Προς το περιεχόμενο

Σας εχει συμβει κατι περιεργο/παραφυσικο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Xέ συμπτωματικά μόλις διάβασα αυτό το κείμενο σε ένα blog:

 

My father died from pancreatic cancer.

he was actually in hospice and we were driving to visit him once a week. It was when shadows collide with people came out and that was the disk that was in constantly on my walkman. The day he died we were on our way to see him and I was listening to Shadows as we were driving there, just at the end of Every Person song, (this is engraved in my soul for the rest of my life) John Frusciante sang "every person alive is everyone who's Diiied." then silence. at that same moment, My brother was in the back seat and received a call that my father just passed. I shut off the walkman and cried all the way there. My dad looked peaceful. He was looking out of the window and I grabbed his hands. Then I heard John's song AGAIN in my head "you take me by the hand, a hand's all I feel right now, it's all I have it's all that I am>>"

shit. I wasn't intending to cry today ingedegroen anyway. I didn't touch that walkman or that cd for a year. When I came home I sat with the kids and listened to a cd that my dad left. Louis Armstrong the California Concerts. there were 4 disks..

My father was born in Louisianna. at one point. I thought I heard him in my thoughts saying "get up and stop your crying.. clean up the apartment" so I jumped up and rushed into the bathroom forgetting that I had filled a bucket of water to mop the floor that morning, my foot hit the bucket, cracked it opened because it was a cheap dollar store bucket, and three gallons of water spilled on the floor into the hallway on the carpet. Then I fell to the floor in the puddle and broke down. Then a song came on and Louis was sing some song about "old man someone kicked the bucket" and I started laughing because it was totally my father's sense of humor. my dad "kicked the bucket" and his daughter "kicked the bucket"

so I went back to the couch and listened to the rest of the cd's and took "when It's Sleepytime down south" as my father's musical farewell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο ακόμα και σε εμένα που έπηξα στην θετική επιστήμη, ποτ γνωρίζω σαν άτομο καλά τον ανθρωπο και μπορώ να εξηγήσω λογικά αυτό που κάποιοι μπορεί επιπόλαια να τα αποδώσουν σε θαύμα και σε εξαίρεση της φύσης οτι

 

Και οι νεκροί μπορουν να μας μιλήσου, και δυνάμεις σε άλλο φάσμα μη αμεσα αντιληπτό μας επηρεάζουν, όλα γίνονται και έχουν τις πιθανότητές τους να υπάρχουν.

 

Οι νεκροί ίσως κυκλοφορούν πολύ νωρίτερα απο ότι πεθάνουν, η πνευματική κατάσταση δεν έχει σχέση με τον δικό μας χωροχρόνο, υπάρχει ενδεχόμενο ο ίδιος ο νεκρός εαυτός μας να επηρεάζει την ζωή μας είτε απο μετάνοια για τις μελλοντικές μας πράξεις, είτε για να μας αποτρέψει απο λάθη είτε να παρατείνει την ζωή και την ευτυχία μας, είτε για να μας τιμωρήσει

 

Και τώρα εγώ που σκέφτομαι αυτά και διάβασα και την ιστορία του φίλου που έχασε την μητέρα του, ανατρίχιασα και χέστηκα και φοβάμαι να πάω μέχρι το ψυγείο να πάρω την κοκα κόλα μου , αλήθεια.

 

ΝΑ πώ όμως μια ιστορία που έχει και σχέση με μουσική,

 

Ημουν 19 χρονών, κοιμόμουν στο σπίτι της γιαγιάς μου στην Ευβοια . και στο διπλανό δωμάτιο ήταν το πιάνο ,"κληρονομιά" μου πια απο αυτή, μου το άφησε όταν πέρασε απέναντι, και το έχω εδώ τωρα που σας γράφω.

 

Λοιπόν, ήταν πέντε το πρωί, ξύπνησα για κάποιο λόγο , και παιδιά μην σας τύχει.,

 

Χωριο,. καλοκαίρι απόλυτη ησυχία και ακούγεται να πάλεται δυνατά και ακαριαία η χορδή της πρώτης μάλλον μπάσας νότας, κάνοντας τον γνωστό ήχο με την διαφορά οτι δεν ακούστηκε το κλειδί , μόνο η νότα και σαν να είχε ενα modulation θα έλεγα (χαμηλότερο αttack και λιγο tremolo στην αρχή και μετα κανονικά και σαν να κρατούσες το πετάλι.

 

Μου εφυγε η μαγκια παιδιά, πάγωσα , έκανα μέρες μόνο να πλησιάσω το σαλόνι

 

Αργότερα μου είπαν οτι ηταν δυνατόν λόγω υγρασία να παλλεται μια χορδή, δεν ξέρω.

 

Τωρα είναι να αρχίσει να παίζει μόνο του, να μείναω απο καρδιά

 

 

 

:lol:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον σχετικα με αυτο που ανεφερες τελευταια για το αν οι νεκροι ειναι ηδη νεκροι απο καιρο υπαρχει σχετικη βιβλιογραφια για παραδοσεις κυριως στην δυτικη ευρωπη και τα γνωστα "μονοπατια των νεκρων" οπου συμφωνα με αυτες υπαρχουν δρομοι - κυριως που οδηγουν στα νεκροταφεια - πανω στους οποιους περπατουν οι νεκροι ΑΛΛΑ και καποιοι ζωντανοι οι οποιοι θα πεθανουν συντομα...μαλιστα χρησιμοποιουσαν μεντιουμγια να δουν ποιοι ειναι οι επομενοι που θα περασουν απεναντι...αρκετα ανδιαφερον και μοιαζει και με την θεωρια των παραλληλων κοσμων...τοραγια το πιανο μου εχουν δωσει ενα του 1924 λες να εχω τα ιδια ?...παντως τα αντικειμενα φαινεται να κρατανε καποια ενεργειατου ιδιοκτητη τους...

 

Πανος

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά από τον φόβο και μόνο μπορούμε να φανταστούμε διάφορα πράγματα!

 

Όταν είμουν πιτσιρικάς 14-15 τα καλοκαίρια στο χωριό πηγαίναμε συχνά στα νεκροταφεία του χωριού το βράδυ και παίζαμε κρυφτό! (Ξέρω ακούγετε τελείως παράφρονο αλλά αν δεν το κάνεις δεν καταλαβαίνεις την ποσότητα αδρεναλίνης)

Μια μέρα λοιπόν "φιλούσα" και καθώς έψαχνα ανάμεσα στους τάφους χεσμένος 100% με αρπάζει ένα χέρι από τον αστράγαλο!

Όταν γύρισα να κοιτάξω το πόδι μου έτοιμος να πάθω καρδιά είδα ένα σκελετομένο χέρι!

Μετά από 3-4 δευτερόλεπτα όμως κατάλαβα ότι δεν ήταν σκελετομένο χέρι αλλά το χέρι του ξαδέρφου μου που είχε κρυφτεί μέσα σε ένα σκάμα για να μου κάνει πλάκα!

Όμως εγώ είμουν 1000% σίγουρος ότι είδα σκελετομένο χέρι γιατί πολύ απλά αυτο ήθελα να δώ εκείνη την στιγμή! Μέσα στο φόβο και σε αυτό το σκηνικό με τις τόσες προκαταλείψεις το μυαλό μου αυτό φαντάστηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοιο φυσικα και ισχυει και μαλιστα ειναι βασικος αμυντικος μηχανισμος προκειμενου να μην τρελλαθει καποιος στα αγγλικα λεγεται repression και εχει να κανει καθαρα με αμυνα του οργανισμου μας και δεν εχει να κανει τοσο με το ερεθισμα που δεχομαστε...επισης οι γυρω συνθηκες παιζουν καθοριστικο ρολο στο τι "βλεπει" καποιος σε τετοιες καταστασεις...αλλο λοιπον το πραγματικο γεγονος και αλλο αυτο το οποιο λειτουργει σαν αμυντικη βαλβιδα για αποσυμπιεση ολων των αρνητικων και στρεσσογονων καταστασεων που πολλες φορες υποβαλουμε τον εαυτο μας ειτε εκουσια ειτε ακουσια...

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μετά από θανάτους,αυτοκτονίες και άλλα κακά που είδα

έπαψα να πιστεύω στην ύπαρξη μεταφυσικών γεγονότων

που νόμιζα πως βίωνα και λόγω της "καλλιτεχνικής" μου φύσης

και αντίληψης των ερεθισμάτων που η ίδια η ζωή μου δίνει...(Έγινα

ποιο ρεαλιστής και "κοινωνικά ώριμος"όπως λέτε στην επιστήμη σου)...

Θεώρησα τα πάντα δημιούργημα φαντασίας και απόρροια κακού

βιορυθμού-διατροφής και γενικά βιολογικών αιτιών όπως νομίζω πως και η

ψυχολογία υποστιρίζει...

Δεν γνωρίζω αν θα ξαναδούμε τους ανθρώπους μας όσο ζούμε.

Πάντως νιώθω πως ζώντας εμείς ζουν κι αυτοί...

Ίσως το ίδιο και με τα παιδιά μας αργότερα...

 

ΔΥΝΑΜΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά το χέρι του ξαδέρφου μου που είχε κρυφτεί μέσα σε ένα σκάμα για να μου κάνει πλάκα!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Σωστός ο ξάδερφος!! :lol: :lol: :lol: Λιγάκι κάφρος βέβαια!! :) Αφού γλίτωσες το έμφραγμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργότερα μου είπαν οτι ηταν δυνατόν λόγω υγρασία να παλλεται μια χορδή' date=' δεν ξέρω.

[/quote']

 

βασικά εμένα μου έχει τύχει κάμποσες φορές με τις τυλιχτές χορδές στην κλασσική μου αυτό, αλλά λόγω και της μορφής του ήχου φαινόταν τι ήτανε: τα σλοτς στο νατ της κλασσικης μου δεν είναι ομαλά και λεία, με αποτέλεσμα καθώς άλλαζε η θερμοκρασία λόγω διαστολής ή συστολής να πεταχτεί η χορδή μπροστά ή πίσω μέχρι το επόμενο τυλιγμα που στηρίχτηκε τελικά σε κάποιο edge του σλοτ. Επίσης για τον ίδιο λόγο μου έχει σπάσει κάμποσες φορές η ρε μόνη της στο ξεκάρφωτο το βράδυ(γι αυτό και πάντα κρατάω εφεδρικές ρε, και προσέχω να μην αφήνω την κιθάρα κοντα σε μπαλκονοπορτα, ανεμιστήρες, καλοριφερ, αιρ κοντισιον, κτλ). Τώρα για το πιάνο δεν ξέρω.... μπορεί να ήτανε κανα ζωάκι, σαυρα ποντίκι κάτι?

 

Τέλος αν και δεν έχω διαβάσει όλο το θρεντ για να δω εξηγήσεις, είχα δει πεταχτά την ιστορία με το κασόνι, στην οποία επειδή επίσης μου εχει τύχει κάτι αντίστοιχο, παίζει ρόλο αν κοντά, πχ μέχρι και στα 200 μετρα γύρω, υπήρχε μάντρα ή τοίχος, καθότι στην περίπτωση μου ο ήχος ήταν "surround" και εγώ τον άκουγα δίπλα μου ενω τελικά προερχόταν απο μια αυλή 2 τετράγωνα κάτω απο μένα, και την αντανακλαση του σε ένα τοίχο πίσω αριστερά μου...

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος αν και δεν έχω διαβάσει όλο το θρεντ για να δω εξηγήσεις' date=' είχα δει πεταχτά την ιστορία με το κασόνι, στην οποία επειδή επίσης μου εχει τύχει κάτι αντίστοιχο, παίζει ρόλο αν κοντά, πχ μέχρι και στα 200 μετρα γύρω, υπήρχε μάντρα ή τοίχος, καθότι στην περίπτωση μου ο ήχος ήταν "surround" και εγώ τον άκουγα δίπλα μου ενω τελικά προερχόταν απο μια αυλή 2 τετράγωνα κάτω απο μένα, και την αντανακλαση του σε ένα τοίχο πίσω αριστερά μου...[/quote']

 

Δεχομαι εξηγησεις για αυτο που μου συνεβη,αλλα φιλε arpegio ειμαι απολυτα βεβαιος πως δεν ηταν κατι τετοιο...Το ακουγα ΔΙΠΛΑ MOY!...Toν συγκεκριμενο ηχο τον ειχε ακουσει και μια φιλη μου στο ιδιο μερος.Υποψιν οτι αυτο ηταν το πιο "προσωπικο" σκηνικο επειδη ημουν μονος...Τωρα οσο για τα υπολοιπα...Το να ακους γυναικεια ουρλιαχτα(!)μεσα απ το δασος σιγουρα δεν ειναι παιχνιδι του μυαλου...Ή να βλεπεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ ενα φαντασμα πανω απο την εκκλησια

του χωριου...Το οποιο παρεπιπτοντως (μετα απο ψαξιμο βρηκαμε)οτι ηταν η LILITH, μια δαιμονισα η οποια παρουσιαζεται σε χωρους οπου υπαρχουν νεογεννητα μωρα πριν σαρανταρισουν..Συμφωνα με τα "αποκρυφα" ευαγγελια πριν ο Αδαμ τεκνοποιησει την Ευα,η lilith τον ειχε βιασει και

απο αυτον τον βιασμο γεννηθηκαν ολοι οι δαιμονες...

That's all folks!

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου