Προς το περιεχόμενο

Focusrite 4i4 (παράσιτα στα monitor)


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Αυτό το Try before you buy πρέπει να γίνει οπωσδήποτε, ειδικά σε ακριβά προϊόντα - προφανώς με σχετικό πλαίσιο διαχείρισης. Εγώ ψάχνω να πάρω πετάλι για τύμπανα και θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω κάτι ΣΠΙΤΙ, στο δικό μου (ηλεκτρονικό) σετ για να δω πώς συμπεριφέρεται πριν σκάσω 600-900 ευρώ.

γι αυτό υπάρχει ο Θωμάς

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimsonic είπε

γι αυτό υπάρχει ο Θωμάς

Συμφωνώ, αλλά είναι λίγο βαρύ ασούμε να το κάνεις μονοκοπανιά, ιδιαίτερα με ψιλοχαϊεντάδικα πράγματα, γιατί τα πληρώνεις μπροστά, κι ό,τι δεν κάνει το επιστρέφεις.

 

Είναι προβληματάκι το στοκάρισμα τη σήμερον ημερα. Έχει φύγει από τα χέρια των κοινών θνητών.

 

Edit: Ώπα, για την κάρτα ξέχασα. Συμφωνώ με το συλλογισμό και τις ενέργειες του φίλου @ALXGS, κι εγώ στη θέση του το ίδιο θα έκανα κατα πάσα πιθανότητα. Το θέμα είναι ότι η κάρτα είναι στο όριο σχεδιαστικά. Μπορούν να φταίνε διάφορα. Το τροφοδοτικό του PC, που να μη δίνει 1Α ή 5V ξερά στη USB, η ίδια η MB, η υλοποίηση, η παρτίδα, οτιδήποτε. 

 

Η "πληγή" που ανοίγει σε αυτή την περίπτωση μπορεί να είναι από 100 (καλό τροφοδοτικό) εως 400 (καλό τροφοδοτικό + ΜΒ). Αλλά γιατί να πας εκεί και να μην ξέρεις αν καν θα κάνεις δουλειά και να μην τσοντάρεις ένα πενηνταρικάκι βαριά που είναι διαφορά μεταξύ των καρτών και να λυθεί το πρόβλημα; Οπότε πολύ ορθώς το σκέφτηκε.

 

(Και ευχαριστώ για το thread γιατί έμαθα κι εγώ προσωπικά ότι υπάρχει αυτό το πρόβλημα με το συγκεκριμένο μοντέλο.)

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με Αλί. Ακόμα και ο Θωμάς δεν έχει ακριβώς πολιτική try before you buy. Πρέπει ουσιαστικά να τα αγοράσεις, και σου λέει ο Θωμάς, αν δε σου αρέσει ρε παιδί μου, το γυρνάς οκ. Εμένα δε μου κάνει καρδιά να "αγοράζω" πράγματα και να τα στέλνω συνέχεια πίσω, ειδικά τώρα που τα κάνω με τιμολόγιο και φαίνεται σαν επαγγελματική συναλλαγή.

 

Το καλύτερο θα ήταν εδώ τοπικά, αλλά ίσως αρκετές φορές αυτό που σκεφτόμαστε να μην γίνεται στην πράξη - και πάντα μα πάντα υπάρχει ο κίνδυνος από τη μεριά του μαγαζάτορα να κάνει ζημιά ο υποτιθέμενος πελάτης και να το επιστρέψει σαν ελαττωματικό.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Αν δεν κάνω λάθος, η χρονική περίοδος για επιστροφές είναι 14 μέρες από την ημερομηνία παραλαβής.

Αν ήταν μέσα σε αυτό το χρονικό περιθώριο, ο κυρ Πετρόπουλος θα ήταν υποχρεωμένος να την παραλάβει, κι εσύ θα χρεωνόσουν μόνο τα τυχόν μεταφορικά έξοδα.

 

Το χειρότερο δεν είναι να σου πουν "την επισκευάσαμε", είναι να σου πουν "η κάρτα δεν έχει πρόβλημα, και δεν συντρέχει λόγος αντικατάστασης", οπότε θα πρέπει να την βάλεις στις αγγελίες.

 

Θεωρώ όμως, ότι έπρεπε να κάνεις δοκιμές πρώτα, γιατί μπορεί να μην είναι τελικά αυτός ο λόγος των dropouts, και να φταίνε πχ οι drivers σε σχέση με το λειτουργικό σου (λέω εγώ τώρα).

 

Όπως και να έχει, σου εύχομαι καλή τύχη, καθώς και να λυθεί το πρόβλημα.

Η κάρτα τριπάρει και χωρίς να είναι ανοιχτο κάποιο πρόγραμμα τελικά. Απλά ανεβάζεις πάνω απο το μισό το gain και τραβάς μια δυνατή πενιά ...και παφ... επανεκκίνηση. Νομίζω αυτό δεν έχει να κάνει καν με drivers 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ALXGS είπε

Νομίζω αυτό δεν έχει να κάνει καν με drivers 

 

Δεν ξέρω, μπορεί και ναι, μπορεί να όχι (το πιθανότερο φυσικά).

Αλλά οι drivers που ανέφερα ήταν απλά ένα παράδειγμα.

Μου έχει τύχει άπειρες φορές (για διάφορα πράγματα) να μου πουν "δεν έχει τίποτα, μια χαρά είναι".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14  μερες ειναι υπεραρκετες για να δοκιμασεις ενα προιον, φτανει να κανεις ακριβως αυτο: Να το δοκιμασεις.

 

 Το μαρτυριο που θα περασει στα χερια μου ενα προιον στις πρωτες μερες μετα την αγορα του, ειναι βεβαιο πως δε θα το ξαναπερασει στη διαρκεια της ζωης του. 😅 Στις πρωτες ωρες λειτουργιας ειναι που θα φανει, οχι μονο τυχον ασυμβατοτητα, αλλα κυριως καποιο κατασκευαστικο ελαττωμα. Εχω σωθει καμποσες φορες απο αυτην την τακτικη, και το συνιστω σε ολους: Βγαλτε τα ματια σε οτι αγορασατε, αμεσως μετα την αγορα του: Πρεπει να ειστε σιγουροι μετα τις 14 μερες οτι και δουλευει σωστα και σας κανει. Διαφορετικα , αν μπλεξετε μετα θα ειναι αργα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manosx είπε

Πρεπει να ειστε σιγουροι μετα τις 14 μερες οτι και δουλευει σωστα και σας κανει.

 

Αν δεν δουλεύει σωστά (αν έχει πρόβλημα δηλαδή) υπάρχουν τουλάχιστον 2 χρόνια για να το γυρίσεις.

46 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Η "πληγή" που ανοίγει σε αυτή την περίπτωση μπορεί να είναι από 100 (καλό τροφοδοτικό) εως 400 (καλό τροφοδοτικό + ΜΒ).

 

Απορώ πώς δεν του έχουνε πει ακόμα του παλικαριού, να πουλήσει τον υπολογιστή και να πάρει τελεκάστερ, για να μην βγάζει θόρυβο ασούμε.

Έχουνε ανέβει και οι τιμές των μεξικάνικων ρε γμτ, δεν θα του φτάσουν τα 400 που λες.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Αν δεν δουλεύει σωστά (αν έχει πρόβλημα δηλαδή) υπάρχουν τουλάχιστον 2 χρόνια για να το γυρίσεις.

 

 

 

 Ναι φιλε fusion, αλλα ειναι αλλο πραγμα να το πας στο μαγαζι που το πηρες οπως ειναι, να το δωσεις και να παρεις καινουργιο, και αλλο να σε αρχισουν με τα περι εγγυησης, και ξερω γω να το δει ο τεχνικος μας και τετοια.

 

 Οποτε, πηρες υπολογιστη; Με το που πας σπιτι βαλε κανα βαρυ προγραμμα και αστον να ανεβαινει ανηφορα 2 μερες σερι 😆 Πηρες οργανο; Βαρα το μεχρι να ματωσουν τα δαχτυλα κλπ κλπ.

 

 Αν παλι δεν εχεις χρονο, τοτε ΜΗΝ το παρεις, και παρτο οταν θα εχεις κενο.

 

 Θα μου πεις μπορει να μη σε νοιαζει, ας γινει οτι γινει με την εγγυηση κλπ. Εμενα ειναι ο χαρακτηρας μου τετοιος που δεν εχω υπομονη για πολλα παρε δωσε με μαγαζια και υπαλληλους, και προτιμω να κανω οτι μπορω για να αποφυγω οτι μπορω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Έχουνε ανέβει και οι τιμές των μεξικάνικων ρε γμτ, δεν θα του φτάσουν τα 400 που λες.

Έχω εγώ ένα μεξικάνικο μπάσο Car Red, με maple μπράτσο που έχει πάρει. Αν θέλει, του το πουλάω 400. Φυσικά και δεν έχει καμία σχέση με την αρχική κατεύθυνση, αλλά έτσι είναι η ζωή, πρέπει να προσαρμοζόμαστε.🤣

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου