Προς το περιεχόμενο

Focusrite 4i4 (παράσιτα στα monitor)


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μενα και σε άλλον φίλο μας έτυχε να έχουμε καλώδιο καρφι-καρφι και να κάνει συνεχώς παράσιτα. Το γυρίσαμε σε xlr και εφτιαξε αμέσως. Δεν ξέρω πως και γιατί..

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα χράτσα-χρουτσα στον ήχο μπορεί να προέρχονται κυριολεκτικά από ένα μύριο λόγους. Η φάση μπορεί να σε παιδέψει για μήνες και άκρη στο τέλος να μην βρεις. Να μαντέψω λοιπόν κι εγώ τι μπορεί να φταίει, γιατί κάτι ανάλογο είχα πάθει πέρσι όταν σύνδεσα με USB μια Mackie κονσολίτσα, και ο ήχος γ@%$&^*κε εντελώς, με αποτέλεσμα να μην μπορώ ούτε να ηχογραφήσω ούτε να ακουσω οτιδήποτε χωρίς "παράσιτα". Δοκίμασα άπειρες λύσεις που διάβασα στο net για παρόμοιες καταστάσεις, αλλά τίποτα. Κι αυτό μου πήρε κάποιους μήνες.

Στο τέλος και σαν ύστατη λύση (στην οποία απέφευγα να πάω απ΄την αρχή) φόρτωσα την τελευταία version του BIOS. 

Tο πρόβλημα Τέλος.🙄

Πριν λοιπόν "φορτώσεις/ξεφορτώσεις" οτιδήποτε άλλο, τσέκαρε το BIOS του mobo σου. Αν δεν έχεις τη τελευταία version, βάλ'την ASAP.  

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

τσέκαρε το BIOS του mobo σου

Το είπα και πριν. Είχα πάρει λαπτοπ μεταχειρο πριν κάτι χρονια, λεω κάτσε να βάλω απάνω την 2i2. Μπλε οθόνες. Τι ντράιβερ, τι ρυθμίσεις ενέργειας, τι ψάξιμο. Λέω για κάτσε ρε, τι bios?

 

Bios φόραγε το 6, είχε βγει... 24. Μετά από 5-6 απανωτά update (κι αφού δοκίμαζα ενδιάμεσα), έβγαζε διάφορα, όλο και μικρότερα προβλήματα, μέχρι που στο 22 σταθεροποιήθηκε, δούλεψε κανονικά, και έβαλα και το 24 απάνω για καλό και για κακό.

 

Bios! Μη φοβάστε το bios. Δεν είναι 1996 που πάγωνε ο Βαζέχα το Τροντχάιμ στο ενενηνταδυόμιση, είναι ανώδυνο πια.

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Μια λεπτομέρεια που είδα μόλις τώρα: 

 

Στα specs του κατασκευαστή, αναφέρεται ότι η Scarlett 4i4 απαιτεί 900mA τροφοδοσία από USB. Αυτή την ένταση ρεύματος την παρέχει μόνο USB 3 θύρα. Μήπως το θέμα είναι ελλιπής παροχή ρεύματος;

Σε usb3 την έχω

 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Ελπίζω να την έχεις συνδέσει σε πίσω usb θύρα της μητρικής και όχι σε μπροστινή.

 

 

Σε πίσω usb3 κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε ωρέ ALXGS το BIOS, είναι η τελευταία version? Αν όχι, κάνε update. Ακόμα και αν το BIOS δεν προξενεί το πρόβλημα, το update του στην τελευταία version μόνο καλό θα σου κάνει.

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α....και κάτι ακόμα που η solo δεν μου έκανε. Έχει τύχει να ακουμπήσω το σώμα της κάρτας ενώ το πισί ήταν σε sleep mode για ώρες και το σώμα ήταν ζεστό σαν να λειουργούσε η κάρτα. Είναι φυσιολογικό αυτό? Υποτίθεται ότι δεν πρέπει να δίνει ρεύμα η usb σε sleep κατάσταση. Η πράσινη ένδειξη usb βέβαια είναι σβηστή ,αλλά λογικά τροφοδοτείται με ρεύμα για να είναι ζεστή! Με τη σόλο δεν συνέβαινε αυτό.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το προβλημα που έχω, αλλά το λέω μπας κα βοηθήσει.

5 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Τσέκαρε ωρέ ALXGS το BIOS, είναι η τελευταία version? Αν όχι, κάνε update. Ακόμα και αν το BIOS δεν προξενεί το πρόβλημα, το update του στην τελευταία version μόνο καλό θα σου κάνει.

Θα το τσεκάρω το βραδάκι που θα τελειώσω με τις δουλειές και βλέπουμε.

Το mobo είναι το B450 TOMAHAWK MAX (MS-7C02) (AM4) το βρήκα από φωτό των specs που είχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ALXGS είπε

Το mobo είναι το B450 TOMAHAWK MAX

 

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/b450-tomahawk-max-usb-disconnecting-problem.370921/

 

Αν τσεκάρεις στα ίντερνετς θα βρεις πολλά άλλα ανάλογα προβλήματα.

  • Λυπάμαι 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Τσέκαρε ωρέ ALXGS το BIOS, είναι η τελευταία version? Αν όχι, κάνε update. Ακόμα και αν το BIOS δεν προξενεί το πρόβλημα, το update του στην τελευταία version μόνο καλό θα σου κάνει.

Λοιπόν....μπήκα και τσέκαρα bios. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με αυτά εδώ και 2-3 χρόνια που αναβάθμισα το πισί.

Τα bios ήταν του 2019 🤪

Έβαλα την τελευταία σταθερή έκδοση Απρίλιος του 2023 (είχε και μια Ιούνιος 2023 αλλά ήταν beta)

Θα δοκιμάσω (όποτε ξαναδοκιμάσω) και αναλόγως θα επανέλθω να σας πω τι έγινε ούτως ή άλλως.

Σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς για τον χρόνο σας!!!

Μακάρι να λυθεί με τα bios που αναβάθμισα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όση ώρα δοκίμασα χτες, δεν μου έκανε παράσιτα, αλλά πρόσεξα πως αν ανεβάσω το gain στο input και κοκκινήζει την ώρα που παίζω (το έκανα επίτηδες για να δω) η κάρτα έσβηνε και ξανάναβε. Επανεκκίνηση δηλαδή. Έχει καποιο είδος αυτοπροστασίας μην καεί πχ και το κάνει ή είναι σφάλμα? Το δοκίμασα πολλές φορές κάθε δυνατό τρόπο. Ανέβασα το buffer μέχρι 512, με πεταλιέρα ή χωρίς πεταλιέρα (μηπως έφταιγε αυτή σκεφτηκα και κάποιο πετάλι έδινε κάργα σήμα) αλλά παντού το ίδιο μόλις έπαιζα λίγο και κοκκίνζε το knob του input , έκανε επανεκκίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου