Προς το περιεχόμενο

Focusrite 4i4 (παράσιτα στα monitor)


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εάν είναι αγορασμένη από Ελλάδα είναι υπεύθυνος ο τοπικός διανομέας/ντήλερ.

Στην περίπτωση ελλατωματικού προϊόντος ισχύουν οι 14 ημέρες διαφορετικά μπορεί/ίσως γίνει επισκευή.

Εάν είναι αγορασμένη από εξωτερικό, ανάλογα την εγγήση που παρέχει ο κατασκευαστής, α) την καλύπτει το κατάστημα πώλησης εξωτερικού ή β) ο τοπικός διανομέας/ντήλερ με συμφωνία/εντολή του κατασκευαστή.

Στην περίπτωση του Thomman (Γερμανία) ισχύουν άλλα πράγματα, βλέπε εδώ.

Επίσης υπάρχει και η περίπτωση άμεσης επικοινωνίας με τον κατασκευαστή.

Όλα αυτά σε περίπτωση που φταίει η κάρτα και όχι κάτι άλλο.

 

Εάν έχεις παραλάβει κάρτα εγγύησης κατά την αγορά ισχύουν αυτά που λέει η κάρτα εγγύησης που παρέλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΚΩΣ δόθηκε (και παραλήφθηκε από την αντιπροσωπεία) η κάρτα, όταν το μανιουαλ αναφέρει καθαρά ότι είναι θέμα ρεύματος της θύρας.

Μόνο και μόνο καθυστέρηση χωρίς να δοθεί τελικά λύση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

ΚΑΚΩΣ δόθηκε (και παραλήφθηκε από την αντιπροσωπεία) η κάρτα, όταν το μανιουαλ αναφέρει καθαρά ότι είναι θέμα ρεύματος της θύρας.

Μόνο και μόνο καθυστέρηση χωρίς να δοθεί τελικά λύση

 

Αχ να, αυτά φοβάμαι.

Μην του πούνε του παιδιού, "δεν έχει τίποτα, πάρ' την πίσω, είναι μια χαρά".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά κόπων και βασσάνων και πίεσης από πλευράς μου στο κατάστημα αγοράς (αλλά και στο service του Bon studio), σήμερα τελικά πήρα απάντηση ότι η focusrite ενέκρινε την αντικατάσταση της κάρτας και αύριο να περάσω να παραλάβω την καινούρια. Φυσικά και δεν δέχτηκα να πάρω πάλι μια άλλη 4i4, αλλά ζήτησα να φέρουν την 8i6 που όπως είπαμε έχει δική της τροφοδοσία να μην έχω τα ίδια.

  • Like 4
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Η 8i6 πέρασε με επιτυχία τα εξαντλητικά τεστ που της έκανα χτες. Δοκίμασα εκεί όπου η 4i4 μου έκανε κόλπα και δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα. Τέρμα γκάζι το gain και πενιές αλά Hetfield  με κατακόκκινη την ένδειξη και η κάρτα βράχος! Μετά το δίωρο που την "εξουθένωσα" (όσο μπορείς να εξουθενώσεις ένα μηχάνημα που φτιάχτηκε γι' αυτό το σκοπό) δεν παρατήρησα τίποτα περίεργο. Ούτε τα παράσιτα στα μόνιτορ, αλλά ούτε τις επανεκκινήσεις που έκανε η προηγούμενη.

Θέλω να πιστεύω πως ξεμπέρδεψα με 43€ επιπλέον που έδωσα (τελική τιμή 268€)

Τουλάχιστον μου μένει πλήθος εισόδων/εξόδων και δυνατοτήτων που ίσως φανούν χρήσιμες στο μέλλον.

Ευχαριστώ και πάλι όλους όσους βοηθήσατε με ένα σχόλιο και μία απάντηση στο πρόβλημα που αντιμετώπισα. Είναι ωραίο να ξέρεις ότι όταν υπάρχει ένα πρόβλημα, υπάρχουν και κάποιοι που θέλουν να σε βοηθήσουν! Thanks guys!

 

IMG_20230720_083022073.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειες

Αυτο παντως με τα κοκκινα...

να το κοιταξεις....

Δεν ειναι μαγνητοφωνο, daw ειναι

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Με γειες

Αυτο παντως με τα κοκκινα...

να το κοιταξεις....

Δεν ειναι μαγνητοφωνο, daw ειναι

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν γράφω με τέτοιο gain. Το σωστό είναι να αναβοσβήνει πράσινο και να παρακολουθείς φυσικά και την ένταση εισόδου στο DAW. Με τέτοιο gain και η 4i4  δεν παρουσίαζε πρόβλημα (πέρα από την "κόπωση" που μετά από αρκετή ηχογράφηση άρχισε να κάνει τα παράσιτα στα μόνιτορ)

Απλά το ανακάλυψα τυχαία ΚΑΙ το θέμα των επανεκκινήσεων και έπρεπε να ξεμπερδεύω με αυτό. Πιθανότατα τα δύο προβλήματα είχαν κοινό παρανομαστή. Κάτι δεν λειτουργούσε σωστά εν ολίγοις στη κάρτα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, ότι η focusrite scarlett 4i4 στην gen4 έχει και εξωτερική τροφοδοσία.

Νομίζω ότι δεν είναι.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου