Προς το περιεχόμενο

O Nick D'Virgilio αποχωρεί από τους SPOCK'S BEARD


fatalv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

''Έφτασε το πλήρωμα του χρόνου'', όπως γράφει και ο ίδιος ο Nick.

 

Ο drummer, τραγουδιστής και συνθέτης των Αμερικανών Master Proggers, αποτελεί πλέον παρελθόν από την μπάντα. Άξιος αντικαταστάτης του Neal Morse μετά την φυγή του (2002), frontman και μουσικός πραγματικά ταλαντούχος, ο Nick αποχώρησε με την εξής ανακοίνωση.

 

http://www.ndvmusic.com/

 

Προσωπικά είμαι λάτρης και των 2 line-up της μπάντας (πριν και μετά Neal Morse εποχή) και πραγματικά οι δουλειές τους αξίζουν αμφότερες. Κατά την γνώμη μου το κενό είναι δυσαναπλήρωτο, αν όχι αδύνατον να αναπληρωθεί.

 

Κρίμα και εκεί που είχα αρχίσει να πιστεύω ότι θα γίνει επανένωση με το παλιό line-up. :-[

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πολύ κρίμα :( Μαλλον πλέον δε θα μπορεσουν να συνεχίσουν με την ίδια ποιοτητα οι Γενειαδες (δε νομίζω να περιμένει κανεις σπουδαία πραματα απο τον Οκουμότο συνθετικά :P )

 

Κι εγω τους εκτιμώ και με τα 2 line-ups, αλλά η εποχη που οι 2 ήταν μαζι ήταν αξεπέραστη. Το The light είναι απο τα αγαπημένα μου κομμάτια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Very bad news... :(

Μεγαλη γκρουπαρα με εξαιρετικους μουσικους και αλμπουμς.

Τωρα πλεον μαλλον πρεπει να βρουν 2 αντικαταστατες, ενα ντραμερ και ενα τραγουδιστη.

Η θεση του ντραμερ λογικα εχει κλεισει απο τον Jimmy Keegan που παιζει πολλα χρονια μαζι τους στα lives.

 

Προσωπικά είμαι λάτρης και των 2 line-up της μπάντας (πριν και μετά Neal Morse εποχή) και πραγματικά οι δουλειές τους αξίζουν αμφότερες.

+1

 

...δε νομίζω να περιμένει κανεις σπουδαία πραματα απο τον Οκουμότο συνθετικά...

Μη το λες.

Ακου το απιστευτο αλμπουμ του "Coming Through" του 2002

(με D'Virgilio, Glenn Hughes, Steve Lukather, Dave Meros, Simon Phillips, Neal Morse, Alan Morse, Bobby Kimball, Michael Landau etc...)

και θα εκπλαγεις.

 

Ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα και θα συνεχισουν να γραφουν μουσικη.

 

Παρακατω ενα κομματι απο το τελευταιο τους (superb) αλμπουμ "Χ" του 2010.

(συνθεση Ryo Okumoto)

 

Spock's Beard - Kamikaze (X, 2010)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω ότι δεν τίθεται καν θέμα για την απουσία Neal Morse και τώρα Nick D'Virgilio.

 

Ο πρώτος, από τους ιδρυτές και κύριος συνθέτης, έβαλε τους Spock's στο πάνθεον με τις κυκλοφορίες από το 1995 έως το 2002.

Ο δεύτερος κάλυψε επάξια το κενό του Neal, πάντα συμμετοχή στη σύνθεση, ενώ ήδη από το 2002 έχει πρωταρχικό ρόλο  και στα φωνητικά (βλέπε Snow).

 

Χωρίς και τους δύο οι Spock's, δεν πιστεύω ότι θα μείνουν εκεί που είναι. Έστω ότι ο drummer καλύπτεται, έστω ότι βρίσκουν καλό τραγουδιστή. Την συνθετική ικανότητα των Neal & Nick όμως, δεν θα την έχουν ξανά. Και αυτό είναι το λυπηρό. Τέλος πάντων.

 

Υ.Γ. Πάω να βάλω το Kindness of Strangers. Συγχύστηκα.. :(

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου