Προς το περιεχόμενο

Πως να παχύνω τον λαιμό της κιθάρας μου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Stoner Jackass Aυτό με τα τάστα δεν το ήξερα..Θα το μελετήσω.

 

Πρόσφατα ήμουν σε σπίτι φίλου για ξεκάβλ**α με τα κλαπατσίμπανα και είχα φέρει την ibanez μου να την ακούσει.Μια άλλη ibanez είχε ο φίλος μου.Παίζω λοιπόν λίγο με την δικιά του και του λέω πω ρε φίλε που βρήκες ibanez με σοβαρό μπράτσο,το δικό μου είναι μπανανόφλουδα!...Με είπε ευθαρσώς μ*λ*κά καθώς τα μπράτσα ήταν πανομοιότυπα.Η διαφορά ήταν στα τάστα.

 

Να πω ότι ήμουν 14 χρονών όταν την πήρα και άκουγα μόνο άιζ ντερθ και σρέντερς.  ;D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε guys, sorry κιόλας που επεμβαίνω αλλά οίκτο...κάνει και πολύ ζέστη...

Προτείνετε στα σοβαρά να προβεί σε επέμβαση 200-300 Έουρος σε μια κιθάρα "τύπου" Les Paul?

Φιλικά

Ε άμα του αρεσει του παιδιού....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει,τελικά και άλλοι είχαν την δική μου φαεινή ιδέα... ;D

 

Από το forum της tele για το ίδιο ερώτημα

 

April 27th, 2010, 11:01 AM  

 

HMMMM

The only reasonable suggestion i would tell you is to sand off the finish and spray alot of coats of a different finisher

 

 

Α,μάλιστα..

http://www.tdpri.com/forum/tele-home-depot/166154-enlarging-strat-neck.html#post1885650

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,μάλιστα..αυτος προσεθεσε ξυλο και οχι laquer  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, σε strat και σε tele κιθάρες (bolt on) να το καταλάβω...κάνεις τις πατέντες σου, ξεκαυ@$ώνεις, αλλάζεις μπράτσο και τελειώνει το παραμύθι...σε "τύπου les paul" όμως αν δεν σου αρέ το αποτέλεσμα (που δέν θα σου αρέ) you drunk him...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο μόνος τρόπος είναι να αλλάξεις ταστιέρα και προφανώς η σχετική συζήτηση γι αυτό το όργανο δεν μπορεί να γίνει στα σοβαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε προσθήκη κοντραπλακέ φύλων όπως έκαναν στο tele forum υπάρχει ελπίδα. Βάζεις και στόκο για να καλύψεις διαφορές κι έτοιμο!... Είναι βέβαια δύσκολο κι έχει τρελό ρίσκο να μην πετύχει.

Καλύτερη ιδέα είναι σίγουρα να πάρεις μια κιθαρούλα με παχύ μπρατσάκι και να δώσεις τη λεπτή(αφού τη "φτιάξεις/τελειώσεις" ώστε να πιάσει λεφτάκια). Παίξε με καμιά gibson 50s tribute ή gibson Melody maker LP που έχουν παχύ μπράτσο για να δεις αν πράγματι σε βολεύει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Mε προσθήκη κοντραπλακέ φύλων όπως έκαναν στο tele forum υπάρχει ελπίδα. Βάζεις και στόκο για να καλύψεις διαφορές κι έτοιμο!... Είναι βέβαια δύσκολο κι έχει τρελό ρίσκο να μην πετύχει.

Καλύτερη ιδέα είναι σίγουρα να πάρεις μια κιθαρούλα με παχύ μπρατσάκι και να δώσεις τη λεπτή(αφού τη "φτιάξεις/τελειώσεις" ώστε να πιάσει λεφτάκια). Παίξε με καμιά gibson 50s tribute ή gibson Melody maker LP που έχουν παχύ μπράτσο για να δεις αν πράγματι σε βολεύει αυτό.

 

Βασικά, έβαλε πολλά λεπτά φύλλα καπλαμά (και όχι κόντρα-πλακέ) και το αποτέλεσμα μου φαίνεται αστείο.

Βέβαια, ο τύπος που το έκανε παρατήρησε ότι

... definitely improves the primal sound of it , rounded tone, heavier, warmer......more "organic"...... more "bluesy" to my ears,....previously I was worried about the glue in the differents layers of wood, but this is too thin that I cant hear any "bad sound" because of that...only good things

 

αλλά εγώ τείνω να πιστέψω ότι φταίει το ότι μάλλον άλλαξε και χορδές στη διαδικασία.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου