Προς το περιεχόμενο

πως μπορω να βαλω ηχους στο novation xiosynth?


EV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα αγωρασα χτες ενα novation xiosynth και εχει ηχους για disko μεσα εγω θελω rock organ και τετοια μπορει καποιος να μου πει πως θα του περασω ηχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβαμαι οτι δεν είναι το καταλληλο όργανο για να πετυχεις rock organ ήχους. Ναι μεν μπορεις καποιους organ-οειδής αλλά δυσκολα κατι πειστικό, μια και απ'οτι ξέρω είναι virtual analog. Δηλαδή καθαρά για ηλεκτρονικούς ήχους.

 

Για εξτρα ήχους, μια αναζήτηση στο google "novation xiosynth patches" θα σου βρει ισως καποιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολύ λίγοι "προκάτ" ήχοι για το Novation αυτό, και όντως μάλλον θα χρειαστεί να τους φτιάξεις μόνος σου. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, και από ότι θυμάμαι υπάρχουν ήδη λίγοι παρόμοιοι. Από ηχητική ποιότητα... δεν αριστεύει τόσο σε αυτά, σε analog like ήχους πάντως είναι πολύ καλό.

 

H κοινότητα χρηστών για τους ήχους των Novation είναι εξαιρετικά περιορισμένη έως ανύπαρκτη. Έξτρα ήχοι υπάρχουν στο επίσημο σάιτ της Novation, αλλά όχι πολλοί. Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις τις soundbanks του X Station που είναι συμβατές. Θα τις περάσεις με τον editor (αν δεν τον έχεις σε cd, μπορείς να τον κατεβάσεις πάλι από το επίσημο σάιτ) και με το freeware προγραμματάκι MidiOX. Λεπτομερείς οδηγίες υπάρχουν στο μάνιουαλ του Xio και στα zip αρχεία με τα soundbanks του σάιτ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ευχαριστω για την βοηθεια αλλα επιδη ειμαι εντελος ασχετος δεν εχω καταλαβη ακομα αν οι ηχοι θα φορτωθουν με το usb γιατι οταν το συνδεω δεν με βαζει σε καποιο μενου για να του προσθεσω ηχους οπως π.χ σε μια καρτα μνημης οποτε πρεπει να μου πειτε πως απο που θα κατεωασω ηχουσ οτι νανε και πως θα τους βαλω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόλις τώρα πέρασα από το σάιτ της Novation, και σου βρήκα τις λεπτομερέστατες οδηγίες που έλεγα προηγουμένως. Τις κάνω και attach...

UploadingJamBank-XioSynth.pdf

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω το Xio, το έχω απλά δοκιμάσει. Αν λες για το pdf, το βλέπω μια χαρά... αναβάθμισε τον Acrobat Reader σου στην τελευταία έκδοση από το επίσημο σάιτ, ίσως βοηθήσει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου EV

 

Αγόρασες ένα synth με αρκετές δυνατότητες να αναπαράγει τα πάντα-όλα (λέμε τώρα) εκτός από φυσικούς ήχους. Ευτυχώς, οι ήχοι organ δεν είναι φυσικοί ήχοι.

 

Μέσα στα άδυτα του Xio θα βρείς μια κυματομορφή που ονομάζεται...organ

Βλέπεις, το synth αυτό δεν προσφέρει μόνο τις κλασσικές κυματομορφές των analog synths αλλά και κάποιες sample όπως organ, hapsicord, clavinet, rhodes κ.α.

Πρότασή μου, βάλε έναν απλό ήχο (χωρίς πολλά εφφέ, lfos κτλ.) απο της 3 γεννήτριες άσε τη μία να ακούγεται και επέλεξε να αναπαράγει το sample organ, πείραξε φίλτρα και envelopes. Μόλις ο ήχος αρχίζει να πλησιάζει αυτό που θες αποθήκευσέ τον και δοκίμασε να ανοίξεις και τις άλλες γεννήτριες ήχου έχοντας την ίδια κυματομορφή, ή άλλη (όπως η rhodes) δοκιμάζοντας μετατόπιση οκτάβας κτλ.

Μην περιμένεις βέβαια πιστή αναπαραγωγή ενώς Β3 ή Vox αλλά, μάλλον θα κάνει δουλειά...

Αν όλα αυτά σου φαίνονται δύσκολα, κατέβασε το manual (rtfm) από το site της novation, αφιερωσε λίγο χρόνο... πειραματήσου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα ξεχάσει εντελώς το ότι έχει τέτοια κυματομορφή, όπως επίσης είχα ξεχάσει πως έχει ήδη προεγκατεστημένους αρκετούς ήχους σε στυλ "organ". Στο μάνιουαλ, στη σελίδα 31 του pdf (http://www.novationmusic.com/support/startdownloadfile=32.pdf?source=www.novationmusic.com/support/xio/&did=32&name=Xio%20User%20Guides_English.pdf) στη στήλη "category" αναφέρονται ποιοι είναι αυτοί. Αν δεν σε ικανοποιούν και δεν μπορείς να φτιάξεις δικούς σου, δοκίμασε άλλα μικρά συνθ με πολλά και ωραία presets όπως πχ. το Korg Micro X.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου