Προς το περιεχόμενο

Distortion σε fender jaguar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω οτι πέρα από το πρόβλημα του μικροφωνισμού,

μια αλλαγή μαγνητών τέτοιεσ κιθάρες τις απογειώνει.

Θεωρώ οτι είναι πολύ μάπα οι μαγνήτες τους δυστυχώς.

 

συγκεκριμένα ο μπροστά ειναι seymour duncan hot και ο πίσω seymour duncan vintage.

http://www.seymourduncan.com/products/electric/specialized/vintage/sjag1_vintage_f/

http://www.seymourduncan.com/products/electric/specialized/progressive/sjag2_hot_for_j/

 

το σκεπτικό μου ειναι να σταματίσω το πρόβλημα που είχα... καλα απο ήχο πολι καλητερο απο τους μανησιους japanies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Jaguar pickups

 

Fender AVRI

Official reissue of a '62-ish jaguar pickup. Good quality, faithful recreation of the vintage sound. Cloth covered hookup wire.

 

 

Fender Japan

Decent recreation of the vintage sound.  Are known to produce a lot of unwanted feedback when distorted.

 

 

Seymour Duncan SJAG-1 Vintage for Jaguar

Good quality, faithful recreation of the vintage sound. Uses Alnico V rod magnets. Cloth covered hookup wire.

 

 

Seymour Duncan SJAG-2 Hot for Jaguar

Overwound SJAG-1, resulting in a lot more output and a bit more emphasis on the lows. Uses Alnico V rod magnets. PVC covered hookup wire.

 

 

Seymour Duncan SJAG-3 Quarter Pounder for Jaguar

Overwound pickup using long, 1/4" thick Alnico V rod magnets. High output and a lot more emphasis on the mids. PVC covered hookup wire.

 

 

Seymour Duncan Antiquity I for Jaguar

High quality detailed replica of an early black bottom jaguar pickup. These pickups have been slightly demagnitized to accurately simulate the sound of an aged original. Alnico II magnets. Cloth covered hookup wire.

 

 

Seymour Duncan Antiquity II for Jaguar

High quality detailed replica of a mid 60s grey bottom jaguar pickup. These pickups have been slightly demagnitized to accurately simulate the sound of an aged original. Alnico V magnets. Cloth covered hookup wire.

 

 

Curtis Novak Jaguar pickups

High quality custom made vintage replicas. Although based on an original '64 pickup, since they are custom, you can have them wound to suit your specific requirements. Options include Alnico II / III / V magnets, and enamel / formvar wire.

 

 

 

Note: Seymour Duncan pickups are in some cases wound differently than stock pickups, so for instance a SD neck pup and Fender bridge pup might not provide hum cancelling in the middle position, and may have phase issues. Apparently this isn't always the case, but it's something to look out for.

 

 

 

Jaguar Wiring Schematics

From www.fender.com (vintage correct, includes grounding of the shielding plates)

From www.seymourduncan.com (closer to japanese wiring model, does not include grounding of shielding plates)

 

 

Upgrading MIJ/CIJ guitars

Although the electronics of the japanese offsets work fine, some feel they want to have more reliable and/or vintage correct parts, and popular upgrades include:

 

-CTS / Fender USA pots

-Switchcraft / Fender USA jacks and switches

-Cloth wire

-Orange drop caps

 

Improving the shielding is also a popular upgrade, since some aren't shielded at all. Popular options include:

 

-AVRI brass shielding plates and tubs

-Sticky-back foil (copper / aluminum / brass)

 

 

Αυτά είναι κάποια λίγα για να έχεις κάτι γενικό του τι παίζει.

 

Επίσης μπορεις να μπείς και να ψάξεις και να ρωτήσεις πολλά πράγματα στο:

www.offsetguitars.com

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το εγραψες!

εγω οπως ειπα και πιο πανω, εχω την ντζαγκουαρ απο το ντζαπαν!

εχει τους μαγνητες της μανας της πανω,

παιζω με το ντερτι ρατ και με ποοοολα γκαζια

και τετοια προβληματα δεν εχω!

 

εν ειδει (καλα το εγραψα??)πειραματισμου αγορασα μια νεα γεφυρα και

δυο νεους ντανκαν μαγνητες και προβλεπονται και κατι μοντες στα ηλεκτρικα!!!

ερχονται κλιπακια συντομα!

αν καποιος εχει καποια παραγγελια, ας την κανει!!

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιους sd πηρες??γενικα η δικια μου,που ειναι mijapan αρκετα παλιο μοντελλο μου φαινεται οτι εχουν ψοφησει λιγακι οι μαγνητες...ειδικα ο κατω ακουγεται πολυ πιο χαμηλα σε σχεση με τον neck κ οταν δοκιμαζω να τον ανεβασω μικροφωνιζει πολυ οπως παθαινει κ ο φιλος εστω κ χωρις πολυ gain...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιους sd πηρες??γενικα η δικια μου,που ειναι mijapan αρκετα παλιο μοντελλο μου φαινεται οτι εχουν ψοφησει λιγακι οι μαγνητες...ειδικα ο κατω ακουγεται πολυ πιο χαμηλα σε σχεση με τον neck κ οταν δοκιμαζω να τον ανεβασω μικροφωνιζει πολυ οπως παθαινει κ ο φιλος εστω κ χωρις πολυ gain...

 

ελα ρε φίλος... λες να ειναι αυτό το πρόβλημα? να πω την αλήθεια τους ειίχα λιγο ψηλά. θα το δοκιμάσς και θα σας πω...

-

-

-

-

(Μετά απο την επέμβαση.)

-

-

-παιδιά δειχνει να έστροσε, δεν την δοκιμασα σε ψηλες εντασεις γιατι η ωρα ειναι 12 παρα 20 και ολοι κυμούντε.

αυριο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα μερικες φορες για να παιρνουμε μεγαλυτερο σημα απο το μαγνητη τους βαζουμε πιο ψηλα απ οσο θα πρεπε....εγω μολις καταλαβα οτι οι δικοι μου μαγνητες...απλα δεν ανεβοκατεβαινουν.... :o :o...οι βιδες μια χαρα πανε πανω κατω....ο μαγνητης ομως no katalavainei.....επισης...επειδη οπως καταλαβαινει κανεις δεν πολυπαιζω μ αυτη,παρατηρησα οτι οταν χρησιμοποιω το τρεμολο ακουω κατι χριτσια χριτσια να ουμε :P :P...το οποιο προβλημα μετα συνεχιζεται κ οταν το βγαζω και απλα παιζω κανονικα χωρις αυτο...το περιεργο ειναι οτι οταν δεν παιξω για αρκετο καιρο κ μετα χρησιμοποιησω την κιθαρα χωρις τρεμολο,τα πρωτα λεπτα που θα παιξω δεν το κανει,με το που βαλω το τρεμολο ξανα μανα παλι τα ιδια....εχει κανεις καμια ιδεα???κακη γειωση??η κιθαρα ειναι σχετικα μεγαλη σε ηλικια (μοντελο του 93') και πρεπει να την εχω 3.ο χερι εγω...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως φίλε μου κ γώ με την jaguar και διαφορα overdrive/distortion πετάλια και απέναντι απο διάφορους ενισχυτές τέτοιο πρόβλημα δεν αντιμετώπισα ποτέ!!

όσο για τα περί all around κιθάρας...τα είπαν όλα οι προηγούμενοι!Φαντάζομαι οτι χρειάζονται απίστευτες μόντες για να γίνει πραγματικά all around το συγκεκριμένο οργανο...αν μπορεί να γίνει!

Παρόλα αυτά.....της έχω μεγάλη ΛΑΤΡΕΙΑ!!! ;D ;D

...Saw my reflection and cried...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά σημερα πηγα studio και το προβλημα μου λυθικε εν μερει. Η εναταση του πισου μαγνήτη επεσε λιγο, αλλα μιοθικεε αρκετα το feedback... (μικροφωνισμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου