Προς το περιεχόμενο

Dod overdrive 250


panafana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.aronnelson.com/gallery/main.php/v/ulysses/ulysses_layouts/ulysses_77_grey_dod_od_250/ulysses_77_grey_dod_od_250_1_0.gif.html

 

Καλησπέρα. Θέλω να φτιάξω το συγκεκριμένο πετάλι αλλά δεν έχω καταλάβει τί είναι οι κόκκινες κουκίδες που έχει πάνω στην πλακέτα. Επίσης πώς θα μπορούσα να συνδέσω το τρανζίστορ που είναι πολύ μικρό και στην πλακέτα που έχω δεν φτάνουν τα ποδαράκια να συνδεθούν όπως στο σχήμα? Με καλωδιάκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τρανζιστορ (στη συγκεκριμενη περιπτωση βεβαια καποιο op-amp IC)θα βαλεις καλωδιακα αν δε φτανουν τα ποδια του.

 

Οι κοκκινες κουκιδες ειναι "κοψιματα" στην πλακετα. Προκειται για πλακετα veroboard, οπου οι "θεσεις" (τρυπες) καθε οριζοντιας σειρας ειναι ολες ενωμενες μεταξυ τους. Για να λειτουργησει σωστα το κυκλωμα, θα πρεπει να χαλασεις αυτη την ενωση σε συγκεκριμενα σημεια, αυτα που ειναι μαρκαρισμενα κοκκινα. Αυτο μπορεις να το κανεις για παραδειγμα με μια αριδα τρυπανιου ή ενα μαχαιρακι, δοκιμασε να αφαιρεσεις το χαλκινο υποστρωμα γυρω απο τη μαρκαρισμενη κουκιδα ωστε να κοψεις την επαφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα κοψίματα στο board πρέπει να χρησιμοποιήσεις τρυπάνι, όπως σου είπε ο από πάνω, διαμέτρου 4-5 mm .

μια περιστροφή πάνω στον χαλκό αρκεί συνήθως .

 

το IC μην το πειράξεις το καημένο, δεν σου φταίει σε τίποτα .

πάρε ένα IC socket, κόλλα το στην πλακέτα πρώτα και μετά "κούμπωσε" το IC εκεί .

 

σαν αυτό :

http://www.effectsconnection.com/oscommerce/images/8pinicsocket%201.jpg

shίζω μικρόφωνα, φτύνω ρίμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειωση: Στη συγκεκριμενη πλακετα, μιας και δεν ειναι απλη perforated αλλα vero, ΔΕΝ θα χρειαστεις ουτε καλωδια ουτε τιποτα για τα ποδαρακια. Θα βαλεις το καθε component στο σημειο που βλεπεις στην πλακετα (ΑΚΡΙΒΩΣ οπως το βλεπεις) και θα κανεις μια κολληση για καθε ποδαρακι component - ακριβως εκει οπου περναει απο την τρυπα στο σχεδιο εσυ θα το κολας. ΔΕΝ χρειαζεται συνδεση απο ποδαρακι σε ποδαρακι καθως αυτο γινεται μεσω του veroboard. Περαν των κλασσικων component, θα κανεις και τα jumper (μπλε γραμμες στο σχεδιο) που δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα καλωδιακι που ενωνει ενα σημειο με το αλλο. Again, θα τα βαλεις οπου δειχνει το σχεδιο.

 

Για το IC, καλο θα ηταν να παρεις μια βαση οπως σου ειπε ο Schroeder. Την τοποθετεις εκει που δειχνει το σχεδιο, κανεις ολες τις κολλησεις και ΜΕΤΑ βαζεις πανω της το IC. Ετσι δεν κινδυνευεις να το καψεις καθως δουλευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θέλεις το dod 250 θα το πάρεις από εδώ

 

http://www.sabrotone.com/?p=2470

 

το έφτιαξα και είναι super

 

δες και εκεί που λέει step by step

 

βρίσκεται επάνω σου λέει πως βήμα βήμα πως να το φτιάξεις και πως κρατάς την πλακέτα(έχεις τον χαλκό πλάτη).

 

Το site είναι πολύ καλό αν θες και κάτι άλλο.

 

Με ένα πολύ απλό clean booster που το έβαλα κάνεις φοβερό παίξιμο. :D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μιας που τελείωσα το κύκλωμα να επαναφέρω το θέμα γιατί ως εκ θαύματος δεν λειτουργεί!

Υποψιάζομαι κάποιον καμμένο πυκνωτή αλλά έχω και μια απορία στο σχήμα που σας έβαλα στην αρχή: Στην πλακέτα το σήμα εισόδου πέφτει κατευθείαν πάνω σε 2 πυκνωτές  τους οποίους θεωρητικά δεν διαπερνά και μετά έχει ένα κόψιμο στην γραμμή δίπλα στον C1. Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος στο σχήμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που τελείωσα το κύκλωμα να επαναφέρω το θέμα γιατί ως εκ θαύματος δεν λειτουργεί!

Υποψιάζομαι κάποιον καμμένο πυκνωτή αλλά έχω και μια απορία στο σχήμα που σας έβαλα στην αρχή: Στην πλακέτα το σήμα εισόδου πέφτει κατευθείαν πάνω σε 2 πυκνωτές  τους οποίους θεωρητικά δεν διαπερνά και μετά έχει ένα κόψιμο στην γραμμή δίπλα στον C1. Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος στο σχήμα??

 

Το σχήμα είναι ολόσωστο.

 

Τσέκαρε την πολικότητα των πυκνωτών και δώσε μεγάλη βάη στις κολίσεις σου γιατί μπορεί κάποια να μην είναι σωστή,ασχέτος αν σου κάνει μπιπ το πολύμετρο αν το τσεκάρισες.

 

Κάτω από R6 και c4 φαντάζομαι έχεις κάνει τα κοψιματάκια,τσέκαρε και τα κοψιματάκια με το μπίπερ μήπως δεν έγινε κάποιο καλά και σου κάνει επαφή.

 

Το πεταλάκι είναι πολύ ωραία αντιγραφή θα το γουστάρεις.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχήμα είναι ολόσωστο.

 

Τσέκαρε την πολικότητα των πυκνωτών και δώσε μεγάλη βάη στις κολίσεις σου γιατί μπορεί κάποια να μην είναι σωστή,ασχέτος αν σου κάνει μπιπ το πολύμετρο αν το τσεκάρισες.

 

Κάτω από R6 και c4 φαντάζομαι έχεις κάνει τα κοψιματάκια,τσέκαρε και τα κοψιματάκια με το μπίπερ μήπως δεν έγινε κάποιο καλά και σου κάνει επαφή.

 

Το πεταλάκι είναι πολύ ωραία αντιγραφή θα το γουστάρεις.

 

Γράψε λάθος για τις R6 και C4 γιατί είχα στο μυαλό μου το σχέδιο του sabrotone.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να βρω το λαθος να πάρει!!! Το τρανζιστορ πώς το τσεκάρω?? (πολλη εξηγησγ θέλει μάλλον αυτό)

Πυκνωτές δεν μετράει το πολύμετρο που έχω αν και δεν νομίζω να έκαψα κανέναν γιατί έκανα προσεκτικές κολήσεις.

Μήπως να ξανακάνω από την αρχή το άλλο σχέδιο που μου πρότεινες @kbasilis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου