Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα ή ενισχυτής; Υπάρχει δίλημμα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια η ερωτηση στο thread ειναι πεταλιερα η ενισχυτης οπου η πεταλιερα καλειται να παιξει το ρολο του preamp για να αντικαταστησει τον ενισχυτη...δεν μιλαμε για εφε....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η πεταλιέρα  στην ουσία είναι αντιγραφή ενός ολοκληρομένου κιθαριστικού εξοπλισμού.

 

Οπότε σαν τιμή συμφαίρει +. ;)

 

Ευκολία σε μεταφορά +. ;)

 

Ευκολία χειρισμού εννοώ ότι με ένα πάτημα αλλάζεις πόσα πράματα μαζί χωρίς να χορεύεις πάνω στο pedalboard αλλά αν θες έχουν και δυνατότητα για μια μια αλλαγή όπως τα πεταλάκια +. ;)

 

Δεν είναι τόσο εύκολα εμπορεύσιμη σε σχέση με τα πεταλάκια,γιατί τα πεταλάκια είναι μια σταλιά μπροστά σε μια μεγάλη πεταλιέρα και φεύγουν(συνήθως πιο εύκολα)λογο τιμής -. :P

 

Μπροστα όμως σε ενισχυτές είναι πιο εμπορεύσημες + .;)

 

Και βάζω τους ενισχυτές γιατί κάποιος αναζητά ήχο από ενισχυτή και άλλος από πεταλέρα(εξάλου αυτό είναι και το θέμα μας ). ::)

 

Πάντος δεν έχει την γλύκα των πεταλιών(το θέμα μηλάει Πεταλιέρα ή ενισχυτής αλλά όταν μηλάμε για πεταλιέρα παρασηρόμαστε και στα πετάλια)όσο αφορά το ψάξιμο και οι αλλαγές που γίνονται στα πετάλια δηλ. κρατάω drive διώχνω delay και πάει λέγοντας.

 

Με την προυπόθεση πάντα να βγαίνει άκρη και να μην καταντάει αγκαρία αλλά ευχάριστη εμπηρεία,αλλά και να μην είναι και πεταμένα λεφτά η όλη αναζήτιση :P

 

Να υπάρχουν όμως και λεφτά  :-X :-X  την  :-X :-Xκρίση μου.

 

Ένα μέγα δίλημμα είναι μπορεί μια καλή πεταλιέρα να μιμιθεί ακριβώς έναν ενισχυτή? ???

 

Στα πετάλια εντάξει.

 

Έναν ενισχυτή όμως που έχει και 8 λάμπες μέσα? ???

 

Αντε στον ήχο να τον πιάσει copy-paste είναι θα το πετύχουν που θα πάει σε payling και feeling όμως? ???

 

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι άμα παίζει σε λαμπάτο ενισχυτή μπορεί να τα καταφέρει,αλλά δεν το λέω με σιγουριά το έχω ακόμα και σαν δίλημμα. :-\ είναι η αλήθεια!

 

Θα μου πεις αν έχεις λαμπάτο τι την θες την πεταλιέρα? ???

 

Για ευκολία χειρισμού όπως είπαμε αλλά και το εξής:

μπορεί εγώ να έχω λόξα να έχω τους ήχους από fender,marshall,vox, και ότιδοίποτε άλλο ενισχυτή.

 

Οπότε που να τα αγοράσεις όλα αυτά και αν είσαι σε σπίτι που να τα βάλεις οπότε ένα ακόμα + ;) για αυτούς που θέλουν πολλούς ήχους!

 

Αλλά το μέγα δίλημμα όπως είπα και πριν είναι αν πιάνει μια πεταλιέρα έναν λαμπάτο ΑΚΡΙΒΩΣ?

 

Αν ναι πως επιτυνχάνεται αυτό?

 

Π.χ.  όπως είπα να παίζεις σε λαμπάτο ή χρειάζεται και κάτι ακόμα? ???

 

Μπορεί να είπα μια γνώμη αλλά το έχω και για δίλημμα. ???

 

Αυτά τα λίγα από εμένα  ;D  ;D  ;D.

 

Ζητώ συγνώμη αν ξέφυγα πολύ ή αν έκανα κάποιο λάθος και γίνεται μπέρδεμα. ;)

 

8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια η ερωτηση στο thread ειναι πεταλιερα η ενισχυτης οπου η πεταλιερα καλειται να παιξει το ρολο του preamp για να αντικαταστησει τον ενισχυτη...δεν μιλαμε για εφε....

 

Κι αν η τελική επιλογή είναι ο ενισχυτής, τι θα κάνει ο ενδιαφερόμενος, θα παίξει καρφί; Δεν θα χρειαστεί ούτε ένα εφέ;

 

Αντίστροφα, αν η επιλογή είναι η πεταλιέρα, όλα τα εφέ της θα είναι στο off?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε μου το αρθρο σου με εκφραζει απολυτα.Τους ιδιους προβληματισμους εχω κι εγω που εδωσα σε καποια φαση 2400 για να παρω εναν χειροποιητο λαμπατο 45w κεφαλη με μια 2/12 καμπινα ,και η χρηση του ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτη που περιεγραψες.

Στο σπιτι παιξιμο στο1,5 και στις προβες ντην βγαζω με τους ενισχυτες του προβαδικου (συνηθως κατι αθλιους Marshall valvstate...) :(

Υπαρχει ομως μια μικρη διαφορα.Επειδη τα  ηλεκτρικα live που κανω δεν ειναι πολλα

- παιζω  κυριως ακουστικα τα τελευταια 2 χρονια - οποτε παιζω  τα κουβαλαω ΟΛΑ (πεταλιερα με 9 πεταλια ,καλωδια ,μικροφωνα,βασεις,καμπινα,ενισχυτης).

Ο λογος  ειναι απλος και λεγεται εγωισμος...Αφου καταφερα να φτιαξω εναν ηχο της προκοπης και εχω δωσει μια μικρη περιουσια (για τις οικονομικες μου δυνατοτητες παντα μιλαμε) θα τα αφησω να καθονται σπιτι και θα παιζω με οτι βρω? ΟΧΙ!βροντοφωναξα ! ;D

Κι απο τοτε κουβαλαω...Δεν κρυβω οτι με ικανοποιησαν πολυ τα καλα λογια που ακουσα κατα καιρους για τον ηχο μου αλλα επισης δεν κρυβω οτι ακομα και σε live ο ενισχυτης δεν επαιξε ποτε παραπανω απο το 3...Ασε που λογω εντασης αλλο ηχο ειχα στα μαγαζια και αλλο στο σπιτι(εννοειται...) ::)Υπαρχουν βεβαια και τα πολυ μικρα μαγαζια οπου δεν υπαρχει χωρος ουτε να σταθεις .Για τετοια περιπτωση αν δεν βολευτω με εναν Roland cube 30 που εχω δεν εχω αλλη λυση... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και σε live ο ενισχυτης δεν επαιξε ποτε παραπανω απο το 3..

 

και ΠΟY ειναι το προβλημα σε αυτο?

 

ακομα και στο Ολυμπιακο Σταδιο να επαιζες στο...3 θα τον εβαζες..

 

η συν. φωτο ειναι απο τον ενισχυτη του P.Buck των REM στο...Παναθηναϊκο σταδιο (απο οτι βλεπεις..ουτε καν στο....3 δεν ειναι...και μια χαρα παιζει... ;D)

 

 

2425416613_908f3e8844.jpg

 

Η ποιοτητα του ηχου πρεπει να σε απασχολει οχι η ενταση του... ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sf μιας και σε πέτυχα και έχεις και την εμπηρεία τόσο σε πεταλιέρες όσο και της αντίθετης σκοπιάς.Μια γνώμη για αυτό:

 

 

Αλλά το μέγα δίλημμα αν πιάνει μια πεταλιέρα έναν λαμπάτο ΑΚΡΙΒΩΣ?

 

Αντε στον ήχο να τον πιάσει copy-paste είναι θα το πετύχουν που θα πάει σε payling και feeling όμως?

 

Αν ναι πως επιτυνχάνεται αυτό?

 

Π.χ.  όπως είπα να παίζεις σε λαμπάτο ή χρειάζεται και κάτι ακόμα? ???

 

Μπορεί να είπα μια γνώμη αλλά το έχω και για δίλημμα. ???

 

 

 

Ευχαριστώ! ;)

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εγραψα και πριν..για μενα το "λαμπατος ενισχυτης ή....χαος"... ;D...ισχυει παντα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ξέρω κάποιον κιθαρίστα που διέθετε Mesa Boogie και δεν του επέτρεπε ο μαγαζάτορας να παίζει με αυτόν γιατί τους ξεκούφαινε...

 

8) ??? ::)

Οποιος έχει τη μύγα... ;D Αλλά αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο... γνωστός κιθαρίστας. Μπορεί και να θυμάμαι λάθος.

 

Κι αν η τελική επιλογή είναι ο ενισχυτής, τι θα κάνει ο ενδιαφερόμενος, θα παίξει καρφί; Δεν θα χρειαστεί ούτε ένα εφέ;

 

Αντίστροφα, αν η επιλογή είναι η πεταλιέρα, όλα τα εφέ της θα είναι στο off?

Η πεταλιέρα αντικαθιστά το σύνολο καθώς δίνει εφέ και amp simulation σε stereo, κάτι που αν το συγκρίνεις με τον μονοδιάστατο ήχο ενός ενισχυτή καταλαβαίνεις τη μεγάλη αξιοποίηση του modulation/delay/reverb.

 

Οσο για το πόσο σημαντικός είναι ο καθαρός ήχος της λάμπας, να πω πως οι τζαζίστες που παίζουν καθαρά, προτιμούν κατα κόρο τρανζίστορ (π.χ. Roland Jazz Chorus) αφού το δύσκολο είναι να τους παραμορφώσεις ενώ η συμπεριφορά τους είναι ισορροπημένη τονικά σε αντίθεση με τους Fender για παράδειγμα που έχουν καθαρό ήχο μεν αλλά "μπουζουκάτο".

Αν και ιδανικά προτιμώ προσωπικά τα καθαρά ενός Boogie, πιστεύω πως το κόστος σε σχέση με αυτό που παίρνεις είναι ψηλό. Παράλληλα απο τη λάμπα θέλω την γλυκειά παραμόρφωση οπότε την πεταλιέρα θα την έβαζα στο μονοφωνικό send - return για modulation/delay. Εκτός κι αν είχα... δύο ενισχυτές για stereo. :D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πεταλιέρα αντικαθιστά το σύνολο καθώς δίνει εφέ και amp simulation σε stereo, κάτι που αν το συγκρίνεις με τον μονοδιάστατο ήχο ενός ενισχυτή καταλαβαίνεις τη μεγάλη αξιοποίηση του modulation/delay/reverb.

 

Γι' αυτό ακριβώς το δίλημμα τελικά πρέπει να είναι:

 

1. πεταλιέρα  (και η τελική ενίσχυση από ό,τι είναι διαθέσιμο στη σκηνή)

 

ή

 

2. ενισχυτής ΣΥΝ μια Χ λύση για εφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εγραψα και πριν..για μενα το "λαμπατος ενισχυτης ή....χαος"... ;D...ισχυει παντα....

 

Εννοείς ότι η πεταλιέρα πρέπει να πηγαίνει με έναν λαμπάτο για να δώσει αποτέλεσμα ή κάτι άλλο?

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου