Προς το περιεχόμενο

Devil Randime - Διασκευές (Malmsteen, Becker)


Randime

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένω γνώμες.

Αν δεν θες γνώμες, δεν τις ζητάς.

 

Χαλάρωσε και άκου τι σου λένε. Μπορεί να μην έχουν πάντα δίκιο, εσύ όμως πάντα θα ωφεληθείς.

 

Όσο για την κιθάρα, τον ενισχυτή και δεν ξέρω κι εγώ τι, ακούγονται ως δικαιολογίες. Αν, όντως, δεν είσαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, μιας και η κιθάρα δεν κάνει, ο ενισχυτής είναι βρώμικος κτλ. τότε ίσως δεν έπρεπε να ανεβάσεις κάτι και να ζητάς γνώμες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θες γνώμες, δεν τις ζητάς.

 

Χαλάρωσε και άκου τι σου λένε. Μπορεί να μην έχουν πάντα δίκιο, εσύ όμως πάντα θα ωφεληθείς.

 

Όσο για την κιθάρα, τον ενισχυτή και δεν ξέρω κι εγώ τι, ακούγονται ως δικαιολογίες. Αν, όντως, δεν είσαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, μιας και η κιθάρα δεν κάνει, ο ενισχυτής είναι βρώμικος κτλ. τότε ίσως δεν έπρεπε να ανεβάσεις κάτι και να ζητάς γνώμες.

 

Μονο απο σας εδω μέσα άκουσα αυτά. γι αυτό μου κάνει εντύπωση. Δεν ήξερα οτι το noiz.gr έχει τοσους καλούς κιθαρίστες εδω μέσα. Υ ι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειδικά το Serrana (μιας και είναι περισσότερο σπουδή στο sweep picking και λιγότερο μουσικό κομμάτι) πρέπει οπωσδήποτε να παιχτεί συνοδεία μετρονόμου...δεν πειράζει αν είναι αργα η γρήγορα...πειράζει όμως αν είναι χύμα, βρώμικο και άχρονο...

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο απο σας εδω μέσα άκουσα αυτά. γι αυτό μου κάνει εντύπωση. Δεν ήξερα οτι το noiz.gr έχει τοσους καλούς κιθαρίστες εδω μέσα. Υ ι να πω...

Πρέπει να είναι κάποιος καλός κιθαρίστας για να κρίνει; Αν είναι κακός, δεν δικαιούται; Ή δεν μετράει η γνώμη του;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπο νορμαλ συνθηκες δεν θα απαντουσα, αλλα επειδη εισαι ολιγον τι εριστικος, θα το κανω.

 

Οι διασκευες που παρεθεσες εδω, εχουν τα εξης προβληματα:

 

1.Malmsteen χωρις το σωστο βιμπρατο δεν γινεται. Εαν δεν εχουν δυναμωσει τα χερια σου αρκετα για να το κανεις σωστα, βαλε εννιαρες.

 

2.Πολλα σηκωματα ειναι φαλτσα, ειδικα κανα δυο του Ygwie που ειναι πανω απο τονο. Επισης βαλε εννιαρες, εαν δεν εχεις την απαραιτητη δυναμη ή τεχνικη.

 

3.Δεν συχρονιζεται σωστα το αριστερο με το δεξι σου, γι αυτο και παραλειπεις νοτες οπως προειπωθηκε, γιατι ανεβοκατεβαζεις alternate στο δεξι και στο αριστερο ο,τι λαχει. Κι ας μην το δεχεσαι, δεν πειραζει :)

 

4.Τα sweep ειναι πολυ βρωμικα, και στου Becker ειναι και αρρυθμα. Και δεν φταιει ο ενισχυτης γι'αυτο αλλα η τεχνικη σου.

 

Γενικα, μου φαινεσαι για αρχαριος που μελετα πολλες ωρες, και βιαζεται να γινει malmsteen. Ολοι (σχεδον) περασαμε απο αυτη τη φαση. Το να παιξεις γρηγορα ομως, ειναι το πιο ευκολο. H εκφραστικοτητα, τα καλα bends, το ωραιο βιμπρατο και τα "χερια" που λεμε, ερχονται με τα χρονια. Συνεχισε να μελετας, και εαν δεν σου αρεσει η κριτικη μην ανεβαζεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα οτι το noiz.gr έχει τοσους καλούς κιθαρίστες εδω μέσα.

Όχι μόνο κιθαρίστες, αλλά και ακροατές με αυτιά ως το πάτωμα. Οι οποίοι αντιλαμβάνονται με τη 1η ποιός είναι μουσικός και ποιός είναι ακροβάτης και μάλιστα μέτριος.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Randime,βρισκω οτι η μελετη σου και το παθος σου πιανουν τοπο.

Τα κομματια τα παιζεις αρκετα καλα και αν συνεχισεις ετσι,καποια στιγμη θα τα σκιζεις! :)

    Επισης θεωρω οτι το να καταπιαστεις με κομματια σαν και αυτα δειχνουν ανθρωπο με υψηλες φιλοδοξιες στο παιξιμο της ηλεκ. κιθαρας και αυτο ειναι καλο.

    Επιπλεον ειναι σημαντικο το γεγονος οτι αποφασισες να δειξεις τη δουλεια σου στο μεγαλυτερο ελληνικο σαιτ μουσικων που,οπως και να το κανουμε,θα εχει πολυ εμπειρους και πολυπραγμονες ακροατες αλλα και πολυ καλους κιθαριστες.

 

Δε θα σταθω σε τεχνικες λεπτομερειες γιατι δε νομιζω οτι εκει ειναι το ζουμι.

Εδω,αλλου ειναι το θεμα.

Θα σου πω καποιες σκεψεις που θεωρω πιθανοτερο να πεταξεις στα σκουπιδια αλλα δεν πειραζει,ισως και να χεις δικιο... ;)

 

Παρε μια εξαχορδη κιθαρα,κατεβασε το action και βαλε 9αρες.

Κανεις μα κανεις δε θα σε θαυμασει για το οτι θες να δουλευεις με ''δυσκολες'' συνθηκες και θα χασεις πολυτιμο χρονο ή θα κανεις ζημια.Εκτος αν θες να γινεις απο αυτους του ζογκλερ του youtube που θαυμαζουμε αλλα δεν ακουμε πανω απο μια φορα...

 

Βρες στο οργανο αυτα που θα κανουν τη μελετη σου να αποδωσει οσο πιο γρηγορα γινεται καρπους.Αυτο χρειαζομαστε ολοι νομιζω. ;)

 

Εχω την εντυπωση οτι εχεις βουτηξει στα βαθια.Προσπαθησε να παιξεις κατι πιο βατο,ετσι για το πειραμα.Πολυ θα ηθελα να σ ακουσω να παιζεις το θεμα απ το ''Still got the blues''ας πουμε... ;)

Ξερω οτι ειναι ευκολο αλλα δοκιμασε  το. :)

Και μετα..ξαναπιανεις τα αρπετζια... :D

 

Κρινε τον εαυτο σου πρωτα εσυ ο ιδιος αντικειμενικα.Ακου τα πρωτοτυπα,συκρινε τα με τα δικα σου και ψαξε τις διαφορες.

Μην θεωρεις απαραιτητο να ανταμοιφθεις με θετικα σχολια επειδη εχεις κοπιασει.

Κανε αυτο που αγαπας για σενα πρωτα απ ολα και τις αυστηρες κριτικες ακου τες με ταση προς συζητηση.

 

Σου ευχομαι καλη συνεχεια και προτεινω να ξανανεβασεις τα βιντεο απο σεβασμο σε οσους αφιερωσαν χρονο να σου γραψουν 2 αραδες.Κι ας μην ηταν αυτο που περιμενες!

Αμα παιρναμε παντα αυτο που περιμεναμε..θα μας καναν αυξησεις στους μισθους τωρα.. :D :)

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου