δουλέψει σε κάποιο πρότζεκτ αρκετή ώρα?

στο κάνει αν αφησες το προτζεκτ ανοιχτό και πήγες για φαί και όταν γύρισες γίνεται αυτό?

αν κάνεις reset του driver της κάρτας σταματάει?

Στο πρώτο ναι.

Στο δεύτερο οχι. Μου το κανει ξαφνικα.

Το τελευταίο που λες, δεν το εχω κάνει. Από που κάνει ρεσετ τα drivers?

Επεξεργασμένο από ALXGS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Grounding.

Δεν είναι η κάρτα ήχου το πρόβλημα, αλλά το ρεύμα που περνάει από το σπίτι σου - και έπειτα από το USB του υπολογιστή στα ηχεία. ΛΟΓΙΚΑ, αν συνδέσεις ακουστικά μπροστά δε θα στο κάνει. Επίσης αν τη βάλεις σε laptop, πάλι δε θα στο κάνει.

 

Εγώ είχα θέμα στο παλιό setup. Είχα παρατηρήσει ότι ο θόρυβος που έκανε αυξανόταν όσο αυξανόταν το ποσοστό χρήσης του υπολογιστή, και ιδιαίτερα της κάρτας γραφικών. Όταν πχ άνοιγα ένα game, ο ήχος γινόταν φουν ενοχλητικός, αλλά και πάλι, δεν περνάει στην ηχογράφηση και δεν επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα - εκτός από το να κουράζει και να ενοχλεί.

 

Όσο έψαχνα λύσεις, η μια που βρήκα επανειλημμένα στο ιντερνέ ήταν να πάρεις ένα μαραφέτι για να απομονώσεις την τροφοδοσία μέσω USB και να δώσεις εξωτερική τροφοδοσία. Το gadgetάκι αυτό όμως έκανε γύρω στα 120 ευρώ τότε οπότε δεν το πήρα ποτέ.

 

Το πρόβλημα σταμάτησε μέχρι που άλλαξα ηχεία. Τα νέα ηχεία (Focal Alpha 65) μάλλον είχαν καλύτερο shielding από τα προηγούμενα (KRK Rokit 5). Τα παλιά τα έδωσα στην αδερφή μου, και το κάνουν πάλι, έχοντας διαφορετική κάρτα ήχου. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είχαν πρόβλημα τα ηχεία, γιατί όταν έβαζα την κάρτα ήχου σε λάπτοπ ή απλά άκουγα με ακουστικά (μέσω της μπροστινής θύρας) δεν είχα θέμα.

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, γιατί στο ίδιο πισί είχα πριν μια solo όπως είπα, που δεν το έκανε (και δεν άλλαξα κάτι άλλο πριν την αλλαγή της κάρτας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ALXGS είπε

Καλημέρα παίδες. Προ μηνός αγόρασα μια focusrite 4i4 αντικαθιστώντας μια focusrite solo που είχα γιατί χρειαζόμουν τις περισσότερες εισόδους/εξόδους κτλ κτλ

 

 

Με την solo δεν υπήρχε το πρόβλημα?

Χρησιμοποιείς όντως περισσότερες εισόδους?

Ο υπολογιστής είναι ακριβώς ο ίδιος που χρησιμοποιούσες και στην solo?

 

Σκέφτομαι μήπως επειδή είναι και οι δύο αυτές κάρτες bus powered, η 4i4 τραβάει περισσότερο ρεύμα σε σχέση με την solo από την usb θύρα και δημιουργούνται θέματα τροφοδοσίας.

 

EDIT: Όταν έγραφα δεν είχα δει την παραπάνω απάντησή σου.

Προσπάθησε να δανειστείς μια κάρτα που να έχει εξωτερική τροφοδοσία, να δεις αν έχεις πάλι πρόβλημα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fanisatt είπε

Όσο κι αν σου φανεί περίεργο ... μπορεί να φταίει ακόμη κι η μπαλαντέζα  !!! Ειδικά αν έχεις μόνον μια και τα βάζεις όλα εκεί πάνω. Δοκίμασε απλά να αφαιρέσεις ότι δεν χρειάζεται όταν ασχολείσαι με μουσικά. Γράφεις ότι η κάρτα μπαινο-βγαίνει σε USB. Χρειάζεται να είναι πεντακάθαρες αυτές οι θύρες , να μην έχουν μαζέψει σκόνη δηλαδή και τέλος...θα πω και για το τροφοδοτικό, ειδικά αν είναι ένα απλό συνηθισμένο και όχι κάποιο καλής ποιότητας ,  αφ' ενός μεν επειδή όλα αυτά που φοράει ο υπολογιστής σου τραβάνε μπόλικη ισχύ , αφ' ετέρου δε,  επειδή είναι σχετικά συνηθισμένο πρόβλημα (δύσκολο να επιβεβαιωθεί χωρίς μέτρηση) το οποίο παρουσιάζει μια ποικιλία συμπτωμάτων τα οποία κλιμακώνονται προοδευτικά. Αν φορτώσεις στο PC κάποιο περιφερειακό επί πλέον (εκτός από την καρτα ήχου) , μια λαμπίτσα USB ας πούμε ... κάτι τέλος πάντων το οποίο τραβάει ρεύμα από τη θύρα USB του PC.... θα πρέπει να χειροτερέψουν ή/και να πολλαπλασιασθούν τα συμπτώματα.  Αυτά....

Το πισί δεν είναι φορτωμένο με περίεργα περιφερειακά. Βασικά τίποτα δεν έχει επιπλέον. Μόνο η κάρτα ήχου είναι κουμπωμένη σε USB και ο εκτυπωτής (που είναι πάντα απενεργοποιημενος)

Δεν παίζω παιχνίδια... η κύρια χρήση είναι να τζαμάρω/ηχογραφώ με την κιθάρα ή να ακούσω μουσική. Άντε και κάνα ίντερνετ χωρίς να μπαίνω σε περίεργα σάιτ. 

Γενικώς το διατηρώ πολύ καθαρό το πισί. Τροφοδοτικό έχει καλής ποιότητας Corsair 650άρι.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99% φταίει ο r5 3600.

Εχω τον ιδιο εδω και 2.5 χρόνια και μου κανει τα ιδια με πολυ ακροβοτερη καρτα.

Τα ιδια κανει και σε έναν Ιταλο που μιλαμε.

Πρεπει να διορθώνεται και με αλλαγη του buffer size.

Θα ζησεις μαζι του.

Δεν ξερω γιατι δεν γινοταν στην σολο

  • Μπερδεύτηκα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δεν ξερω γιατι δεν γινοταν στην σολο

 

Θα επιμείνω ότι η solo τραβάει λιγότερο ρεύμα.

Ειδικά αν έχει φορτώσει την 4i4 χρησιμοποιώντας παραπάνω εισόδους από ότι στην solo.

 

Αλλά μπορεί να φταίνε και άλλοι παράγοντες.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου