Προς το περιεχόμενο

Texas special-Custom 69 Διαφορες χαρακτηριστικων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να αγορασω και τα δυο σετ για να συγκρινω και επειδη απο τα διαφορα ηχητικα παραδειγματα δε βγαζεις ξεκαθαρο συμπερασμα ,θα ηθελα οποιος ξερει και θελει να μου ελεγε περιπου τι να περιμενω απο το καθε σετ

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι texas special έχουν περισσότερα μεσαία και όταν τους παίξεις τελείως clean δεν παίρνεις αυτόν τον χαρακτηριστικό πεντακάθαρο sparkle ήχο της strat γιατί τα μεσαία τους "αρπάζουν".

Υποτίθεται ότι βρίσκονται στο στοιχείο τους όταν μπαίνει στην εξίσωση και λίγο overdrive, αλλά εγώ προσωπικά ακόμα κι εκεί δεν τους προτιμώ σε σχέση με τα άλλα μοντέλα της fender.

 

Αντίθετα οι 69 είναι scooped στα μεσαία και έχουν "άκρες".

Καθαροί έχουν αυτό το χαρακτηριστικό "σκάσιμο".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κι εγω κατι τετοιο εχω εντοπισει .να σε ρωτησω ρε shadow

1)εινια φυσιολογικο που μου ακουγονται εμενα κι αρκετοι πριμοι(ξυραφια ειδικα ο bridge)

2)αν βαλω  τους 69 θα εχω πιο πολυ σκασιμο και θα βολεψουν για φανκ θεματα τυπου red hot  αλλα και για πιο ροκ παιξιματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι texas special έχουν σαν κύριο χαρακτηριστικό το "sizzle" στα πριμομεσαία, το οποίο το ακούς κυρίως στους τεξανούς μπλουζάδες, από τον SRV έως τον Β. Gibbons. Οι '69 έχουν έναν "άσθενικό" και "hollow" χαρακτήρα. Δεν μοιάζουν σαν μαγνήτες.

 

ναι κι εγω κατι τετοιο εχω εντοπισει .να σε ρωτησω ρε shadow

1)εινια φυσιολογικο που μου ακουγονται εμενα κι αρκετοι πριμοι(ξυραφια ειδικα ο bridge)

2)αν βαλω  τους 69 θα εχω πιο πολυ σκασιμο και θα βολεψουν για φανκ θεματα τυπου red hot  αλλα και για πιο ροκ παιξιματα?

 

Να πω τη γνώμη μου αν επιτρέπεις...

 

1. Όχι. Για να συναντήσεις μαγνήτες που είναι ξυράφια από μόνοι τους, πρέπει να πας σε πολύ φθηνιάρικα όργανα. Κάποιο άλλο σημείο του eq σου ευθύνεται μάλλον...(ενισχυτής, μεγάφωνα, πετάλια...)

 

2. Ναι θα έχεις λίγο πιο πολύ σκάσιμο, αλλά δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι θα σου κάνουν. Εξαρτάται πως ορίζεις τον funk ήχο. Αν θέλεις bright funk ήχο π.χ δεν κάνουν. Από την άλλη το συγκεκριμένο είδος δεν είναι και πολυ απαιτητικό, αρκεί να μην είναι πολυ hot οι μαγνήτες. Προσωπικά πάντως θεωρώ ότι οι πιο "Funk" μαγνήτες για strat που έχω ακούσει είναι οι Lace Sensors "Gold".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου