Προς το περιεχόμενο

strat american deluxe HSS ή/και les paul classic custom ή les paul trad. pro


panix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok. Πάσο αλλά μόνο για το compound radius ;)

Έχε υπ'όψιν σου όμως ότι δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ σωστό ήχο μονού από διπλό π.χ. για knopfler bridge-middle.

Τώρα είδα ότι έχει και Ν3 μονούς... Πολύ non-strat strat για τα γούστα μου αλλά whatever rocks your boat... :)

 

hmmmm μάλλον αυτό το σκέφτηκαν στην fender (αν και η θέση Bridge-middle στην partscaster μου ακούγεται τρελά κοντά σε knopfler χωρίς coil split) :

http://support.fender.com/service_diagrams/stratocaster/010-1500_02Aupg1_SISD.pdf

η θέση Bridge-middle με S-1 off κάνει coil-split στον humbucker  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτό που θα ήθελα είναι να πάω σε ένα μαγαζί μαζί με την carvin και την partscaster μου και να τις δοκιμάσω σε σχέση με την deluxe strat και τις les paul.

 

υπάρχει τέτοια δυνατότητα για δοκιμή ?

 

εμας ρωτας?

 

τους μαγαζατορες ρωτα,το σωστο ειναι ΦΥΣΙΚΑ και να σε αφησουν να τις συγκρινεις στον ΙΔΙΟ ενισχυτη (γιατι μονο ετσι μπορεις να δεις αν οι κιθαρες κανουν διαφορα)

 

κατα την,οχι και τοσο,ταπεινη μου γνωμη οσο ανεβαινει το gain τοσο περισσοτερο οι κιθαρες γινονται...ιδιες.. ;D

 

από την άλλη είμαι 43 χρονων, παίζω 30 χρόνια, και δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστό να πάιζω ακόμα με φθηνά όργανα σαν να είμαι 16άρης...

 

εγω παντως αν και εχω ακριβες custom κιθαρες και εχουν περασει και καμμια ....200αρια ακριβες και vintage  κιθαρες στη ζωη μου τον τελευταιο μηνα παιζω συνεχεια με μια Squier Classic Vibe Tele των 300 ευρω... ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η θέση Bridge-middle με S-1 off κάνει coil-split στον humbucker  ;)

Όλες οι νορμάλ HSS ή HSH το κάνουν αυτό ακόμα και χωρίς S1. Μέχρι και η Ibanez μου το έκανε (όταν είχε μεσαίο μονό). Αλλά ποτέ το coil του humbucker δεν θα πλησιάσει τo coil ενός μονού εκτός και αν μιλάμε για ειδικές κατασκευές όπως ο Stag Mag

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/high-output/sh3_stag_mag/ (και για αυτό το λόγο άλλωστε βγήκαν αυτοί οι διπλοί).

Τεσπαν, σου είπα whatever rocks your boat. Αλλά μια και ανέφερες τις κιθάρες που θέλεις να πάρεις, είπα να πω τη γνώμη μου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα έχει τρελό sustain, γιατί να το θυσιάσω με τον μονό? επίσης, αν κάτσει η φάση, η βασική κιθάρα μου θα είναι η fender, η οποία με s-1 switch + passing lane switch, θα έχει 11 διαφορετικούς ήχους. Θέλω metal? θα το έχω. Θέλω pink floyd? θα το έχω. Θέλω thrash? (αλλά exodus) : Θα το έχω. Θέλω dire straits ? θα το έχω.

 

Δεν πιστευω οτι μπορεις να κρινεις πολυ καλα απο μερικα βιντεακια στο youtube... Αν την παρεις στα χερια σου, την καρφωσεις στον ενισχυτη, δοκιμασεις το s1 κ σ αρεσει κ το split κ το sustain, παρ τη strat κ τρεχα... Μπορει το coil split να σου φανει σαν να "θαβει" τον ηχο που περιμενες.

 

Εγω θα κοιτουσα κ για καμια μεταχειρισμενη (ειχα πετυχει μια αμερικανα κοκκινη του 89 (ειπε ο τυπος) με maple neck στα 800 καπου σ ενα μαγαζι στο κεντρο πριν κανα μηνα, δν θυμαμαι που)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το μεγάλο μου θέμα είναι, αξίζει να δώσω κοντά 3000 για αυτές τις κιθάρες (strat + κάποια από τις παραπάνω les paul)? τις έχω δοκιμάσει και ξανα δοκιμάσει, και ενώ η gibson δίνει αυτόν τον παχύ ήχο, ιδίως distorted, δεν ξέρω κατα πόσο θα κάνει διαφορά σε σχέση με την carvin και την kramer.

Οσον αφορά την strat deluxe, δεν ξέρω κατα πόσο θα κάνει διαφορά σε σχέση με την aria και την partscaster μου.

 

 

τα λεφτά μπορώ να τα δώσω, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο τελικά τις κιθάρες αυτές θα τις παίξω ή θα δώσω κοντά 3000 ευρώ για να πιάνουν απλώς χώρο στο σπίτι...

 

 

Ο LK σωστα πιστευω παρεμεινε στον ψυχολογικο-καταναλωτικο παραγοντα του θεματος και συμφωνω μαζι του απο τη στιγμη που εχεις την ανεση και δε θα πεινασουν τα παιδια σου.. ;)

 

Τωρα..θα το επεκτεινω λιγο λεγοντας οτι θεωρω πως μια καλη κιθαρα,εναν καλο ενισχυτη μπορουμε να τον κρινουμε σε ''μαχιμες συνθηκες''.

 

Οταν δηλαδη παιζουμε σε λαιβ(αν δε ειναι πολλα τα...βατ,εκει φαινονται πολυ οι διαφορες)οπου το καλο οργανο συναρτησει του καλου ενισχυτη δεν χανεται στη μιξη της μπαντας ουτε ειναι μια ομιχλη βοουσα απ τα πολλα gain..

 

Oταν ηχογραφουμε με ενισχυτη και οχι με πεταλιερες και vst με δυο τονους gain.

 

Kαποιοι παιρνουν καλα οργανα,παιζουν με εναν μετριο ενισχυτη στο διαμερισμα με το φοβο του γειτονα που κανει body b και μετα λενε..''Δεν ειδα διαφορα με την Squier των 150 ευρω''.Λογικο.

 

Δεν ανεφερες λοιπον,με τι ενισχυτη παιζεις,τι χρηση θα κανεις στην κιθαρα,τι περιμενεις απο τις 2 αυτες κιθαρες να σου δωσουν ηχητικα?

Αν απλα σου αρεσει ρ αδερφε να χεις στρατ και γυψον της προκοπης,μαζι σου και βουρ!

Μια τρελα εχουμε σ αυτο  το ντουνια..

 

Αν κρινω απο αυτα που εχεις,πιθανολογω οτι εισαι των σκληρων καταστασεων.

Θα σου πω ανεπιφυλακτα οτι αν ειναι να δωσεις αυτα τα λεφτα για να παιξεις με την πεταλιερα και το gain στο 11,απο ηχο δε θα δεις διαφορες που θα πεις ''σφαξτε με ν αγιασω''.

 

Επειδη καταλαβαινω ομως το φετιχ,την επιθυμια...Τραβα αγορι μου παρτες να κανεις το κομματι σου.Καινα τις βλεπεις μονο,θα ευφραινεσαι.. ;).

 

Κλεινω λεγοντας σου οτι αν δεν εχεις κολλημα  με τις καινουριες,εχει ΠΟΛΥ καλες κιθαρες(κατασταση,τιμη,ποιοτητα) στις αγγελιες του νοιζ,και αν μη τι αλλο,εχει κοσμο που τις δινει γιατι εχει ΑΝΑΓΚΗ. ;)

Σκεψου το!

 

Καλες αγορες! :)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο LK σωστα πιστευω παρεμεινε στον ψυχολογικο-καταναλωτικο παραγοντα του θεματος και συμφωνω μαζι του απο τη στιγμη που εχεις την ανεση και δε θα πεινασουν τα παιδια σου.. ;)

 

Τωρα..θα το επεκτεινω λιγο λεγοντας οτι θεωρω πως μια καλη κιθαρα,εναν καλο ενισχυτη μπορουμε να τον κρινουμε σε ''μαχιμες συνθηκες''.

 

Οταν δηλαδη παιζουμε σε λαιβ(αν δε ειναι πολλα τα...βατ,εκει φαινονται πολυ οι διαφορες)οπου το καλο οργανο συναρτησει του καλου ενισχυτη δεν χανεται στη μιξη της μπαντας ουτε ειναι μια ομιχλη βοουσα απ τα πολλα gain..

 

Oταν ηχογραφουμε με ενισχυτη και οχι με πεταλιερες και vst με δυο τονους gain.

 

Kαποιοι παιρνουν καλα οργανα,παιζουν με εναν μετριο ενισχυτη στο διαμερισμα με το φοβο του γειτονα που κανει body b και μετα λενε..''Δεν ειδα διαφορα με την Squier των 150 ευρω''.Λογικο.

 

Δεν ανεφερες λοιπον,με τι ενισχυτη παιζεις,τι χρηση θα κανεις στην κιθαρα,τι περιμενεις απο τις 2 αυτες κιθαρες να σου δωσουν ηχητικα?

Αν απλα σου αρεσει ρ αδερφε να χεις στρατ και γυψον της προκοπης,μαζι σου και βουρ!

Μια τρελα εχουμε σ αυτο  το ντουνια..

 

Αν κρινω απο αυτα που εχεις,πιθανολογω οτι εισαι των σκληρων καταστασεων.

Θα σου πω ανεπιφυλακτα οτι αν ειναι να δωσεις αυτα τα λεφτα για να παιξεις με την πεταλιερα και το gain στο 11,απο ηχο δε θα δεις διαφορες που θα πεις ''σφαξτε με ν αγιασω''.

 

Επειδη καταλαβαινω ομως το φετιχ,την επιθυμια...Τραβα αγορι μου παρτες να κανεις το κομματι σου.Καινα τις βλεπεις μονο,θα ευφραινεσαι.. ;).

 

Κλεινω λεγοντας σου οτι αν δεν εχεις κολλημα  με τις καινουριες,εχει ΠΟΛΥ καλες κιθαρες(κατασταση,τιμη,ποιοτητα) στις αγγελιες του νοιζ,και αν μη τι αλλο,εχει κοσμο που τις δινει γιατι εχει ΑΝΑΓΚΗ. ;)

Σκεψου το!

 

Καλες αγορες! :)

 

 

 

 

 

 

 

freerock, thnx, με έναν crate 40άρη πάιζω, εσοδίας 1990, και πεταλιέρα, boss-me25. Η ενισχυτής και μόνος του παίζει αρκετά καλά, αν θέλω μοντέρνο distortion και άλλα εφέ, βάζω και την πεταλιέρα.

Από ένταση που λές, παίζω σιγά.

Αυτό που μου την σπάει με τις κιθάρες μου είναι :

 

Aria : truss rod δεν αντέχει από 10άρες και πάνω

Kramer : δεν μπορεί να πάιξει clean με τον live-wire active

Carvin : ήταν LH και την έκανα RH, της άλλαξα FR, nut, και στην θέση του bridge έβαλα bill lawrence L500, ενώ έχει πολύ καλό ήχο, παικτικά είναι για φάπες.

partscaster : θα ήταν τέλεια, αν δεν είχε κάτι εντελώς ανεξήγητα θαψίματα σε κάποιες νότες, και δεν μιλάω για πρόβλημα τάστων, αλλά για προβλημα αρμονικών, ή μάλλον ακυρώσεων κάποιων συχνοτήτων. Σολ, αρμονική ανοικτή στο 5 τάστο, έχει sustain για πάντα, ενώ MI στο 12ο τάστο της ψιλής ΜΙ, δεν έχει ούτε 5 δευτερόλεπτα, (ενώ η ΣΙ στην αποπάνω και με κάτω bend ώστε να βρεί ακριβως το 12 τάστο στο σημείο που παράγεται η προβληματική ΜΙ ΕΧΕΙ SUSTAIN κοντά 10 δεύτερα!!! - οπότε καθαρά δεν είναι θέμα μη σωστά φτιαγμεου - στρογγυλεμένου τάστου)

 

Γενικά, είδα οτι με την partscaster, κάποια πράγματα είναι πέραν των δυνατοτήτων μου να διορθώσω, μιλάμε βέβαια για κιθάρα με σώμα των 100 ευρώ και μπράτσο των 75.

 

Οπότε ουσιαστικά, κιθάρα της προκοπής δεν έχω....

 

θέλει πολύ σκέψη το πράγμα, και σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες συμβουλες σας!!

θα επανέλθω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Classic custom - δεν το συζητώ.

 

Στη Strat όμως έχω ένσταση. Ολόκληρη LP παίρνεις. Τι τους θες τους χαμπάκερ στη στρατ. Πάρε μια τέτοια:

http://www.thomann.de/gr/fender_60s_classic_player_strat_rw_sb.htm

να βρεις την υγειά σου να μην ξοδεύεις και τα λεφτά σου τζάμπα και ΚΥΡΙΩΣ να έχεις αληθινή στρατ με τρεις μονούς. Δεν κερδίζεις κάτι παραπάνω με την American IMHO & YMMV...

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ 1000!!!

Τη στρατ τη παιρνεις για μονους και τη λες πολ για 2πλους..Στρατ με διπλους αφου θα ειχεις ήδη τη λες πολ δεν χρειαζεται...όσο για το δείλημα σου, προτείνω ανεπιφύλακτα να τις παρεις, αλλά ρίξε και μια ματια στα μεταχειρισμένα...ενδέχεται να γλυτώσεις κανα χιλιάρικο...και προσοχή στις απομιμίσεις που μπορεί κανένας περίεργος να πουλάει για γνήσιο (ιδίως στα λες πολ)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδίως στα λες πολ

ενώ...τις strat...τις έχεις για πιό σίγουρες... ;D...Εάν έχω ένα μπράτσο με αμερικάνικο serial...μπορείς να αναγνωρίσεις ότι το σώμα δεν είναι squire 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις έρχομαι από δοκιμή της american deluxe SSS στο ARCO Γλυφάδα. Η κιθάρα μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις άλλη μια φορά, αν και το action ήταν λίγο χάλι, λόγω σκευρώματος (αλλαγή κλίματος, θερμοκρασίας, γαρ).

Αύριο θα πάω να την δοκιμάσω και με distortion.

Είχε και κάτι gibson, αλλά δυστυχώς μόνο την studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα,μιας και φαίνεσαι αποφασισμένος και θα τις κάνεις τις αγορές τσέκαρε και αυτή τη δυάδα http://www.thomann.de/gr/esp_eclipse_ii_usa_db_vbk_sd.htm          http://www.thomann.de/gr/fender_am_standard_2012_strat_mn_cfm.htm                                                               

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου