Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul custom lite (1987)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

Υ.Γ: Η παρακάτω φωτογραφία είναι από live του '89 και η κιθάρα (στα δεξιά) που κρατάω είναι η συγκεκριμένη custom lite που αναφέρθηκε παραπάνω.

 

 

 

Καλορίζικη και από εμένα. Τρέλα το χρώμα  8)

 

Off: Κύριε φωτογράφε, αν βλέπω καλά ο μπασίστας σου είχε αλλάξει τους μαγνήτες του Jazz με Dimargio; (Κοίτα να δεις τι παρατηρούν οι μπασίστες στις φωτογραφίες)  ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλοριζικο και καλοπαιχτο το κιθαρονι!Το χρωμα ακουγεται πολυ ενδιαφερον αλλα δυστυχως ειναι δυσκολο να αποτυπωθει καλα στις φωτογραφιες φανταζομαι.

Η αληθεια ειναι οτι και μενα θα με ενδιεφερε παρα πολυ  το πως τα παει απο ογκο και σαστειν σε σχεση με μια αλλη Gibson les paul του... "ιδιου βελινεκους".

 

Μπορεις να την ακουσεις εδω

 

 

ωραια ιδεα να παρεις μια κλασσικη αλλα πολυ βαρια κιθαρα και να κοψεις το σωμα στη μεση παντως,φανταζομαι θα εχει γινει πολυ πιο versatile μια και το... ενοχλητικα μακρυ  sustain των κανονικων LP Custom  θα εχει περιοριστει λογω της σημαντικης ελλατωσης του βαρους ...οποτε η κιθαρα θα ακουγεται πιο resonant & αερινη...(οπως στο βιντεο)..τωρα αν θες...περισσοτερο sustain & ..ογκο ....μπορεις παντα να τα παρεις απο τις ΣΩΣΤΕΣ πηγες (δηλ.τα πεταλακια και τους ενισχυτες) και οχι απο την κιθαρα γκουμουτσα... ;D

 

Πιο συγκεκριμένα το πρόβλημα που υπήρχε ήταν ότι α) στα live αλλά και στο studio έβγαζε ανεπιθύμητο feedback σε "βαθμό κακουργήματος" και β) ο ήχος της ήταν κάπως "ασθενικός" χωρίς όγκο και sustain. Τα συμπτώματα παρέμειναν και έπειτα από σχολαστικό έλεγχο που της είχε γίνει από τον τότε αντιπρόσωπο (zozef).

 

 

οι κιθαρες,ειδικα οι solid body, δεν εχουν...ενοχλητικο feedback...οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ τους οντως εχουν αν δεν ειναι στερεωμενοι καλα ή αν τα καπακια τους δεν ειναι καλα βαλμενα ή τελος αν ειναι ακερωτοι....καλα ολοκληρος ...Ζοζεφ δεν ηξερε να στους κερωσει?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να την ακουσεις εδω

 

Ωραία είναι μια χαρά ήχο ειδικά στην θέση neck μου άρασε πάρα πολύ.

Με έκανε να νιώθω περήφανος που επέλεξα τον 59 στην θέση neck για την κιθάρα μου. ;D ;D ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sonic X :Απο οτι μπορω να διακρινω στην φωτο την ειχες σε μαυρη?ωραια φαινεται,αν μπορουσες να ανεβασεις κ καμμια πιο κοντινη ετσι για το οφθαλμολουτρο. ;D ;D

Δυο μερες που προλαβα κ την εκανα τεστ,επαιξα με ενδιαμεσα πολλα εφφε κ πεταλια,δηλαδα δεν την επαιξα καρφι-καρφι στον ενισχυτη.Στα blues ακουγεται εξαιρετικη κ στα καθαρα επισης...σε μεταλ φορμες χρειαστηκε ειναι αληθεια να δυναμωσω λιγο τα μπασα,αλλα απο sustain δεν ειχα προβλημα..θα τολομουσα να πω οτι ο ηχος ειναι κατι ενδιαμεσο απο sg κ les paul...βεβαια μενει να την δοκιμασω κατευθειαν σε ενισχυτη χωρις κατι ενδιαμεσο για να μπορεσω να βγαλω πιο ασφαλες συμπερασμα...Κλιπ θα προσπαθησω να ανεβασω,τωρα δεν εχω χρονο δυστηχως,αλλα κατι θα προσπαθησω να κανω...αυτο με το feedback δεν το αντιληφθηκα,αν θελεις εξηγησε για να καταλαβω. :)

Καλημέρα σε όλους.

Η κιθάρα ήταν όντως μαύρη και από τις πιο όμορφες κιθάρες που έχω κρατήσει ποτέ. Είχε αγοραστεί από ένα φίλο εκείνη την εποχή και εγώ την είχα "επιτάξει" :P για κάποιο διάστημα για τις ανάγκες κάποιων προβών/συναυλιών.

 

Λέγοντας "ανεπιθύμητο feedback" εννοώ το σφύριγμα που βγαίνει σε μεγάλες συνήθως εντάσεις από τους μαγνήτες τις κιθάρας. Στη συγκεκριμένη κιθάρα ήταν αρκετά έντονο, σε βαθμό που έπρεπε να κόψεις από volume ή να γυρίζεις γύρω-γύρω κάποιες φορές χωρίς αποτέλεσμα. Εγώ τότε είχα βρει μια ρύθμιση στο EQ του δικού μου ενισχυτή και δούλευα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Off: Κύριε φωτογράφε, αν βλέπω καλά ο μπασίστας σου είχε αλλάξει τους μαγνήτες του Jazz με Dimargio; (Κοίτα να δεις τι παρατηρούν οι μπασίστες στις φωτογραφίες)  ;D ;D

Δεν γνωρίζω για να πω την αλήθεια αλλά αν δεν κάνω λάθος το μπάσο ήταν δανεικό επίσης... :P :D Μιλάμε για κατάντια... :D :P

ωραια ιδεα να παρεις μια κλασσικη αλλα πολυ βαρια κιθαρα και να κοψεις το σωμα στη μεση παντως,φανταζομαι θα εχει γινει πολυ πιο versatile μια και το... ενοχλητικα μακρυ  sustain των κανονικων LP Custom  θα εχει περιοριστει λογω της σημαντικης ελλατωσης του βαρους ...οποτε η κιθαρα θα ακουγεται πιο resonant & αερινη...(οπως στο βιντεο)..τωρα αν θες...περισσοτερο sustain & ..ογκο ....μπορεις παντα να τα παρεις απο τις ΣΩΣΤΕΣ πηγες (δηλ.τα πεταλακια και τους ενισχυτες) και οχι απο την κιθαρα γκουμουτσα... ;D

Σε συγκριτικό τεστ που είχε γίνει (και μιλώ πάντα για την κιθάρα που ΕΓΩ είχα παίξει) καρφί-καρφί σε ίδιο ενισχυτή με ίδιες ρυθμίσεις και ίδιες εντάσεις μεταξύ custom + custom lite οι διαφορά ήταν εντυπωσιακή. Δεν λέω απαραίτητα ότι κάποια ήταν για τα σκουπίδια. Ίσως η Gibson να είχε επιδιώξει αυτή τη "διαφορετικότητα" ίσως πάλι και όχι.

οι κιθαρες,ειδικα οι solid body, δεν εχουν...ενοχλητικο feedback...οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ τους οντως εχουν αν δεν ειναι στερεωμενοι καλα ή αν τα καπακια τους δεν ειναι καλα βαλμενα ή τελος αν ειναι ακερωτοι....καλα ολοκληρος ...Ζοζεφ δεν ηξερε να στους κερωσει?

Προφανώς!

Ο Ζοζέφ υποστήριζε ότι η κιθάρα δεν είχε πρόβλημα και ο φίλος στον οποίο ανήκε η κιθάρα δεν πολυ-επέμεινε. Κράτησε βέβαια την κιθάρα και αγόρασε και μία custom του '67 που βρήκε σε καλή τιμή και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα! :)

 

Υ.Γ: Όχι ότι σημαίνει κάτι αλλά αυτό το παίξιμο του Hilden στα βίντεο του μου προκαλεί τέτοιο εκνευρισμό που δεν φαντάζεστε. ;D ;D 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συγκριτικό τεστ που είχε γίνει (και μιλώ πάντα για την κιθάρα που ΕΓΩ είχα παίξει) καρφί-καρφί σε ίδιο ενισχυτή με ίδιες ρυθμίσεις και ίδιες εντάσεις μεταξύ custom + custom lite οι διαφορά ήταν εντυπωσιακή. Δεν λέω απαραίτητα ότι κάποια ήταν για τα σκουπίδια. Ίσως η Gibson να είχε επιδιώξει αυτή τη "διαφορετικότητα" ίσως πάλι και όχι.

 

Αν και υποψιαζομαι οτι η κιθαρα ειχε καποιο προβλημα στα ηλεκτρικα της (που ειναι και ο σημαντικοτερος παραγοντας στον ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας φυσικα) και σιγουρα καποια  διαφορα στο set up θα υπηρχε που επισης παιζει μεγαλο ρολο (ειδικα οσον αφορα το υψος των μαγνητων και το μεγεθος/ηλικια των χορδων)...οπωσδηποτε η μεγαλη διαφορα ΒΑΡΟΥΣ θα επηρεασε τον ηχο (περιεγραψα παραπανω πως) απο εκει και περα φανταζομαι ειναι θεμα γουστου... ;)..εμενα οι βαριες κιθαρες με το ατελειωτο sustain ποτε δεν με ενθουσιαζαν....για αλλους βεβαια ειναι το holly grail... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανεμορφη η κιθαριτσα σου! καλοπαιχτη!!! το slim taper ειναι ιδιο σε φαρδος με το κλασικο μπρατσο της gibson αλλα εχει πιο μικρη καμπυλη απο πισω. Εγω που εχω κοντα δαχτυλα το βολεβομαι αφανταστα (το κλασικο μπαστουνι του baseball με παιδευει λιγο)...

 

περιμενω πιο καλες φωτο για να απολαυσουμε το χρωμο και το binding...

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kkmspm : ναι πισω ειναι πραγματι πιο λεπτο το μανικι...κ σε σχεση με την studio που ειχα κ σε σχεση με μια orville japan που εχω εδω στο σπιτι...φωτο θα προσπαθησω να βγαλω πιο καθαρες αμα ειναι... :D

 

@Sonic X : χθες που επαιξα σε μεγαλες εντασεις (μενω σε μονοκατοικια) δεν ειχα κανενα προβλημα με το feedback,ουτε μικροφωνισμο...ολα ηταν αψογα...το μονο που χρειαστηκε ηταν οταν χρειαστηκε να παιξω κανα μεταλ,ρυθμισα εκ νεου τα πεταλια για να βαρυνω τον ηχο/// ;D ;D ;D,κατι π.χ. που για την orville δεν χρειαζεται να κανω...

Η κιθαρα οντως βγαζει διαφορετικο ηχο απο μια κλασικη les paul,ομοιαζει με μια sg που τυχαινει να εχει ενα φιλαρακι,αλλα κ παλι δεν μπορω να πω οτι ταυτιζεται ο ηχος...ισως κατι ενδιαμεσο...η επιλογη της συγκεκριμενης βασιστηκε σε δυο λογους

1)καθωτι εχω συνηθησει να παιζω με superstrats,ηταν σημαντικο για μενα να βρω μια les paul ελαφρυτερη,με λεπτοτερο σωμα απο το κανονικο...π.χ. η orville που εχω ειναι βαρια για τα γουστα μου....στο προφιλ της lite το σωμα σε σημεια εχει σχεδον το ιδιο παχος με μια απο τις superstrats μου..

2)μια les paul με 60 μανικι για να ειμαι πιο ανετος στο παιξιμο.

 

@Ritchie77:δεν εχει σημασια ποσο την πηρα,απλα θα σου πω οτι η τιμη ηταν σε λογικα πλαισια... ετυχε να την αγορασω απο Ευρωπη,οποτε γλιτωσα τελωνεια κτλ... ;) ;)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανέμορφη... Με γεια και όπως λέω και ευχομαι συνήθως καλοτάξιδη!

 

Αχ!! Μακάρι να είχα κάποια λεφτα παραπάνω να (οχι πολλά  8))  να επαιρνα τα οργανα των ονείρων μου.  Δεν πειράζει εχω δρόμο ακόμη...

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου