Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση καμπίνων σε σειρά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Short βερσιον: Πως μπορω να συνδεσω 2 καμπινες των 8ohm ωστε να εχω 4ohm σε ενα live?

 

Long βερσιον: Εχω τον mv50 clean ως βασικο ενισχυτη. Στις προβες τον εχω στη μεση, στα 25 watt, και ειμαι σε επιπεδα δυνατου ντραμερ. Σχεδιαζονται καποια live σε μικρα μαγαζια. Ελεγα να μη βαλω μικροφωνο, αλλα να χρησιμοποιησω τη καμπινα μου 1x12 ως βασικη πηγη ηχου. Εαν δεν ειναι αρκετη, ισως να εβαζα και μια δευτερη που εχω για ενισχυση. Θα ειναι συνολο στα 4ohm, αρα 50 watt ο ενισχυτης, η ενταση δεν θα λειψει και θα εχω λιγοτερο breakup.

1. Πως συνδεω μια 1x12 με μια αλλη 1x12. Αμφοτερες εχουν ενα input απο πισω.

2. Πως συνδεω μια 1x12 με μια 2x12. Η τελευταια εχει δυο input των 16 ohm και με διακοπτη γινεται 1x 8ohm. Εαν το εχω στα 8 ohm και συνδεσω τη δευτερη καμπινα στο δευτερο input κανω δουλεια?

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Short βερσιον: Πως μπορω να συνδεσω 2 καμπινες των 8ohm ωστε να εχω 4ohm σε ενα live?

 

Long βερσιον: Εχω τον mv50 clean ως βασικο ενισχυτη. Στις προβες τον εχω στη μεση, στα 25 watt, και ειμαι σε επιπεδα δυνατου ντραμερ. Σχεδιαζονται καποια live σε μικρα μαγαζια. Ελεγα να μη βαλω μικροφωνο, αλλα να χρησιμοποιησω τη καμπινα μου 1x12 ως βασικη πηγη ηχου. Εαν δεν ειναι αρκετη, ισως να εβαζα και μια δευτερη που εχω για ενισχυση. Θα ειναι συνολο στα 4ohm, αρα 50 watt ο ενισχυτης, η ενταση δεν θα λειψει και θα εχω λιγοτερο breakup.

1. Πως συνδεω μια 1x12 με μια αλλη 1x12. Αμφοτερες εχουν ενα input απο πισω.

2. Πως συνδεω μια 1x12 με μια 2x12. Η τελευταια εχει δυο input των 16 ohm και με διακοπτη γινεται 1x 8ohm. Εαν το εχω στα 8 ohm και συνδεσω τη δευτερη καμπινα στο δευτερο input κανω δουλεια?

θεωρητικά παράλληλα.

Αλλά άγνωστο πως είναι συνδεδεμένα τα inputs.

Θα πρέπει να δεις που πανε τα καλώδια, αν και επίσης θεωρητικά κάθε καμπίνα έχει δυό ακροδέκτες πολύ απλά.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα με τον φιλο που μου φτιαχνει πεταλια. Για παραλληλη συνδεση υπαρχουν αυτες οι ετοιμες λυσεις. 

Διαλεγω και παιρνω...Screenshot_20181030-223531_Viber.thumb.jpg.23572f65430e3980f32cea07a3401d76.jpg

Screenshot_20181030-223630_Chrome.jpg

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κουτακι δινει ολες τις επιλογες και ειναι πιο γερο και σιγουρο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

1. Πως συνδεω μια 1x12 με μια αλλη 1x12. Αμφοτερες εχουν ενα input απο πισω.

Με έναν από τους τρόπους που ανέφερες πιό πάνω, καλώδιο ή κουτάκι.
Το άθροισμα της ωμικής αντίστασης, θα εξαρτηθεί από τον τρόπο συνδεσμολογίας, σε σειρά ή παράλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Απο παλιό μου άρθρο:

Αναφορά σε κείμενο

Οι πιο διαδεδομένοι τρόποι σύνδεσης είναι σε σειρά και παράλληλα.

Σε σειρά είναι όταν το δεύτερο συνδέεται αμέσως μετά το πρώτο.

index.php?action=dlattach;topic=200840.0

Παράλληλη σύνδεση είναι όταν π.χ. ο ενισχυτής έχει 2 εξόδους και το καθε μεγάφωνο συνδέεται σε διαφορετική ή όταν απο την έξοδο τα καλώδια μοιράζονται ως εξής: 

index.php?action=dlattach;topic=200840.0

Οταν συνδέουμε τα μεγάφωνα μεταξύ τους το φορτίο τους αλλάζει ως εξής:

Σύνδεση σε σειρά 2 μεγαφώνων
Δύο 2 ohm μεγάφωνα = 4 ohm 
Δύο 4 ohm μεγάφωνα = 8 ohm
Δύο 8 ohm μεγάφωνα = 16 ohm 


Παράλληλη σύνδεση 2 μεγαφώνων
Δύο 4 ohm μεγάφωνα = 2 ohm 
Δύο 8 ohm μεγάφωνα = 4 ohm 
Δύο 16 ohm μεγάφωνα = 8 ohm 


Παράλληλη σύνδεση 4 μεγαφώνων
Τέσσερα 8 ohm μεγάφωνα = 2 ohm
Τέσσερα 16 ohm μεγάφωνα = 4 ohm
Τέσσερα 32 ohm μεγάφωνα = 8 ohm

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου