Προς το περιεχόμενο

Distortion σε fender jaguar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά... έχω την fender jaguar ,την ιαπωνέζικη. Οταν βάζω ένα distortion "μικροφονιζει" απίστευτα, πρέπει να κατεβάζω το tone τέρμα για να μην "μικροφονιζει". Αλλαξα μαγνήτες και έβαλα τις seymour duncan, αλλα πάλι τα είδια. Τι πικνοτεσ σινδεσα μεσα στην κιθάρα μπας και κοπσς τισ ψυλές συχνότητες,τι μαγνήτη σύνδεσα με παράλληλη σύνδεση και αναστροφη πόλωση με το bridge, πάλι τίποτα. Τι να κάνω ρε παιδιά έχει κανεις καμια λύση εκτος από το να πάρω μαγνήτες διπλούς σε μέγεθος μονου?

 

Βοηθήστε γιατί με έχει κούραση το θέμα :-[

 

ευχαριστώ!!!

 

Υ.Γ. Οταν λεω distortion δεν ενοοω αποκλιστικά να εχς τέρμα το gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χμ...

εχω την ιδια κιθαρα και δεν εχει καποιο τετοιο προβλημα και πολλες φορες παιζω με πολλα γκαζια!

δηλαδη εχει το φυσιολογικο φιτμπακ!

καποιος μαστορας την εχει δει?

τι ενισχυτης παιζει?

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fender fm 65, ειναι αρκετα πριμαριστος αλλα και σε αλλους που δοκίμασα παλι τα ιδια μου εκανε. Μονο απο ενα πεταλι δεν μου μικροφωνίζει οσο gain και να βαλω, αυτό είναι το MICROSYNTHESIZER της electro harmonix... συγουρα εχεις την ίδια?

 

σε μαστορα δεν την πηγα...  αν και θα έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι distortion εχεις και ποσο volume & gain βαζεις?

 

ποσο ΚΟΝΤΑ στον ενισχυτη παιζεις και "κοιταζουν" οι μαγνητες σου τη γρυλια του ενισχυτη?

 

σε τι ΕΝΤΑΣΗ παιζεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω και άλλη μια "χαζή" ερώτηση: το πρόβλημα υφίσταται μόνο με τη jaguar ή και με άλλες κιθάρες;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι distortion εχεις και ποσο volume & gain βαζεις?

 

ποσο ΚΟΝΤΑ στον ενισχυτη παιζεις και "κοιταζουν" οι μαγνητες σου τη γρυλια του ενισχυτη?

 

σε τι ΕΝΤΑΣΗ παιζεις?

Το "RAT" εχω φίλε μου... ολα αυτα τα εχω κοιταξει την αποσταση το αν οι μαγνήτες βλέπουν το ενισχυτή υην ωρα που παιζω, αλλα πλαι τα ίδια το πρόβλημα πρέπει να ειναι μηχανικο... η ενταση ειναι πιστέβω οσο πρεπει να ειναι για προβα... δεν το παρακανς θέλω να πω....    οταν λες γρυλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω και άλλη μια "χαζή" ερώτηση: το πρόβλημα υφίσταται μόνο με τη jaguar ή και με άλλες κιθάρες;

 

καλα κανεις που ρωτάς για να ξεκαθαρίζονται τα πραματα και μήπως βγαλουμε καποιο συμπερασμα... μου συμβενει μονο με την jaguar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο μηχανικο προβλημα που μπορει να υπαρχει ειναι να μην εχεις βιδωσει καλα τους μαγνητες στο σωμα με αποτελλεσμα να κουνιουνται και να μικροφωνιζουν,αλλος λογος δεν μπορει να υπαρχει,ειδικα οι μαγνητες της Jaguar ειναι οι πλεον θωρακισμενοι μονοι που υπαρχουν (οι πλεον αθορυβοι και non prone to feedback).

 

αν δεν συμβαινει το παραπανω απλα παιζεις ΠΟΛΥ δυνατα και με ΠΟΛΥ gain & boost απο το πεταλι ,μη ξεχνας οτι καλη ειναι η Jaguar αλλα δεν ειναι και κιθαρα για να παιζεις Pantera... :)

 

  οταν λες γρυλια?

 

οταν παιζεις "κοιταζεις" τον ενισχυτη η στεκεσαι μπροστα του (οπως σε μια συναυλια π.χ)?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη ειναι η Jaguar αλλα δεν ειναι και κιθαρα για να παιζεις Pantera... :)

 

;D ;D

 

Πανω στην ωρα που σκεφτομαι να χτυπησω μια για να ειναι η all around μου κιθαρα :

 

 

 

αλλα βλεπω να με κερδιζει αυτη :

 

 

http://www.kitarapaja.com/pics/ftelecsb751.jpg

 

 

 

 

(Sorry για το off topic)  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο μηχανικο προβλημα που μπορει να υπαρχει ειναι να μην εχεις βιδωσει καλα τους μαγνητες στο σωμα με αποτελλεσμα να κουνιουνται και να μικροφωνιζουν,αλλος λογος δεν μπορει να υπαρχει,ειδικα οι μαγνητες της Jaguar ειναι οι πλεον θωρακισμενοι μονοι που υπαρχουν (οι πλεον αθορυβοι και non prone to feedback).

 

αν δεν συμβαινει το παραπανω απλα παιζεις ΠΟΛΥ δυνατα και με ΠΟΛΥ gain & boost απο το πεταλι ,μη ξεχνας οτι καλη ειναι η Jaguar αλλα δεν ειναι και κιθαρα για να παιζεις Pantera... :)

 

οταν παιζεις "κοιταζεις" τον ενισχυτη η στεκεσαι μπροστα του (οπως σε μια συναυλια π.χ)?

τα ακούσματα μου ειναι σε στιλ pantera... αλλα αμα προπσαθούσα να βγαλω ήχο pantera με αθτην την κιθάρα τοτε καλα να πάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου