Προς το περιεχόμενο

Συναίσθημα στην ηλεκτρονική μουσική?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα ο αγαπημένος μου είναι το Waiting For Cousteau και αμέσως μετά το Zoolook. Στη συνέχεια της συζήτησης περί συναισθήματος στην ηλεκτρονική μουσική' date=' γιατί προτιμάτε αυτό το δίσκο που προτιμάτε;

 

@elavd

Εγώ μετά τη κομπίνα που μας είχε στήσει ο dienekes με τον abraxas, δεν αποκλείω τη πιθανότητα ο pastelius και ο earendil να είναι το ίδιο πρόσωπο.[/quote']

 

!!!ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!ΟΧΙ! XA XA XA εγω ειμαι μονο ενας(μπραβο μ@#$)

 

Στο θεμα μας τωρα..Ψηφιζω oxygene γιατι ειναι δισκος ολοκληρωμενος,μεστος,ουσιαστικος,και ξεφευγει απο μουσικα ιδιωματα και ταμπελες.Συν τοις αλλοις εχει αυτο για το οποιο εθεσα εξ αρχης το ερωτημα:

συναισθημα, αν μη τι αλλο.Ακουγοντας το μου ερχονται απειρες εικονες

στο μυαλο και καθε φορα μπορει να μου ερθουν κι αλλες.Θελει μαγκια για

να το καταφερει ενας μουσικος αυτο...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως' date=' εδώ και πολλά χρόνια, έχω μία θέση στη ζωή μου για μουσικές που δεν έχουν σαν στόχο την συναισθηματική αναστάτωση, για μουσικές που επιδιώκουν να είναι συναισθηματικά ουδέτερες και τις οποίες απολαμβάνεις για άλλους λόγους. Αυτές οι μουσικές υλοποιούνται θαυμάσια και με παραδοσιακές μεθόδους (ζωντανή ορχήστρα π.χ.) όσο και με υπολογιστές[/quote']

 

Συμφωνώ με αυτή τη θέση.Όμως θα ήθελα να μου εξηγήσεις ποιοί είναι οι "άλλοι λόγοι".

 

Γιατί εγώ στους άλλους λόγους συμπεριλαμβάνω καταστάσεις με ρίζες στο συναίσθημα,όπως πχ η αγωνία.Ένα τέτοιο "συναίσθημα" υπηρετείται μια χαρά με ηλεκτρονικές μεθόδους.Απλά και μόνο επειδή οι εποχές έχουν αλλάξει,τα περιβάλλοντα είναι τεχνητά και λόγω αυτών υπάρχει στα αυτιά μας ένας συνεχής θόρυβος (πχ βοή κόσμου στο μετρό ή ήχος σύνδεσης modem) ο οποίος αφομοιώνεται ως ήχος και περνάει μοιραία στη μουσική...

 

Αντίστοιχα, κάποτε θεωρείτο "σκληρό άκουσμα" το ημιτόνιο,λόγω των πολλών διακροτημάτων του.Σιγά σιγά,για ψυχολογικούς λόγους φαντάζομαι(->ψυχοακουστική),άρχισε να γίνεται δεκτό σαν έκφραση μιας δυσμενούς κατάστασης(=συναίσθημα),ενώ παλιότερα δεν θα είχε λόγο ύπαρξης αφού δε θα εξέφραζε τίποτε πραγματικό για την εποχή(!?!)(ή ίσως την τρέλα)

 

Θέλω να πω,πως αν εξετάζουμε μια μουσική σαν συναίσθημα,ας κοιτάξουμε το τι προκαλεί ο εκάστοτε ήχος στον ακροατή,όχι αν κάνει γκριμάτσες κάποιος που κάνει bend :lol:

 

Πρόσφατα άκουσα πως κάποια cd μουσικοθεραπείας,που έχουν σκοπό να προκαλέσουν ηρεμία,ξεκινάνε με κάτι ήχους σαν μικροφωνισμό σε live.Κι όμως η λειτουργία τους είναι να ηρεμήσουν!!!!!!!!Τώρα δεν ξέρω πως γίνεται αυτό,ούτε αν είναι αλήθεια,αλλά έχει κάποιο ενδιαφέρον σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μετά τη κομπίνα που μας είχε στήσει ο dienekes με τον abraxas' date=' δεν αποκλείω τη πιθανότητα ο pastelius και ο earendil να είναι το ίδιο πρόσωπο.[/quote']

 

Είναι που είναι τρελάδικο οι Low Budget, μην μου το χρεώνετε και για one man band ρε σεις...

 

I am not affiliated with pastelius. :)

 

Εξάλλου εγώ είμαι κάπως έτσι

 

DSCN1349.jpg

 

ενώ ο pastelius:

 

Kangaroo%20485001.jpg

 

:lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι για low budget orchestra να ονομαστουμε trio της bad time...

 

@ blue :

εχω δει σε ντοκυμαντερ πως υπαρχει ενα (δεν ξερω για αλλα)κεντρο

νομιζω στην Ουαλλια,που θεραπευουν συγκεκριμενες εγκεφαλικες ασθενειες

κατ'εξοχην με μουσικη του MOZART..

Προσωπικα πιστευω πως μουσικη μπορει να θεωρηθει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ακουνε τα αυτια του μεσου ακροατη δηλ.ενα συγκεκριμενο φασμα συχνοτητων.Η electro

μουσικη,ειναι αληθεια πως εχει καποιες δυνατοτητες "παραπανω"απο την

"ακουστικη"...Εξ ου και τα εφφε και πεταλια που χρησιμοποιουμε...Μπορεις

να παρεμβεις σε μια συχνοτητα και να της αλλαξεις τα φωτα...Μ ενα φιλο

μια φορα σκεφτομασταν να αγορασουμε αδιαβροχο κασετοφωνακι και να

ηχογραφησουμε κατω απο την επιφανεια της θαλαττας.Σκεφτειτε φυσικο

reverb που θα εχει!!

ps:αν ειμαι εγω καγκουρας ρε μλκ γιατι δειχνεις ψωνισμενες photo σου

απο το live ΘΟΡΥΒΟ (noiz?) ?[/img]

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ ενα φιλο

μια φορα σκεφτομασταν να αγορασουμε αδιαβροχο κασετοφωνακι και να

ηχογραφησουμε κατω απο την επιφανεια της θαλαττας.Σκεφτειτε φυσικο

reverb που θα εχει!!

 

Αυτά τα έχουν κάνει πριν από μας. Έχω ένα δίσκο αν πορώνεσαι.

Δεν έχει καθόλου φυσικό reverb κάτω από τη θάλασσα. Για το reverb χρειάζεται χώρος και αντηχήσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το reverb χρειάζεται χώρος και αντηχήσεις.

 

Με σκότωσε στο γέλιο η-πολύ φυσική-απάντηση κι αυτό γιατί, όπως ίσως θα διαπιστώσεις αν ο pastelius δεν μας εγκαταλείψει με όσα του κάνω, ατάκες όπως "αναλογικούρα", "έτσι, να γεμίζει", "γαμάτο το chorus (ενώ ακούγεται flanger :lol: )", "φυσικό reverb"κλπ, είναι εδώ και χρόνια μια καθημερινότητα για μένα... :lol: :lol: :lol:

 

Γειά σου ρε pastelάκο!!!

 

Θες να σου πάρω ένα κοντραμπάσο να παίζουμε αναλογικούρες; Να ηχογραφήσουμε σε μοναστήρι για να πάρεις το φυσικό reverb που τόσο ποθείς; :lol: :lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου