Προς το περιεχόμενο

Dod overdrive 250


panafana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να βρω το λαθος να πάρει!!! Το τρανζιστορ πώς το τσεκάρω?? (πολλη εξηγησγ θέλει μάλλον αυτό)

Πυκνωτές δεν μετράει το πολύμετρο που έχω αν και δεν νομίζω να έκαψα κανέναν γιατί έκανα προσεκτικές κολήσεις.

Μήπως να ξανακάνω από την αρχή το άλλο σχέδιο που μου πρότεινες @kbasilis

 

Κοίτα δεν ξέρω αν το σχέδιο είναι σωστό ή όχι γιατί δεν το έχω κάνει.

 

Εγώ σου πρότεινα του sabro γιατί είχε μια με δυο εβδομάδες που το είχα φτιάξει από τότε που ρώτισες + ότι έχει  καλές γνώμες από πολούς.

 

Μπορεί αυτό το σχέδιο που ακολούθισες να είναι πιο καλό αντίγραφο δεν ξέρω.

 

Κάτσε και ψαξ'το πρώτα και μετά τσέκαρε τις κολλίσεις καλά ασχέτος αν κάνει μπιπ το πολύμετρο και γω έτσι την πάτησα με δύο κυκλώματα.

 

Αν βρεις τα σκούρα πάρε με τηλ από Θεσ/νίκη είμαι.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια σε αυτη την σελιδα.

 

http://www.diystompboxes.com/pedals/debug.html

 

Δειχνει πως θα φτιαξεις ενα audio probe ωστε να "ακους" σε καθε σημειο του κυκλωματος σου τι γινεται. Ο τροπος με τον οποιο το χρησημοποιω ειναι να βαζω ενα Mp3 player στην εισοδο του πεταλιου να παιζει και να ακολουθω την διαδρομη του σηματος συμφωνα με το κυκλωμα.

 

Θα βαλεις το Mp3 να παιζει , θα αναψεις το πεταλι ( οχι σαν τον Hendrix ) και θα ξεκινησεις να ακουμπας το probe σε ολα τα στοιχεια σου πριν και μετα. Ξεκινωντας απο την εισοδο θα δεις οτι ακους την μουσικη που παιζει το Mp3 και πως αυτη αλλαζει καθως περναει μεσα απο τους πυκνωτες και τις αντιστασεις. Καποια στιγμη θα φτασεις σε ενα στοιχειο οπου πριν απο αυτο ακους ενω μετα ο ηχος χανεται. Εκει εχεις και το προβλημα σου. Μπορει να ειναι ψυχρη κοληση , καμενο τρανζιστορ η οτιδηποτε. Οποτε τσεκαρεις να δεις τι φταιει και το διορθωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια σε αυτη την σελιδα.

 

http://www.diystompboxes.com/pedals/debug.html

 

Δειχνει πως θα φτιαξεις ενα audio probe ωστε να "ακους" σε καθε σημειο του κυκλωματος σου τι γινεται. Ο τροπος με τον οποιο το χρησημοποιω ειναι να βαζω ενα Mp3 player στην εισοδο του πεταλιου να παιζει και να ακολουθω την διαδρομη του σηματος συμφωνα με το κυκλωμα.

 

Θα βαλεις το Mp3 να παιζει , θα αναψεις το πεταλι ( οχι σαν τον Hendrix ) και θα ξεκινησεις να ακουμπας το probe σε ολα τα στοιχεια σου πριν και μετα. Ξεκινωντας απο την εισοδο θα δεις οτι ακους την μουσικη που παιζει το Mp3 και πως αυτη αλλαζει καθως περναει μεσα απο τους πυκνωτες και τις αντιστασεις. Καποια στιγμη θα φτασεις σε ενα στοιχειο οπου πριν απο αυτο ακους ενω μετα ο ηχος χανεται. Εκει εχεις και το προβλημα σου. Μπορει να ειναι ψυχρη κοληση , καμενο τρανζιστορ η οτιδηποτε. Οποτε τσεκαρεις να δεις τι φταιει και το διορθωνεις.

 

Σωστός αδερφέ ωραίο κολπάκι αυτό

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό  ;)

@kbasilis Τούμπα!

 

Εγώ είμαι Ηλιούπολη.

 

Δοκίμασε την μαγκιά που έγραψε ο φίλος ψάξε και τα άλλα που σου είπα πολικότητες πυκνωτών κτλ. και αν δεν βρεις άκρη εδώ είμαστε.

 

Δοκίμασε και πες τα αποτελέσματα ώστε να βοηθηθούν και άλλοι στο μέλλον. ;)

                                                    8)

                                                  8)  8)

                                                    8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου