Προς το περιεχόμενο

Focusrite 4i4 (παράσιτα στα monitor)


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, ALXGS είπε

το gain στο input και κοκκινήζει την ώρα που παίζω (το έκανα επίτηδες για να δω) η κάρτα έσβηνε και ξανάναβε.

Ανεπαρκής τροφοδοσία.

 

Βρήκα κι εδώ κάτι αντίστοιχο

 

 

Εικασίες δικές μου.

 

- Φταίει το usb καλώδιο.

- Φταίει το usb 3 port (ΠΡΕΠΕΙ να είναι usb 3.0!)

- Δε φταίει το port, αλλά μπορεί να χρειάζεται κάποιος driver της M/B, ώστε να λειτουργήσουν ως 3.0 και όχι 2.0 συμβατά.

- Συνδέεις από type C σε type C, ή από 3 πλακέ σε type C? (Ίσως να άξιζε ένα καλώδιο typeC σε typeC για δοκιμή, αλλά όχι φόρτισης κινητού απλά. π.χ.

https://www.e-shop.gr/logilink-cu0129-usb-32-gen2-type-c-cable-c-m-to-usb-c-m-pd-4k-60-hz-1m-black-p-PER.757912?gclid=Cj0KCQjwho-lBhC_ARIsAMpgMocPl8NlZ0WlcRz-DvnFLUJnCqHasa6Xr7ekjTueZBbMglxnD1jZ59QaAlXgEALw_wcB)

 

Τώρα είναι η άχαρη φάση των δοκιμών. Τουλάχιστον ξέρουμε ότι είναι καθαρά ρεύμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Το μαμά καλώδιο είναι type C στην κάρτα, type A στο πισί. Την εχω καρφώσει σε usb3 φυσικά και μάλιστα έχω ενεργοποιήσει στο mobo και το power boost για να δίνει περισσότερο ρεύμα όταν χρειαζεται (πχ φόρτιση κινητού)

Με την solo 2nd gen δεν μου το έκανε ποτέ αυτό με το ίδιο σετάπ

Επεξεργασμένο από ALXGS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ALXGS είπε

Με την solo 2nd gen δεν μου το έκανε ποτέ αυτό με το ίδιο σετάπ

H 2nd gen όμως δεν ήταν type C στον κωλαρέντζο. Κάτι γίνεται εκεί πιστεύω. Εντωμεταξύ από 8i6 και πάνω δίνει εξωτερική τροφοδοσία, οπότε η 4i4 είναι στο όριο. Δοκίμασες μήπως αυτό που λέει εκείνος στο reddit ότι χωρίς ακουστικά πάνω την παλεύει κάπως καλύτερα; (που εγώ δεεεε νομίζω, οκ, να τραβάει και 150 mWatt?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ALXGS είπε

 

Με την solo 2nd gen δεν μου το έκανε ποτέ αυτό με το ίδιο σετάπ

 

Λογικό.

Η solo έχει λιγότερες απαιτήσεις σε τροφοδοσία.

 

Πρότασή μου, πάρε μια κάρτα με εξωτερική τροφοδοσία.

Δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις την 4i4, αλλά αν είναι στο χρονικό περιθώριο επιστροφής, δώστην πίσω και πάρε μια άλλη κάρτα.

 

Δεν είναι απαραίτητο ότι φταίει η κάρτα.

Μπορεί η μητρική να μην μπορεί να ανταποκριθεί σε απότομες μεγάλες απαιτήσεις ρεύματος σε usb θύρες.

Μπορεί να είναι η αρχιτεκτονική του southbridge αυτή, δεν ξέρω.

 

EDIT: Πολλές φορές, το μαμά usb καλώδιο είναι ζαβό. Δοκίμασε και με κάποιο άλλο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Ανεπαρκής τροφοδοσία.

 

Βρήκα κι εδώ κάτι αντίστοιχο

 

 

Εικασίες δικές μου.

 

- Φταίει το usb καλώδιο.

- Φταίει το usb 3 port (ΠΡΕΠΕΙ να είναι usb 3.0!)

- Δε φταίει το port, αλλά μπορεί να χρειάζεται κάποιος driver της M/B, ώστε να λειτουργήσουν ως 3.0 και όχι 2.0 συμβατά.

- Συνδέεις από type C σε type C, ή από 3 πλακέ σε type C? (Ίσως να άξιζε ένα καλώδιο typeC σε typeC για δοκιμή, αλλά όχι φόρτισης κινητού απλά. π.χ.

https://www.e-shop.gr/logilink-cu0129-usb-32-gen2-type-c-cable-c-m-to-usb-c-m-pd-4k-60-hz-1m-black-p-PER.757912?gclid=Cj0KCQjwho-lBhC_ARIsAMpgMocPl8NlZ0WlcRz-DvnFLUJnCqHasa6Xr7ekjTueZBbMglxnD1jZ59QaAlXgEALw_wcB)

 

Τώρα είναι η άχαρη φάση των δοκιμών. Τουλάχιστον ξέρουμε ότι είναι καθαρά ρεύμα.

Ο op δεν ειπε restarting by itself 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ο op δεν ειπε restarting by itself 

 

1 ώρα πριν, ALXGS είπε

Όση ώρα δοκίμασα χτες, δεν μου έκανε παράσιτα, αλλά πρόσεξα πως αν ανεβάσω το gain στο input και κοκκινήζει την ώρα που παίζω (το έκανα επίτηδες για να δω) η κάρτα έσβηνε και ξανάναβε. Επανεκκίνηση δηλαδή.

Στο ρεντιτ ο OP είπε ότι όταν ενθουσιάζεται (και άρα πικάρει) "the interface turns itself off and on again"

 

Εγώ θα δοκίμαζα από C σε C.

 

Edit: Κι αποκλειστικότητα στη θύρα. Μόνο η κάρτα. Ούτε hubs ούτε τίποτα. Νομίζω είναι μια συσκευή η κάρτα ήχου που δικαιούται μιας πιο ευνοϊκής μεταχείρισης.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ALXGS είπε

 

Την αγόρασα 3 Ιουνίου...

 

Έχουν περάσει οι 14 μέρες του δικαιώματος επιστροφής.

Παρ' όλα αυτά, εγώ θα δοκίμαζα να απευθυνθώ στο κατάστημα μπας και δεχθούν επιστροφή/αλλαγή με κάποια άλλη.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Scarlett 4i4 consumes the highest power of all the bus powered Scarlett devices, in some high power situations, such as playing headphones at a high volume, some computers may not be able provide enough power and the 4i4 could be disconnected. If you experience this behaviour we recommend you ensure you're using a USB port that can supply 900mA of current.

 

 

Εγω θα επαιρνα ενα powered hub με αρκετο ρευμα

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε
Εγω θα επαιρνα ενα powered hub με αρκετο ρευμα

 

Σωστό σαν σκέψη, αλλά δυστυχώς στην πράξη τα περισσότερα υποτροφοδοτούνται από το τροφοδοτικό.

Είναι περισσότερο για φλασάκια και κινητά.

 

Θέλει πάρα πολύ ψάξιμο και ίσως και ... τύχη.

Από την άλλη, μπορεί να έχεις "προβλήματα" στα δεδομένα (γιατί ακόμα και να λυθεί το θέμα τροφοδοσίας, μεσολαβεί το hub ανάμεσα στην κάρτα και το pc, και δεν ξέρεις πώς μπορεί να συμπεριφερθεί).

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου